Uçak Gemileri ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Bir uçak gemisinin hiç yakıt ikmali yapmadan 25 sene yol alabileceğini biliyor muydunuz?

0
1775

Kriz zamanlarında gözlerin ilk çevrildiği devasa savaş üsleri uçak gemileri; inanılmaz büyüklükleri, ağırlıkları ve sahip oldukları gelilmiş teknolojilerle dikkat çekerken, uçak gemileri ile ilgili belki de çok az kişinin bildiği bazı bilgiler sizleri de şaşırtacak. İşte bu bilgilerden bazıları;

Büyük Uçak Gemileri Nükleer Enerji ile Çalışıyor

Uçak gemileri

Evet, nükleer enerjinin zararlarının ve tehlikelerinin sürekli olarak gündemde olduğu son yıllarda, gözler sadece sabit nükleer reaktörlere kilitlenmişken, şu an dünya uluslararası sularında yüzmekte olan ve Amerika’ya ait olan 10 adet uçak gemisi mobil nükleer reaktör çekirdeklerine sahip ve pek azımızın bunu bildiğini düşünüyoruz. Üstelik bu nükleer reaktörler, en az 50 uçak, bir o kadar helikopter taşıyabilen ve 6-7 bin personeli barındırabilen, ortalama 90 bin tonluk bu devasa gemilerin, tek seferlik uranyum ikmali ile 20-25 yıl tekrar yakıt ikmali yapmadan görevini sürdürmesini sağlayacak kadar güçlü.

Uçak gemileri

Zaten şöyle bir hesap yapacak olursak, böylesine devasa boyutlarda ve donanımlı bir uçak gemisinin dizel motorlarla verimli çalışabilmesi de pek olası görünmüyor. Düşünün ki Amerikan donanmasının emektar uçak gemileri Nimitz’lerin reaktörleri 194 MW güç üretiyor ve bunun için nükleer yakıt (uranyum) kullanıyor. Bu uçak gemileri dizel olsaydı, günlük 300-400 ton yakıt ile aynı miktarda gücü üretebilecekti ki dünyada henüz 194 MW güç üretebilen dizel motor bulunmuyor. En büyük dizel motor bile yalnızca 84 MW güç üretiyor.

Yani, içinde düzinelerce uçak, teçhizat ve binlerce mürettebat taşıyan ve bu mürettebatın içme suyu ihtiyacını bile bu rekatörlerden sağlanan güç ile deniz suyundan üreten bu dev gemilerin nükleer enerji kullanmaları da kaçınılöaz oluyor. Aksi halde 2 aylık bir görevde bile defalarca yakıt ikmali yapması gerekecek ve yanındaki yakıt ikmal gemisinin güvenliğini sağlamak da ayrı bir endişe konusu olacaktı. Zira ikmal geminiz vurulursa, siz limana uğrayıp yakıt almak zorunda kalırsınız.

Uçaklar Gemi Güvertesinden Yardımsız Kalkamazlar

Havaalanlarının pistleri ortalama 1.5 km’dir. Peki ya uçak gemileri üzerinde bulunan pistler sizce ne kadar uzunluktadır? Cevabı duyduğunuzda zaten aklınızda “peki nasıl kalkıyor bu jetler bu kadar kısa mesafede?” sorusu oluşacak. Uçak gemilerinin pistleri yalnızca 100-150 metredir ve jetler bu kısa mesafede havalanmak zorundadırlar. Youtube’daki bazı videolarda, jetlerin kendiliğinden kalktığını zannedebilirsiniz ancak durum öyle değildir. 150 metre gibi çok kısa bir mesafede bir uçağın yardımsız havalanması en azından şimdilik mümkün değil.

Uçak gemilerinin güvertesindeki pistten havalanan uçaklar, tıpkı sapanla taş atar gibi bir mancınık sistemi ile fırlatılırlar. Güverteden bakıldığında, uçağın iniş takımını tutup çeken küçük bir kanca gibi görünen bu sistem, geminin gövdesine gizlenmiş olan dev hidrolik pistonlara bağlıdır. Bu sistem sayesinde, jet 2 saniye gibi kısa bir sürede kalkabilmesi için gerekli olan 250 km hıza ulaşır. Tabii bu ani ivmenin hem uçağa hem de pilotuna büyük etkileri vardır. Bu nedenle uçak gemileri için üretilen jetler ekstra ağır ve sağlamdır. Pilotlar da, ani olarak hissedilen 2-3 kat fazla yerçekimi ivmesine karşı özel olarak eğitilirler.

İnişte de Uçakların Yardıma İhtiyacı Vardır

http://youtu.be/s3NRCkvFxZI

Motorları tam güçle çalışan jetlerin 150 metrelik bir pistte iniş yaparak durması mümkün değildir. Uçak gemilerine iniş yapan savaş uçakları, uçağın arkasından bırakılan bir kancanın, gemi güvertesinde bulunan 4 gergin halattan birini yakalaması ile durdurulur. Bu halatlar da yine hidrolik pistonlara bağlıdır ve uçağı ani olarak durdurmamak için, kontrollü olarak gevşerler ve çok kısa bir sürede uçağı durdururlar. Videoda halatı görebilirsiniz. İniş yapan uçak bu halatları yakadığında hızını hiç azaltmamıştır, motorları tam güçte çalışmaktadır. Çünkü, eğer uçağın kancası halatlardan hiçbirisini yakalayamazsa, hız kaybetmeden tekrar havalanmalıdır. Tam güçte çalışan bir jetin birkaç saniye gibi bir sürede durdurulduğunu düşünecek olursak, bu jetlerin pilotları oldukça dayanıklı olmalı sanıyoruz.

Uçak Gemisinde Bulunan Jetler Asansörlerle Güverteye Çıkarılır

Uçak gemileri

Uçak gemisinin taşıdığı tüm savaş uçakları pistte duramaz. Bu nedenle, uçaklar gemi gövdesindeki hangarda bekletilir ve ihtiyaç duyulduğunda yine dev hidrolik pistonlar yardımı ile çalışan dev asansörler ile güverteye çıkarılırlar. Aynı şekilde güvertede bulunmaması gereken uçaklar da yine bu dev asansörler ile hangara indirilirler. Acil durumlarda ortalama 25 saniyede bir uçağın havalandığını düşündüğünüzde, bu asansörlerin ne kadar güçlü ve hızlı çalıştığını anlayabilirsiniz.

Büyük Bir Uçak Gemisi Günde 7 Milyon Dolar Harcıyor

Uçak gemileri

Türkiye’nin de 2019 yılında uçak gemisi olan ülkeler arasına katılacağı açıklandı. Her ne kadar Türk uçak gemisi bahsettiğimiz Nimitz sınıfı ya da 2017’de Amerika tarafından uluslararası sulara indirilmesi planlanan yeni nesil Gerald R. Ford sınıfı kadar büyük olmasa da, ülkemiz savaş sanayisinin önde gelen şirketleri Havelsan ve Aselsan’ın ürettiği gelişmiş teknolojilerle donatılacağı bilinmekte.

Uçak gemileri

Uçak Mühendisliği alanında da oldukça başarılı olan Havelsan ve Aselsan’ın başarılı mühendisleri sayesinde Türkiye uçak gemisi0 de uluslararası sularda yerini alacak.Türk uçak gemisi için, dünyanın en güçlü dizel motorlarına, elektromanyetik donanımlara, nükleer-biyolojik ve kimyasal tüm saldırılara karşı üstün korumaya ve daha birçok gelişmiş özelliğe sahip olması planlanıyor.

Türk uçak gemisinin üretimi için ilk adımın atıldığı haberlerinin ardından, bazı haberlerin altına yapılan “neden Türkiye de daha büyük uçak gemileri yapmıyor, neden bir tane? gibi yorumları görmek mümkün. Bunun nedenini şu şekilde açıklamak mümkün. Bir uçak gemisinin maliyeti sadece inşaasıyla bitmiyor. Yeni nesil Gerald R. Ford sınıfı uçak gemisinin üretim maliyeti 12 milyar dolar iken, günlük işletme maliyeti ise 7 milyon dolar. Evet yanlış okumadınız. Bu büyüklükte bir geminin (yüksekliği 25 katlı bir apartmana denk ve uzunluğu 350 metre) işletilebilmesi için bir günde 7 milyon dolar harcanması gerekiyor. Bu yüksek masraf nedeni ile dünyada en çok uçak gemisine sahip olan Amerika, 15 olan uçak gemisi sayısını 10’a kadar düşürmüş durumda.

Türkiye’nin Stratejisi

Türk savaş gemileri

Aslında bu kadar büyük bir maliyetle, daha küçük fakat daha işlevsel çok daha fazla gemi üretilebileceği düşünüldüğünde, sadece insanlı uçaklar için tasarlanan çok büyük uçak gemileri yerine, insansız hava araçları için de uygun olacak daha küçük uçak gemileri üretmenin ve Türkiye’nin bu konuda doğru hareket ettiğinin de farkına varabiliyoruz.

Uçak gemileri - türk savaş gemisi

Dünyanın en büyük iki amfibik gemisi(hem kara çıkartması hem deniz harekatı için tasarlanmış gemi), olan Türk savaş gemileri, TCG Bayraktar ve ikizi TCG Sancaktar’ın %80 Türk mühendisler tarafından tasarlandığını düşünürsek, savaş sanayimizin ne denli hızlı geliştiğini görebiliriz. Bu sayede ilk Türk uçak gemimiz TCG Anadolu da en kısa sürde görevine başlayacaktır.

Dünyada Uçak Gemisi Olan Ülkeler

Tüm dünyadaki 20 uçak gemisinden 10’u Amerika’ya ait. Diğer uçak gemileri olan ülkeler ise şöyle;

Rusya, Çin, Hindistan (2 adet), Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya (2 adet) ve Tayland. 2019 yılında bu listeye Türkiye’de katılacak ve Tükiye’nin de uluslararası sularda yüzecek bir üssü bulunacak. Tek bir gemi hiç bakıma girmeden sürekli olarak görev yapamayacağı için, tabii ki Türkiye de devamında daha fazla yerli uçak gemisi üretecektir ancak ilk geminin başarıyla tamamlanması büyük önem arz ediyor.

Rusya Uçak Gemileri Konusunda Şansız

Sovyetler Birliği’nin dağılması sürecinde tersanede yapım aşamasında olan Varyag adlı Rus uçak gemisi, Ukrayna’da kalmış ve daha sonra Çin’e satılmış. 2010 yılında ikinci bir girişimle Fransa’ya sipariş verdiği ve parasını ödediği iki adet Rus uçak gemisi de, Ukrayna’daki savaştan dolayı teslim edilmemiş. Yani toplamda 4 uçak gemisi olması gereken Rusya’nın şu an görevde sadece bir uçak gemisi bulunuyor.

Japon Uçak Gemileri Var mı?

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya ile Amerika arasında geçen Midway Savaşı’nın Amerika’nın galibiyeti ile sonuçlanmasına kadar, Japonya’nın 4 adet uçak gemisi bulunuyordu. Üstelik bu dört gemiden Kaga ve Akagi, şu an Amerika’nın elinde bulundurduğu en büyük uçak gemileri ile yarışabilecek büyüklükte ve kapasitedeydi. Japonya’nın stratejik noktadaki Midway Adası’nı alarak Amerika’nın 3 uçak gemisini saf dışı bırakmak için açtığı savaş başarısızlıkla sonuçlandı. Üstelik Japon kuvvetleri Amerika kuvvetlerinden sayıca çok daha fazla üstündü ancak Japonların bilmedikleri bir şey vardı.

Amerikalılar, Japonların telsiz şifrelerini çözmüş ve savaş stratejilerini en ince ayrıntısına kadar öğrenmişlerdi. Stratejileri gereği dağınık halde bulunan Japon kuvvetlerini yenilgiye uğratmak ise, Amerika için pek de zor olmadı. Bu savaş sonucunda Japonya 4 uçak gemisini, 1 ağır kruvazörünü, 332 uçağını ve 3500 askerini kaybetti. Bunun karşısında Amerika 3 uçak gemisinden sadece 1 tanesini, 98 uçağını ve 300 askerini kayıp verdi.

Dünya tarihine ilk defa bir uçak gemisini batıran subay olarak geçen ve koskoca gemiyi karadan top atışıyla batıran Subay Mustafa Ertuğrul Aker hakkında daha fazlasını okumak için buraya tıklayın.

Daima barış olması dileğiyle…

 

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!