Yenilenebilir Enerji Neden Halen Alternatif Olarak Anılıyor

0
118

Yenilenebilir enerji, diğer bilinen isimleriyle temiz enerji, yeşil enerji maalesef ki halen alternatif enerji olarak anılmakta. Gönül isterdi ki, birincil enerji kaynaklarımız doğaya ve atmosfere zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynakları olsun. Fosil yakıt kullanarak üretim ise sadece yenilenebilir enerjinin yetersiz kaldığı noktalarda kullanılır olsun fakat hal hiç öyle değil.

Eğlence ve Tüketim Çılgınlığı

İnsanoğlu eğlence sektörüne, tüketim sektörüne ayırdığı kaynaklar ile eldeki avuçtaki tüm varlığı tüketiyor. Sonra ne mi oluyor, sonra yenilenebilir enerjiye pahalı diyor ve bunun yerine çoluğumuzun çocuğumuzun hayatıyla oynayan, yaşayacakları dünyayı yavaş yavaş elinden alan fosil yakıtlı enerji üretim tesislerine yöneliyor.

Dünyanın Terk Ettiği Yöntemleri Alıyoruz

Türkiye’de ise durum daha vahim. Tüm dünya nükleer enerjinin ceremesini çekip de tüm gücüyle temiz enerjiye geçmeye çalışırken, biz ise en baştan sanki tehlikelerini bilmiyormuşuz gibi nükleer enerjinin kucağına atılıyoruz.

Yenilenebilir Enerji Muhalefeti Genellikle Siyasi Nedenlere Dayanıyor

Tüketim çılgını insanoğlu da sırf eğlencesinden, giyiminden kuşamından hiçbir şey eksilmesin diye, birilerinin cebi dolsun, birilerinin çarkı dönsün diye hatta büyük bir çoğunluğu da sadece siyasi nedenlerle sağlığıyla ve hatta gelecek nesillerin sağlığıyla oynayan bu yönteme olur veriyor. Dünya yok oluyor, çocuklarımıza yaşanacak hiçbir yer kalmıyor, SpaceX dünyanın sonunun gelme ihtimalinin yakın olduğunu düşünüyor, Elon Musk Mars’a insan taşımak için roketler yapıyor ama gözü kapalı insan halen siyasi emellerin peşinde hızla dünyanın sonunun geldiğini göremiyor.

Yenilenebilir Enerji Tesislerinin Maliyeti Azaltılabilir Ancak Destek Yok

Kullanılabilir yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş enerjisi (solar enerji), rüzgar enerjisi ve jeotermal enerji ile elektrik üretimini sürekli hale getirebilmek için ciddi çalışmaların yapılmasını, bu tesislerin kurulum ve bakım maliyetlerinin azaltılması için yapılacak çalışmaların desteklenmesini isteyen kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ise adeta kötü canavarlar olarak ilan ediliyor. Bu gidişin sonu hiç iyi görünmüyor. Daha önceki zamanlarda sitemizde yayınladığımız Nükleer Santraller ve Enerji Üretimi Hakkında Her Şey başlıklı yazımıza (linki tıklayarak yazıya ukaşabilirsiniz) insanların yaptığı yorumlar da gösteriyor ki, mesele büyük çoğunlukla siyasi olarak algılanıyor.

Gelecek Nesillerin Sağlığı Her Şeyden Önemli Olmalı

Tamamen sağlığımızı ve dünyanın sağlığını düşünerek kaleme alınan yazımıza verilen tepkiler, insanların halen tehlikenin farkında olmadığının en büyük kanıtı. Umarız bir gün insanlar siyasi kaygılarından arınarak sadece insanlık adına düşünmeyi başarabilir.

Yazımızı sonlandırmadan önce, yenilenebilir enerji ile ilgili olarak bir okurumuzun göndermiş olduğu kısa yazıyı paylaşmak istiyoruz;

Okurumuz isminin yayınlamasını istemediğini ancak yazısının paylaşılmasından büyük mutluluk duyacağını belirttiği için, ayrı bir yazı yerine bu şekide yayınlamayı uygun gördük, umarız okurumuz da uygun bulacaktır;

Okuruzumuz tarafından iletilen kısa yazı:

Yenilenebilir ya da sürdürülebilir enerji teknolojisi; güneş, rüzgar ya da jeotermal kaynaklar gibi doğada sürekli olarak bulunan kaynakları kullanarak, bu kaynaklardan gelen enerjiyi elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Doğaya, atmosfere ve ozon tabakasına zarar verecek atıkları bulunmaz. Bu nedenle temiz enerji ya da yeşil enerji olarak anılır.

Enerji üretimi, insanoğlunun modern yaşantıyı sürdürebilmesi için mutlak biçimde devamlılığının sağlanması gereken bir ihtiyaçtır. Günümüzde elektrik enerjisi kullanmayan Afrika köyüne dahi rastlamak zordur. Ve ne yazık ki hala elektrik enerjisini yenilenebilir biçimde üretme noktasında yeterli bir seviyede değiliz ve temiz enerji olarak tanımlanan elektrik enerjisini dahi fosil yakıtlar kullanarak üretiyoruz.

Elektrik, bir üretici bobinin dinamik enerjisinin, tüketici bobine iletilmesi biçiminde tanımlanabilir. Dinamik enerjinin kimyasal biçimde çok uzak noktalara aktarılması ve biçim değiştirmesi elektrik enerjisi sayesinde mümkündür. Örneğin bir akarsu ile ısı sağlayamazsınız, Ancak akarsuyun akış dinamiğinden faydalanmak için üzerine kuracağınız değirmenin dönerek, merkezindeki bobine dinamik enerji aktarması ve aktarılan enerjinin hattın sonundaki rezistansı ısıtması sonucunda ısı üretebilmek mümkündür.

İşte biz bu dinamik enerjiyi fosil yakıtları yakarak sağlıyoruz. Yani değirmenin çarkını benzinli bir motorla döndürüyoruz. Oysa doğada bu çarkı çevirecek pek çok alternatif vardır. İşletmecilere göre ekonomik bulunmayan yöntemler olsalar da, doğadaki hiçbir dengeye müdahale edilmeden elde ediliyor olmaları, hiçbir ekonomik fayda ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir kıymettir.

Geçtiğimiz elli yılda, kömürle elektrik üretimi yerine nükleer elektrik üretimi yöntemi benimsenmiş, diğer tüm yöntemlere göre çok ciddi biçimde maliyeti azaltan bu yöntemin tehlikeleri nedeniyle kullanımı günümüzde azalmaya başlamıştır.

Elektrik üretmenin 2 yolu vardır. Birincisi, fiziksel dinamik yöntemler, ikincisi foton dinamiğidir. Tanımları açacak olursak, Fiziksel dinamik, dönen bobinlerle üretim, foton dinamiği ise güneş enerjisi ile üretimdir. Birinci yöntem geleneksel yöntemdir ve en ilkel elektrik üretim yöntemi de bu temele dayanır. Rüzgar gülünden, nükleer santrallere kadar her tesiste bu yöntem kullanılır. Tabii çarkı döndürecek mekanizmanın vasıfları ile ilgili değişiklikler yapılarak yenilenebilir ve temiz enerji üretmek mümkündür. Örneğin, ülkemizde ciddi rüzgar alan bir çok vadi vardır ve buraların elektrik enerjisi ihtiyaçları doğalgaz veya termik santraller yerine rüzgar enerjisi ile pekala sağlanabilir.

Üstelik kurulum ve bakım maliyetleri dışında hiçbir bakım maliyeti yoktur ve doğaya hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. İkinci yöntem olan fotoelektrik enerjisi ise henüz tam olarak gelişmiş bir noktada olmayıp, yirminci paralelin üzerinde oldukça düşük verime sahip olduğundan ülkemizde kullanılması pek doğru değildir. Gelecek yıllarda teknolojinin geliştirilmesi ve daha iyi foton toplayan panellerin üretilmesi ile kullanılması elbette mümkündür ve her şeye rağmen tüm enerji üretim yöntemlerinden daha temiz ve güvenlidir.

Okurumuza teşekkür ediyoruz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%