Sony Kameralı Kontakt Lens Sizi de Endişelendiriyor mu?

0
150

Mikro kameralar hali hazırda hayatımızın her alanına derinlemesine girmişken, Sony’nin patentini aldığı Kameralı Kontakt Lens özel hayatla ve güvenlikle ilgili endişeleri gün yüzüne çıkardı. Kameralı kalemler, kameralı çakmaklar ve en son endişe yaratan giyilebilir teknoloji ürünü Google Glass’tan sonra şimdi de Sony’nin akıllı kontakt lensi akılları karıştırdı.

1Kameralı Kontakt Lens Sayesinde Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oluyor

Hepimiz bilim kurgu filmlerinde yarı robot yarı insan yaratıkların gözünden bize yansıtılan bulunulan ortamın sadece bakarak tarandığı ve kaydedildiği sahneleri biliriz sanırım. İşte bu yeni giyilebilir teknoloji, bu sahneleri gerçek yapacak gibi görünüyor. Üstelik bunu yapabilmek için yarı robot falan da olmanız gerekmeyecek. Akıllı lensi gözüne takan herkes birer cyborg formatında aramızda dolaşacak gibi görünüyor.

2Bankalar ve ATM’lerde Yapılan Gizlilik Gerektiren İşlemler İçin Tehdit Olabilir

Şu an bile insanlarda sürekli bir izleniyor muyum hissi varken, tüm özel güvenlik bilgilerimiz 3.parti tuhaf firmaların elinde dolaşırken, bir de direkt göze takılacak olan ve farkedilmesi imkansız olan bu kayıt cihazı oldukça endişe yaratacak. Google Glass’ın piyasaya sürülmesinden sonra insanları endişelendiren birçok durum, Sony Kameralı Kontakt Lens ile de had safhaya ulaşacağa benziyor.

3Özel Hayat Diye Bir Şey Var mıydı?

Daha önce geliştirilen birçok mikro kameralı üründen sonra, kayıt yapabilen ve aldığı görüntüyü anında başka bir ortama aktarabilen bir akıllı lensin varlığı ne kadar doğrudur tartışılır. Zaten sıfıra yakın seviyelerde gezinen özel hayatımız, bu kameralı akıllı kontakt lensin hayatımıza girmesiyle tamamen deşifre olacak gibi görünüyor. Kullanım alanlarına bit sınırlama getirilmezse, yaşanacak aile dramları şimdiden gözümüzde canlandı gibi.

4Sony Kameralı Kontakt Lens Sadece Kamera Barındırmıyor

Henüz patent aşamasında bulunan akıllı kontakt lens sadece kamera olmaktam çok daha fazlası. Bir görüntü sensörüne ve dahili hafızaya sahip olan kameralı lens, aynı zamanda wirelless (kablosuz) iletişim teknolojisine de sahip ve aldığı görüntüleri kablosuz ağ aracılığıyla uzak cihazlara iletebiliyor. Yani bu demek oluyor ki; siz kendi halinizde bir şeyler yaptığınızı düşünürken, kendinizi bir anda canlı yayında tüm dünya sizi izlerken bulabilirsiniz. Kulağa biraz komik gibi gelebilir ama yaşanabilecek şeyler buna çok da uzak olmayacak gibi.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%