Pokemon Go Oynamamanız Gerektiğinin 8 Kanıtı

Pokemon yakalamak isterken canınızdan olmayın

0
218

Pokemon Go son günlerin çılgın artırılmış sanal gerçeklik oyunu. Akıllı mobil cihazlar üzerinden oynanıyor ve oynayanı Evliya Çelebi’den daha fazla gezdiriyor. “Çok gezen ayak b.k getirir” (bkz. Çok yanlış anlaşılmış atasözleri ve deyimler) demiş atalarımız ama tabii biz bilmeyiz, BEYİN bilir. Bize biraz işsiz güçsüz, boş avare, çoluk çocuk oyunu gibi geldiyse de, tüm dünyada kazık kadar iş güç sahibi milyonlarca insanın bu oyunu oynadığı bir gerçek hem de sanal değil, gerçek bir gerçek.

Her ne kadar Türkiye’de henüz resmi olarak kullanılamıyor olsa da, bazı 3.parti APK’lar kullanarak telefonuna oyunu yükleyen ve halihazırda oynayan binlerce Türk olduğu da biliniyor. Hatta bir tanesi geçenlerde Yargıtay’a girmeye çalışmış. Neden? Çünkü orada pokemon varmış 🙂 Aaaa. Tam da bu ve bu gibi nedenlerden dolayı, Pokemon Go oynamamanız gerektiğinin 8 kanıtını sizlerle paylaşıyoruz. Yazıyı okuduktan sonra halen Pokemon Go oynama isteğiniz devam ediyorsa, hiç durmayın, buyrun, tutuklanmak, darp edilmek, uçurumdan düşüp ölmek, göle düşerek boğulup ölmek ve cenazede pokemon yakalamaya çalışırken aforoz edilmek, telefonuzu virüsler yerken izlemek ve satılan bilgilerinizin nasıl kullanılacağını düşünerek kafayı yemek serbest. Yürüyün, kim tutar sizi, pikaçu, pika pika sizi bekler.

Bakalım Pokemon Go oynarken neler olabilirmiş;


Pokemon Go Oynarken Gasp Edilebilirsiniz

Pokemon

Akşam Gazetesi’nin haberinde gördüğünüz üzere (habere buradan ulaşabilirsiniz), Pokemon Go oynayan şahıslar, silahlı 4 kişi tarafından gasp edilmiş. Pokemoncuların uğrak yerleri olan noktalarda pusuya yatarak, bu tenha noktalara gelenlerin paralarını ve eşyalarını gasp eden suçlular ihbar üzerine yakalanmış. Ancak siz de biliyorsunuz ki dünyadaki tek kötü ve uyanık çete bu çete değil. Bu nedenle bu tehlikeli oyundan uzak durmanızda fayda var demek istiyoruz. Tabii oynamakta kararlıysanız, biz susarız, başta da demiştik, gasp edilmek serbest.


Gizli Bilgileriniz Üçüncü Şahıslara Satılabilir

Pokemon go zararları

Resimde de gördüğünüz gibi, Webtekno’nun haberine göre (haberi okumak isteyenler buraya tıklayabilir), kayıt olurken erişimine izin verdiğiniz tüm bilgileriniz sızdırılabilir. Hatta habere göre, şirket şu ana kadarki gelirinin büyük bir kısmını, kullanıcıların bilgilerini satarak elde etmiş. Bu bilgiler arasında isminiz, adresiniz, e-mail adresleriniz olabilir. Hatta uygulamaya maillerinizi okuma izni bile veriyorsunuz. Bu bilgiler ışığında, diyoruz ki, özel bilgilerimi acaba nasıl kullanacaklar diye düşünmemek için, gelin siz bu pokemon sevdasından vazgeçin.


Pokemon Yakalayacağız Diye Tutuklanabilirsiniz

Pokemon

Evet, yukarıda gördüğünüz Takvim Gazetesi’nin bir haberi (haber burada). Koskoca üniversite öğrencisi adam, Yargıtay’da pokemon var diye, kalk içeri girmeye çalış. Düşünsenize, Yargıtay’a gidiyorsunuz, diyorsunuz ki, “İçerde pokemon var, girmem lazım, pokemooonnnn, kocamaaan”. Onlar da “tabii kardeşim ne demek, pokemonu aldık seni mi almayacaz içeri” diyorlar ve içeri buyur ediyorlar. Yok. Öyle olmuyor, seni alıyorlar ama Yargıtay’a değil, içeri. İçeri de Yargıtay’ın içi değil, bildiğin içeri. Gelin gençliğinize yazık etmeyin. Vazgeçin şu pikaçuuuuu hayvanından.


Uçurumdan Düşüp Ölebilirsiniz

Pokemon

PlayBuzz sitesinin bir içeriği ise, pokemonun ölümcül olabileceğini gösteriyor. Resimde gördüğünüz gibi, pokemon arkadaş boşlukta sizi bekliyor ve aşağısı uçurum. Twitter’da bu twett’i paylaşan oyuncu, “#Pokemon Go ölmemi istiyor” yorumuyla paylaşmış. Sana katılıyoruz arkadaş, bu pokemon galiba sapık katil, sen aşağı düşerken izleyip zevk alacak. Siz de tam aşama atlayacakken son almanız gereken pokemonun, son göreceğiniz şey olmasını istemiyorsanız, gelin uzak durun şu poketoplardan.


Aşırı Sanal Gerçeklik Sizi Gerçek Gerçeklikten Koparabilir

Pokemon

Tıpkı bu hız treninden kopanlar gibi, siz de bir anda hayattan kopabilirsiniz. Uzmanlara göre, artırılmış sanal gerçeklik oyunu, bir süre sınırı getirilmeksizin oynandığında, özellikle iş güç sahibi, sorumlulukları olan yetişkinlerde, gerçekle sanal dünyanın birbirine karıştırılmasına neden olabiliyor. Ayrıca bağımlılık yaratarak, sürekli pokemon peşinde koşulmasına neden olabiliyor ve bu da yetişkin bireylerin iş hayatını, aile ve sosyal hayatını oldukça etkileyebiliyor. Hatta işinden olan pokenoncuların varlığı da etrafta dolaşan söylentilerden. Biz üzerimize düşeni yapıp, bu çılgın oyuna dikkat etmenizi söylemekten başka herhangi bir şey yapamayız. Ancak durum ciddi görünüyor.


Yolda Yürürken Önünüze Bakmadığınız İçin Ölebilirsiniz

Zaten Facebook, Twitter, Instagram çılgınlığı yeterince kötü kazanın yaşanmasına sebep oluyordu, aslında biz kendi kendimize Face falan karıştırırken göle düşüp ölürdük, hiç gerek yoktu bu kadar zahmet edip Pokemon Go falan çıkarmaya. Ama iyi ölemediğimizi düşünmüşler ki, sağolsunlar daha iyi şartlarda ölebilmemiz için bu oyunu çıkardılar. Allah onlardan razı olsun. Mu acaba? Bu arada, cep telefonundan kafasını kaldırmadan yürürken göle düşen bu ablamız maalesef kurtulamamış. Allah taksiratını affetsin.


Pokemon Yakalamak İsterken Zor Durumlarda Kalabilirsiniz

Pokemon

Gördüğünüz gibi Squirtle arkadaş bir tabutun üzerinde. Çok da mutlu görünüyor. Çok affınıza sığınarak, “ulan tosbaa, onun içinde ölü var ölü, ölmüş, do you know ölü?, in lan ordan aşağı” demek istiyoruz. Musalla taşına yatayıdın eyiydi. Hemen yıkayıp gömüverirdik seni oracıkta sanal gerçeklik kaplumbağası. İşte gördüğünüz gibi, böyle durumlarla da karşılaşılabiliniyormuş. Bizden söylemesi. Bir de buzdolabınızdan falan da çıkabiliyormuş bu pokemon ağalar.


Pokemon Yükleyeyim Derken Akıllı Telefonunuzu Virüslere Yedirebilirsiniz

Pokemon

İşte şu yukarıdaki tombik, resmi uygulaması henüz Türkiye için Play Store ve App Store’a girmemiş olan Pokemon Go uygulamasını, 3.parti APK’lar kullanarak telefonlarına yükleyen pokemonzedelerin, hiç de fark ettirmeden telefonlarını yiyecek olan virüstür. Suçlu bu. Katiyen sizin bir suçunuz yok biliyoruz. “Aman nolacak, virüs bu temizlenir” diyenler için kötü bir haberimiz var, bu virüs arkadaş, siz onu fark edip de temizleyinceye kadar, tüm gizli bilgilerinizi almış ve gereken yerlere ulaştırmış olabilir. Hatta kendisini klonlayarak, tüm email hesaplarınıza ve ağınızdaki tüm uygulamalarınıza da bulaşabilir. Sonrası malum, çoraplar bir yerde, tüm gizli bilgiler her yerde, geçmiş olsun.

Bu Bob Marley şarkısı da, “Kardeşim bizim telefon bile akıllı değil, siz pokemon diyorsunuz, go diyorsunuz, siz ne diyorsunuz?” diyenlere gelsin diyoruz, bizdensiniz.

Bob Marley kim diyorsanız, Bob Marley: Aşk denen bir şeyle şeytanları yenin sizin için.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%