Uydu Nedir ve Yörüngede Neden Bulunur?

0
132

Yörüngede bulunan binlerce uydu hakkında hemen hiç kimse bilgi sahibi değil gibi görünüyor. Bizler genellikle uyduların yalnızca yayınları aldığımız iletişim araçları olduklarını düşünürüz. Oysa yörüngemizde çok sayıda uydu bulunuyor ve bunlardan bazılarının mantık sınırlarını zorlayan özelliklere sahip olduğu biliniyor.

Yörüngedeki Gözlem Uyduları Çoğunlukla ABD’ye Ait

Gözlem uydusu
Uydudan Abd şehir ışıkları

Özellikle Amerikan hükümetine ait çok sayıda hareketli gözlem uydusu olduğu ve istihbarat çalışmalarının görsel verilerine bu uydular üzerinden ulaşıldığı tahmin ediliyor. Tabii resmi kaynaklar bu bilgileri hiçbir zaman onaylamıyor, ancak sivil araştırmacıların bu uyduları tespit ettiği de bilinen bir gerçek.
Bilinen gözlem uyduları, meteorolojik veriler ve GPS koordinatları için uluslararası nitelik taşıyor ve pek de karmaşık özelliklere sahip değiller. İletişim uyduları ise teknolojilerine bağlı olarak çok farklı özelliklere sahip olabiliyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi en kapsamlı iletişim uyduları Amerika Birleşik Devletlerine ait.

İletişim uydularının gözlem yeteneğinin olmadığı söylense de, teknolojinin geldiği nokta bunun ne kadar gerçek olduğu konusunda birkaç kez daha düşünmemizi öğütlüyor gibi.

Yörüngede Aktif Olan En Az 1500 Uydu Var

Başlangıçtan günümüze kadar yörüngeye 4000’in üzerinde uydu fırlatılmış. Ancak bunların 2500 tanesinin artık gereksinimleri karşılamadığı için kullanılmaz durumda olduğu biliniyor. Bu atıl durumdaki uydular da yörüngede dönmeye devam ediyor ve adeta bir uydu çöplüğü oluşturuyorlar. Aktif durumda 1500 kadar resmi olarak kayıtlı uydu bulunuyor.

Peki resmi olmayan uydu var mı?

Elbette bunu bilmek mümkün değil. Zira uzay araştırmaları konusunda ulusların hava sahaları dahilinde özgürlükleri söz konusu olmakla birlikte, yörünge tüm uluslar için açıktır. Bu teknolojiye sahip olan tüm uluslar diledikleri sayıda uyduyu gerekli güvenlik tedbirlerini alarak yörüngeye yerleştirebilir. Tabii yörüngede mutlak üstünlük yine Amerika’ya ait olduğu için, yörüngenin kontrolü fiilen Amerika’nın elindedir. Dolayısıyla başta bu ülke olmak üzere, uydu üretme kapasitesine sahip ülkelerin yörüngeye yerleştirdikleri uydular hakkında yeryüzünden istihbarat sahibi olabilmemiz söz konusu değil gibi görünüyor. Ancak yörüngede Amerika’ya ait, gözlem uyduları olduğu ve bu uyduların çok ciddi yeteneklere sahip olduğu da iddialar arasında.

Desimetreküp Boyutunda Gözlem

Teknoloji kulislerindeki söylentilere göre, boyutları konvansiyonel uydulara oranla hayli küçük olan gözlem uydularının üzerinde son derece gelişmiş görüntüleme ekipmanları olduğu, yeryüzünü görsel ve termal olarak tarayıp, desimetreküp boyutuna kadar detaylandırılabilen gözlemler yapabildikleri iddia edilmekte. Bazı kaynaklara göre Amerika bu uyduları, Afganistan, Irak ve Suriye gibi bölgelerde askerine rehberlik etmek üzere kullanıyor. Her ne kadar insansız hava araçları ile de yaklaşık aynı sonuçlara ulaşılabiliyor olsa da, uyduların üzerine kalıcı olarak konuşlandırılmış olması muhtemel silah sistemleri de korkutucu söylentiler arasında bulunuyor.

Söylentilerin Korkutuculuğu Geçmişle Bağlantılı

Bunlar sadece söylenti deyip, yokmuş gibi hayatımıza devam edebiliriz ancak geçmişte de söylenti hatta hayal olarak gördüğümüz ve hatta bilim kurgu filmlerinde bayılarak izlediğimiz potansiyel tehlikelerin gerçek olması 50 yıldan az bir zaman aldı. İşte bu nedenledir ki şu an söylenti olduğu iddia edilen konular gerginlik kaynağı olarak hayatlarımızda yerini koruyor. Tüm bu ihtimaller dahilinde sanıyoruz ki yapabileceğimiz tek şey teknodevlerin teknolojiyi iyi ve güzel için kullanmalarını dilemek. Umuyoruz ki hiçbir devlet teknolojinin nimetleri konusunda niyetini bozmaz.

Göktürk 1 Gözlem Uydusu Fransız Guyanasından Fırlatılmıştı

Türklerin yörüngeye son gönderdiği uydu Göktürk 1 hem askeri hem sivil amaçlı dünyanın her yanından çok yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlayacak. 2012’de yörüngeye fırlatılan Göktürk 2’den sonra 2. askeri uydu olmakla birlikte, Göktürk 2’den çok daha gelişmiş özelliklere sahip.Gözlem uydusu

GÖKTÜRK-1 projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının projesi olarak, TAI, ASELSAN, TUBITAK, UEKAE, ROKETSAN,TR TECNOLOGY gibi Türk ortaklarının katılımı ve Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütülmüştür. Yakıtsız olarak yaklaşık 1070 kg kütleye sahip GÖKTÜRK-1, yüksek çözünürlüklü optik kameraya sahip olup, güneş eş zamanlı yörüngede görev yapacaktır.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%