Ramazan Bayramı Klasikleri – Episode 2016

0
129

Yine bir Ramazan Bayramı ile kucaklaşmanın musmutluluğuyla ne yapacağımızı şaşırmış ve halen Ramazan Bayramı mı Şeker Bayramı mı tartışmalarına da bir nokta koyamamış bulunuyoruz. Aslında ortada tartışılacak bir konu da bulunmamakla birlikte, olsun maksat tartışmak olsun. Bayramın asıl adı aslında Fıtır Bayramı olmakla birlikte, amacı da yiyip içip gününü gün etmek değil, ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Ne fark eder ki adı, ha Ramazan Bayramı ha Şeker Bayramı ha Fıtır Bayramı, önemli olan yapılan hayırlar. Neyse dedik ya maksat tartışma olsun, kulaklarımız boş kalmasın, gündem dolsun taşsın.

Ramazan Bayramı ve Klasikler

Tartışmalar süredursun, biz de yıllardır hiç değişmeyen Ramazan Bayramı klasiklerine bir bakalım. Sene 2016’da ya da fark etmez seneyi siz belirleyin, ne de olsa klasik bunlar; her daim kabulümüzdür. İşte bayram tatili klasikleri;

Bayram Harçlığı

Bayram günü küçük insanlar kendisinden daha büyük insanların ziyaretine giderler ve büyük boyda olan insanlar, boyutu küçük olan insan yavrularından boş gezen, avare, bekar ya da çocuk olanlarına harçlık verir. Vermeyen çok ayıplanır. Eve gidildiği zaman “yahu Idıbıdı Amca’nın da cebinde akrep varmış, ne pintiymiş, napacak acaba parayı mezara mı götürecek” diye Idıbıdı ve benzerlerinin itinayla arkasından konuşulur. İyisi mi siz paşa paşa bayram harçlığı verin, boşuna sakız olmayın.

Çocuklara Şeker Verip Başlarını Okşamak

Bayram günü kapıya büyük bir sevinçle gelen çocuklara yapılan tatlandırma çalışmasıdır. Genellikle misafire ikram edilecek şekerle, kapıya gelen çocuğa verilecek şeker arasında 18560 ışık yılı kalite farkı vardır. Lastik şekerler çocuklara ikram edilir ve bir de başlarına belki az el değmiştir, iyice kirlenememiştir diye de itina ve içten(siz)likle başları okşanır. Kapı kapanır kapanmaz, çocuklardan en saf olanı, “bu da para vermedi yaaa” diye hayıflanır. Şeker alan çocuk evladım, sen lastik şekerini ye de şekerin iyice tavan yapsın bakıym, sus bakıym bak ağzına şeker sürerim.

Çocukların Kafasına Kolonya Dökmek

Eve ziyarete gelen misafirlere hemen 80 derece boğaziçi kolonya boca edilir. Hatta normalde plastik şişesinde kullanılan 80 derece kolonya, bayram tatiline has olarak, yıllarca özenle bayram seyran gibi zamanlar için saklanan, kristal kolonya şişesine konur. Büyük insan konukların eline dökülen kolonya, nedense çocuk insa ların başına boca edilir ki, bi dahaki bayrama kel çocuklar türesin. Gidilen her evde kafaya bolca boca edilen alkol gün boyu kafada kalır ve ilgili çocukcağızın kel olmasıyla ilgili planlar yapar.

Pırt yapma ihtimali en yüksek görünen çocuğun başından ziyade orasına burasına da dökülür kolonya kokutucusu. Büyük insanlara ne maksatla kolonya döküldüğüyle ilgili bir dolu rivayet olmakla birlikte, can büyüklerimize saygımızdan dilimizi dişlerimizin arasında iyice kopuncaya kadar sıkıştırıyoruz ve susuyoruz, saygılar efendim.

Mide Fesadı Geçirmek

O akraba senin bu akraba da senin, az önce gittiğin ve bir ton şey yediğin akraba da senin derken, akşam eve dönüldüğünde, öğürme, geğirme, hafifçe yellenme, hıçkırma, pöykürme ve kafayı bir yerlere koyup koyup bayılıp gitme şeklide kendini gösteren, aşırı yeme belirtisidir. Bazı abartılan durumlarda, işkembenin boğaza parmak sokma ve yukarı aşağı gıdıklama ile kusma refleksi yaratılarak boşaltılması gerekebilir. Bazen de mideyi komple yıkamak gerekebilir. Ramazan bayramı ve bayram tatili süresini ağzınızdan midenize indirilirken sizi hop hop hoplatacak bir hortumla bütünleşik geçirmemek için, kararında yemekte fayda var diyoruz ve yiyin canlarım can boğazdan gelir diye de eklerken, birden canın gidiş yolu geliyor aklımıza ve dilimizi dişlerimizin arasına alıp bir önceki başlıkta ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi kopartıyoruz.

Sabahın Köründe Cicilerini Giymek

Aslında babanızın giymesi gerektiği hissi verecek ölçüde büyük olan cicileri sabahın köründe daha karga bile cicilerine pislememişkem giyme eylemidir. Biraz büyük olsunda seneye de giysin diyr alınan bayram cicileri sayesinde, kutupları ayağınıza getirmişler hissi veren bir penguen geçidi izlemenize olanak sağlar. Cicileri giyen cici çocuklar o kadar cicilerdir ki, çuval misali cicilerini giyerken sevinçten uçarlar, biraz da uyumanıza izin verilse tadından yenmez aslında değil mi cicili cici çocuklar?

Bitmeyen Klon Bayram Mesajları

Bayram mesajları her bayramın vazgeçilmez çılgınlığıdır. “Seviyorum ama kimi, en tatlı birisini, nasıl anlatsam sana, ilk harflere baksana, ramazan bayramını kutlar, nice aynındam mesajlar dilerim şeklinde klonlanmış mesajlarla adeta yaratıcılığın dibine vurursunuz. En güzel bayram mesajları, “testiyi verdim geline, deste gül verdim eline, altın kemer bağlamış, gelin bayramda beline” şeklinde yazılan şiirsel şarkılı acayip güzel inanılmaz duygusal mesajlardır, tavsiye edilir.

Kafileler Halinde Yolda Yürüyen İnsanlar

Eve gelen bayram ziyaretçilerinden vakip bulup da kafanızı camdan dışarı uzattığınızda gördüğünüz insan öbekleridir. Bayramlıklarını giymiş büyüğü küçüğüyle, genci yaşlısıyla, çoluğu çocuğuyla geniş aile bayram ziyareti yapmak üzere, tek parça halinde bir yerden bir yere hareket eder. Bu hareket sırasında, yol ile aralarında oluşan sürtünme kuvveti, ayak üzeri bayramlaşan çeldiriciler ve sıcak hava dalgaları, akşama yaklaşıldıkça adeta ayda yürüyorlarmış görüntüsü vererek, aya ayak basan kafileler havası yaratır. Bu sayede bilimsel ve teknolojik açıdan da bayram havası yaşamış ve muassır medeniyetler seviyesini bir anda sollarız. Huyumuz kurusun, içinden geçmeden kıyısından sollar, daha ilerilere bile atlarız.

Şeker Bayramı tek-çift Hurafeleri

Otuzuna merdiven dayamış, dayadığı merdivenin de istemeyerek altından geçivermiş, bu yüzden lanetlenerek ömür boyu yalnız yaşamaya mahkum edilmiş genç bünyelerin, bünyelerine adeta ateş topu gibi düşen ve genç ve yalnız bünyeyi umutlandıran hurafeler bütünüdür. Yörelere göre şu şekillerde uygulanabilir. Yalnızlıktan şekeri düşmüş genç organizmaya bir poşet dolusu şeker uzatılır ve bir avuç alması söylenir. Eğer aldığı şekerlerin sayısı çift ise bir dahaki bayrama çift olarak gireceği müjdesi verilir. Tek ise bu sene de bekar gezelim şarkısı eşliğinde, genç bünyenin sinirlerine tırpan vurulur.

Başka bir uygulama şekli de lokumludur. Yine yalnızlıktan dili damağına yapışmış genç bünyeye bir adet lokum verilir. Bir kere çiğnemesi istenir. Eğer lokum üst dişlerine yapışırsa, genç bir dahaki bayrama kadar sırtına vurularak zifafa uğurlanır. Aksi halde yukarıdaki tırpan genç bünyeye verilip, sinirlerini biçmesi sağlanır.

Bayram dönüşü gerçekleşen trafik kazalarıni bir başlık olarak işlemek istemedik çünkü her yıl eve dönüş yollarında; aşırı hız, dikkatsizlik, alkol ve daha bir çok nedenden dolayı bir çok canımız hayata veda ediyor. Evinize sağsalim dönmek için, lütfen trafik kurallarına uyalım, acele giden ecele gider sözü kulaklarımıza küpe olsun ve alkollü iken araç kullanmayalım.

Ramazan Bayramı’nın tarihçesini buradan öğrenebilirsiniz.

Şimdiden eş dostla kurban bayramı için plan yapmak isteyenlerin merak ettiği, 2016 Kurban Bayramı ne zaman? sorusunun cevabını da buradan verelim. 2016 Kurban Bayramı, 12 Eylül 2016 Pazartesi günü başlıyor.

Umarız Şeker Bayramı sizler için adı kadar tatlı geçsin. Herkese sevdikleri ile geçirdikleri bir bayram tatili diliyoruz. İyi bayramlar.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%