Topuklu Ayakkabı Giymek İçin Üretilmiş 7 Harika Neden

Ey Tanrım bana 3 tane, 3 de yetmez 5 tane, 5 de yetmez 18bin 733 tane stiletto, platform, klasik, sivri burunlu, dolgu topuklu, spor topuklu ayakkabı ver ver ver ver, ver Allah'ım ver.

0
192
Topuklu ayakkabı

Şu hortumlu dünyada hem fil yalnız bir hayvandır (Ahmet Şerif İzgören’in kulaklarını çınlatalım), hem de kadın olmak zor zanaattır. Öyle değil mi hanımlar? Topuklu ayakkabı giyersiniz, “yav, madem yürüyemeceksin ne diye giyiyorsun o topukluları?” derler. Topuklu ayakkabı giymezsiniz, sen de hep düz düz giyiyosun, zaten boyun kısa, bari biraz topuklu giy de uzun görün.” derler. Boyunuz 1.70 cm’in üzerindeyse ve topuklu giymişseniz, “yuh yani, fasülye sırığı geliyor.” derler. Boyunuz 160 cm’in altındaysa ve topuklu giymişseniz, “he he, ya sen 20 cm topuklu giysen nolur, ancak belime gelirsin” derler.

Topuklu ayakkabı

Onu derler, bunu derler ama bilmezler ki kadınlar beyinlerinin aynasında hep dünya güzelidir. İyisi mi, kim ne demiş niye demiş, demiş de başı göğe mi ermiş diye bakmadan, insanın kendine yakıştırdığını giymesidir diyoruz. Siz de katılıyorsanız “yav he he” diyin, hiç sakıncası yok 🙂

Topuklu ayakkabı, makul ölçülerde giyildiğinde hem daha estetik görünmenizi hem de daha dik yürümenizi sağlar. Bizzat olayın kahramanları olan kadınlara neden topuklu ayakkabı giyiyorsunuz diye sorduk ve verdikleri yanıtları sizler için derledik. Halen topuklu ayakkabı giymek konusunda kararsızsanız, bu nedenleri okuduktan sonra hemen bir tane edineceğinizden eminiz. İşte topuklu ayakkabı giymeniz için x neden.

Topuklu Ayakkabı Daha Dişi Hissetmenizi Sağlar

Topuklu ayakkabı
Bütün kadınlar bilir bu durumu, babet giydiğinizde daha bir salmış halde yürürsünüz, hatta bazen ipin ucunu kaçırıp ördeğe dönüştüğünüz falan olur. Kambur bir sırt, öne çıkmış bir karın, kaburga kemiklerinizin arasına kaçmış göğüsler ve olmayan bir kalça, babet profilinizi acayip tanımlar. Hele biraz da yorulduysanız, vay halinize. Bırakın kendinizi dişi hissetmeyi, dümdüz ayakkabılarınız ve S şeklinde kıvrılmış vücudunuzla kendinizi bile hissetmezsiniz. Es kaza bir mağaza camından falan kendinizi görürseniz, hemen bir toparlanmaya çalışırsınız ama 3 bilemediniz 5 adım sonra aynı S sizinledir.

Topuklu ayakkabı

Ama topuklu ayakkabı giydiğinizde öyle midir? Hep dik, hep çeneniz yukarıda, hep karın içeride, omuzlar hafif geri çekilmiş, kalça olması gereken yerde ve göğüsler de kaburga kemiklerinden ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiştir ve dimdik ileriye bakarsınız ( mecburen tabii, yoksa düşersiniz :)) Daha rahat adım atabilmeniz için vücudunuzun ağırlık merkezinizi yeniden ayarladığı bu yürüyüş şeklinde, ister istemez kendinizi daha dişi hissedersiniz. Yani topuklu ayakkabı neymiş, dişilmiş. Evet kendisini kutluyoruz. Beylerden yükselen “ya 15 santim topuklu giyip, korluluk gibi yürüyenlere ne demeli” seslerini de duyuyoruz tabii. Ne demeli, “azı karar çoğu zarar” diyebiliriz sanırım.

Topuklu Ayakkabı Eşofman Hariç Her Şeyle Kombinlenebilir

Topuklu ayakkabı

Hatta artık eşofmanla bile kombinlenebilir. Haksız mıyım hanımlar. Son zamanların gözdesi topuklu spor ayakkabılar, eşofmanlarla da inanılmaz hoş kombin oluşturuyor. Tabii topuklu spor ayakkabıların modası geçtiğinde, yine ‘topuklu ayakkabı eşofman hariç her şeyle kombinlenebilir’ savı doğruluk kazanmış olacak. Topuklu ayakkabı, jean pantolonlarla, keten pantolonlarla ve kumaş pantolonlarla ayrı ayrı kombinlendiğinde, her kıyafette farklı bir tarz yakalarsınız ama hepsi de oldukça güzeş ve göz alıcı kombinler olur. Sadece pantolonlarla mı? Olur mu hiç, elbiselerle, eteklerle, tulumlarla, hatta biraz sosyete takılıyorsanız, mayo ve bikiniyle bile birlikte giyebilirsiniz.

Topuklu ayakkabı

Dar paça bir kot, salaş bir tişört ve bir stiletto ile kendini harika hissedebilirsiniz. Veya stilettoyu çıkarıp, bir platform topuklu ayakkabı giyersiniz ve kendinizi shakiravari hissedersiniz. Ya da onu da çıkarıp, bilekten bağlamalı bir topuklu ayakkabı giyersiniz, o da ne, işte size Jennifer Lopez, Let’s get loud! Sigortayı unutmamak lazım tabii.

Stilinize Uygun Olacak Bir Topuklu Ayakkabı Modeli Her Zaman Vardır

Topuklu ayakkabı

Evet tarzınız ne olursa olsun, tarzınıza uygun bir topuklu ayakkabı modelini her zaman bulabilirsiniz. Klasik takılıyorsanız, sivri burun bir topuklu ayakkabı sizi tamamlar. Çok uzun bacaklara sahip bir salaş severseniz, bilekten kalın bantlı bir platform topuklu tam sa size göredir. Ya da ben spor giyinirim diyorsanız, topuklu bir spor ayakkabı ya da kalın topuklu bir platform vazgeçilmezinizdir.

Mesela çok ince topuklu olmayan bir atiletto alıp, atiletto değil tabii stiletto, dar paça olması şartıyla hem jean pantolonlarınızla, hem eteklerinizle, hem de çok fazla klasik olmayan elbiselerinizle kullanabilirsiniz.

Renk konusunda hiçbir şey söylemediniz diyorsanız, renk konusunda söylenecek pek de fazla bir şey yok aslında. Günümüz çorba modası, her çeşit renk kombinasyonunu kaldırabildiği için, her rengin altına her renk ayakkabı giyebilirsiniz. Yeterki kuyafetinizle aynı renk olmasın, bakın işte onu kaldıramaz çorba moda. O zaman “ıyy, ne banal giyinmiiiiiiş” derler bizden söylemesi. Asla asla asla tırtıllar kahverengi stiletto giymez.

Topuklu Ayakkabı Boyunuzu Daha Uzun Gösterir

Topuklu ayakkabı

Evet, esas vurucu noktaya geldik. Boy. O da ne? Uzun boyluysanız, söylenene göre zaten topukluya ihtiyacınız olmaz. Bakın şimdi uzun boylu olmayanlardan yükselen seslere, “Nasıl bir ihtiyaçsa uzun boy. Evet kesinlikle uzun boylular yurdumuz minik kadınları arasında daha fazla dikkat çekiyorlar. Ama işte sadece kadınların ortalaması mini mini olduğundan. Yoksa Almanya’ya alsak bizim uzun boylularımızı, bacaklardan biraz kestirsek mi acaba diye düşünmeye başlarlar. Önemli olan bütün olarak güzel görünmektir,…” diye gider 🙂

Yani haksız da sayılmazsınız aslında hanımlar ama naparsınız bizim erkek milletimiz de işte uzuuuun boylu kadınları tercih ediyor, takma olsa bile. Öyle değil mi beyler, okuyup okuyup kıskıs gülüyorsunuz bakıyoruz. Siz de haklısınız yahu, 150 cm kadınların arasında tane 180 görünce direkt 180 derece dönüşüveriyorsunuz tabii. Şaka bir yana, bazı kadınlar mevcut boyuyla mesutken, bazıları daha uzun görünmek ister. O şekilde kendini daha iyi hisseder. Tamamen tercih meselesi. İşte bu gibi durumlarda, topuklu ayakkabı sizi 20 cm’e kadar hatta bazen daha fazla bile uzatabilir.

Beyler, ayakkabıların içine yerleştirilen körüklü boy uzatıcı tabanlıkları da görmedik sanmayın. Aaa, siz görmediniz mi yoksa, bakın işte böyle 🙂

Topuklu ayakkabı

Topuklu Ayakkabı Daha Dik Yürümenizi Sağlar

Bir kadını en itici gösteren şey kambur yürümesidir. Ya da salmış bir şekilde ördekvari. Gözünüzde hemen canlandırabilirsiniz. Baş öne doğru uzatılmış, omuzları çökük, sırt kambur ve karın öne çıkmış, dümdüz bir karnı olmasına rağmen göbekli görünen bir kadın. Aynı kadını dik durup, dik yürürken görseniz tanıyamazsınız bile. Duruş bir insanın kendini dünyaya anlatış biçimidir aslında.

Topuklu ayakkabı

Topuklu giymişseniz, istemsiz olarak dik durursunuz. Tabii yürüyemeyeceğiniz kadar yüksek topuklu ayakkabılar giymiyorsanız. Makul sınırlar çerçevesinde (her kişi için farklıdır bu sınırlar) giyilmiş bir topuklu ayakkabı, sizi bir anda kül kedisinden Sindirella’ya çevirebilir. Ayrıca dik duran bir kadının dünyaya bakışı, psikolojisi ve kendini tanımlama şeklide olumlu yönde değişir. Yani bir topuklu ayakkabı nelere kâdir görüyorsunuz değil mi!

Topuklu Ayakkabı Casual’dır

Topuklu ayakkabı

Kadınlar her duruma hazırlıklı olmayı severler. Hazırlıksız yakalanmak hiç de onlara göre değildir. Mesela işten çıkmak üzereyken beklemediğiniz ama mutlaka katılmak istediğiniz bir yemek teklifi aldınız. Uzun uzadıya hazırlanmak için zamanınız da yok. İşte böyle durumlarda eğer ki spor ayakkabı ya da aşırı klasik bir ayakkabı giymemişseniz, kıyafetinizin üzerine alacağınız bir blazer ceket ile kıyafetinizi sade bir akşam yemeği için uygun hale getirebilirsiniz. Özellikle stillettolar ve bilekten bağlamalı platformlar bu gibi durunmlar için kurtarıcıdır. Spor ayakkabı giymişseniz de yapacak bir şey yok, eve uğrayıp cici stilettolarınızı giymeniz gerekecek.

Platformlu Topuklu Ayakkabılar İnanılmaz Rahattır

Topuklu ayakkabı

Apartman gibi görünen topukları gören insanlar size kocaman açılmış gözlerle bakıp, “nasıl yürüyor bunların üzerinde, kesin beli bacakları mahvolmuştur” diye düşünürler. Bilmedikleri şeyse, eskiden apartman topuk tabir edilen, yeninin platform topuklu ayakkabı modellerinin aslında inanılmaz rahat olduğudur. Platform topuklu alacaksanız, bakmanız gereken topuk boyu değil, topuk boyu ile platform boyu arasındaki yükseklik farkı olmalıdır. Zira bacaklarınızın ve ayak tabanınızın maruz kalacağı eğim bu farktan kaynaklanır. Yani 10 cm topuk boyu olan bir platform topuklu ayakkabının platformu 5 cm ise, 5 cm ökçeli bir topuklu ayakkabı giymiş hissi verir ve bu da oldukça rahat bir ölçüdür.

Topuklu ayakkabı

Not: Tek fark ayağınızın daha yüksekte olmasıdır ve bileğinizi burkmadığınız sürece bu hiç sıkıntı yaratmaz. Adımınızı sağlam atarsanız, burkulmalardan da korurnursunuz.

Topuklu Ayakkabı Aşktır

Topuklu ayakkabı

Hayır aslında ayakkabı aşktır. Şöyle bir ayakkabı dolabı (pardon odası demeliydik) olsun kim istemez ki 🙂 Beylerden yuuuh! sesleri yükseliyor evet ama naparsınız, gerçek bu. Bu kadar olmasa da olur canım, yarısı da idare eder yani, değil mi hanımlar.

Ama topuklu ayakkabı giymek için benim en büyük sebebimi listeye eklememişsiniz diyorsanız, yorum olarak sebebinizi bizlerle ve tüm okuyucularımızla paylaşın, daha fazla nedenimiz olsun. Tüm hanımlara yüksek ökçeli günler diliyoruz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%