Robot Askerler: Yapay Zekaya Sahip Robotlar Savaşa Hazırlanıyor

0
418

Robot kavramı yıllardır bir bilim kurgu unsuru olarak hayatımızda. Haklarında onlarca film yapıldı, model denemeleri yapıldı çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlandı. Fakat 2000’li Japon robot Asimo’dan sonra her şey değişti. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde daha önce yapılamaz sanılan pek çok şey başarıldı ve günümüzde nerdeyse insan kabiliyetlerine denk fiziksel yetileri olan robotlar üretildi. Tıpkı bir insan gibi yürüyebilen, koşabilen, eğilip doğrulabilen ve hatta darbelere karşı direnç oluşturabilen, insandan çok daha güçlü robotlar için çok çeşitli geliştirme çalışmaları yapılıyor.

Robot Askerler İçin En Büyük Sorun Enerji Kaynağı

gelecegin-yari-robot-askerleri
Geleceğin askerleri

Enerji kaynakları ve işlemcileri büyük sorun olan robotların, 21.yüzyıl enerji optimizasyonu ilkeleri kapsamında tek şarjla 6-8 saat tam operasyonel olması sağlanmış durumda ancak bu süre, askeri operasyonlar, asker gönderilmek istenmeyen tehlikeli görevler, kurtarma operasyonları ya da askeri araç şoförlüğü için kullanılması düşünülen robotlar için pek de yeterli bir çalışma süresi değil. Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen araştırmacılar ve bilim adamları, yakıtını dışarıdan alarak enerjisini kendisi üretecek olan robotlar geliştirmeye karar verdiler. 2003’te ortaya atılan fikir, 2008’in ortalarında gerçekleştirildi ve savaş alanlarına gönderilecek ilk robotlar üretildi. Sonuç ise bir dönem Amerika’da oldukça panik yarattı.

Üretilen Robotun Etobur Olduğu Söylentisi Yayılınca Ortalık Karıştı

robot-asker-korkunc
Bu türlerle karşılaşmayacağımızı umuyoruz

Pentagon için Silikon Vadisinde bulunan Cyclone Power Technologies tarafından üretilen ve Amerikan ordusuna bağlı çalışan İlerlemiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından finanse edilen EATR’nin (Energetically Autonomous Tactical Robot) önüne çıkan her şeyi yediği, yiyeceği hiç ağaç, odun, hayvan vs. kalmadığında ise savaş alanındaki cesetlerle beslendiği söylentisi yayılınca, Amerikan halkının aklına Terminatör ve benzeri robotlar geldi ve halk isyan etti.

robot-asker-robocop-cyborg
Robocop’u hepimiz hatırlarız

EATR’nin üreticisi Cyclone Power Technologies’in başkanı Harry Schoell her ne kadar “cesetler robotun menüsünde yok, merak etmeyin yemez.” dese de halk ikna olmadı. Bunun üzerine Schoell, ölülere saygısızlığın Cenevre Sözleşmesine göre bir savaş suçu olduğunu ve bunun asla kabul edilemeyeceğini söylemesi üzerine, halk ikna oldu. Ancak bu kez de “acaba bu tür robotlar insanları yer mi?” korkusu baş gösterdi. Yer mi yemez mi bekleyip göreceğiz artık. Umarız yemez, zaten tadımız da iyi değildir bizim.

Boston Dynamics’in Robot Askerleri ise Daha Hızlı

robot-asker-petman
PETMAN yürüme ve hareket kabiliyeti testleri

İnsanları yiyeceğinden korkulan EATR’den sonra ise yine DARPA tarafından finanse edilen ancak bu kez başka bir teknoloji devi olan Boston Dynamics tarafından üretilen robot asker PETMAN sahneye çıktı. Savaş alanlarında kimyasal tehlike olan bölgelere gönderilmesi düşünülen PETMAN, ortalama bir erkek boyuna kilosuna sahip ancak çok daha fazla ağırlık kaldırabilme yetisine sahip, ayrıca PETMAN darbelere karşı direnç göstererek düşmeden yoluna devam edebiliyor.

Son Şok İse Ruslardan Geldi: Siber Askerler

robot-asker-exoskeleton
Exoskeleton hareket kabiliyeti test ediliyor

Robot teknolojisinin gelişimine öncülük eden Japon ve Amerikan eserlerinin üzerine bir katkı da en fazla 5 sene içerisinde orduda görevlendirmek için bir tür siber asker tasarlayan Rusya’dan geldi. Exoskeleton adı verilen siber askerlerin düşünce gücüyle çalılması planlanıyor. Rusya, insandan çok daha güçlü ve hareket kabiliyeti üst düzeyde olan robotları prototip olarak üretmiş durumda. Ancak yapay zeka eklenilmesi düşünülen bu robotlar için beyin-işlemci karışımı yarı organik bir protez geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

exoskeleton-robot-asker
Exoskeleton ağırlıklı şınav çekerse

En az bir denizci kadar dayanıklı ve eş fiziksel yeteneklere sahip olan bu robotların görünüşleri ise Terminatörü aratmıyor. 300 kilo ağırlığı bir tüy kaldırır edasıyla kaldırabilecek kadar güçlü olan bu robotların, askeri alan haricinde deprem sonrası enkaz kaldırma, fabrikalarda ağır parçaların kaldırılması ve taşınması ve yangınlarda itfaiye eri olarak da kullanılması düşünülüyor. Son olarak ise Amerika’nın kopan bacağı ya da kolu tekrar uzayacak olan cyborglar yapma çalışmalarını da duyduktan sonra ise sonumuz hayrola demekten kendimizi alamıyoruz.

Yapay Zekaya Sahip Bir Robot Korkutucu Olabilir

super-robot-asker-exoskeleton
Silahlı süper robot askerler – exoskeleton

Her ne olursa olsun, belli bir program çerçevesinde hizmet verecek insansı robotlar artık neredeyse evlerimize girmeye hazır. Tabii konuyla ilgili etik tartışmalar da sürüyor. Bu robotlara yapay zeka eklemek mantıklı mı? İnisiyatifi olan robot matematiksel bir mantıkla fayda üretmeye çalışırsa ne olur, yapay zeka eklenen robot bir gün kontrolden çıkıp da kendi ordusunu kurmaya kalkarsa halimiz nice olur gibi deli sorular kafamızı kurcalamaya devam edecek gibi görünüyor.

Robot teknolojisi sanıldığı kadar kolay gelişmiş bir süreç değil. Zira yürümek bizim için çocuk oyuncağı olsa da, aslında çok komplike bir sistemin ürünü. Ortakulakla sinir sistemi arasındaki muhteşem bağlantı sayesinde yürüyebildiğimizi biliyoruz. İşte bu sistemin bir robota entegre edilmesi sanıldığı kadar kolay değil, çok ciddi bir yazılım gerekmesinin yanında, bu yazılımla donanımı çalıştıracak güçlü bir işlemci de gerekiyor. Elbette tüm sistemi besleyecek gücü sağlayacak kaynak da büyük bir problem. Boston Dynamics’in ürettiği ilk robotun fosil yakıt tüketen bir motoru olduğunu hesaba katacak olursak, güç kaynağının ne denli ciddi bir sorun olduğu görebiliriz.

Robot İstilalalarının Gerçek Olmamasını Umuyoruz

robot-istilasi
Umarız ki hiçbir nesil istilalar görmez

Sonuç olarak, belli düzeyde basit işlemleri yapabilecek ev robotlarının yanısıra, savaş alanlarında bir insan askerden çok daha uzun süre aç, susuz ve hatta bacaksız (bacağını tekrar üretebilen robot geliştirilmeye çalışılıyor) savaşabilecek robotların üretilmeye başlandığını biliyoruz. Umuyoruz ki bilim kurgu filmlerindeki robot istilalarıyla, insanları ikiye ayırıp bir parçasını sağa bir parçasını sola fırlatan kontrolden çıkmış canavar robotlarla karşılaşmayız.

Robotlar ile ilgili Wikipedia maddesini buradan okuyabilirsiniz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%