Olumlamalar neden bu kadar önemlidir hiç merak ettiniz mi? Cevap aslında hiç de karmaşık değil. Olumlamalar kullanılarak bilinçaltı yeniden kodlanabilir. Peki olumlamalar kullanarak bilinçaltı kodlamamızı değiştirmemiz bize ne fayda sağlar?

Geleneksel Yaklaşıma Göre Olumlamalar ve Bilinçaltı Telkinleri

Eskiler ne diyordu;

[su_quote]Bir şeyi kırk kere söylersen olur![/su_quote]

Kardeşimize sürekli salak ya da aptal dediğimizde, annemiz bize nasıl kızıyordu

[su_quote]Aptal diye diye aptal ettin çocuğu![/su_quote]

Her iki durumda da dikkat çeken nokta apaçık ortada değil mi? TEKRAR.

Tesbih zikirlerini bilirsiniz. Her bir tespih boncuğuna, aynı kelime bir kere söylenir. Dini açıdan ele alırsak, her bir tesbih boncuğu için -Allah’ın 99 adından- zikir için geçerli nedenimize çare olacağına inanılan bir tanesini bir kez söyleriz. Bu zikirlerde sayılar gelellikle yuvarlaktır. Mesela 1000 kere “ya seddar” demek gibi. Aslında bu sayının kaç olduğunun pek bir önemi yoktur. Tabii belli bir alt sınır olmak kaydıyla ve bu alt sınır geleneksel yaklaşımda genellikle 40’tır. Bu sayının üzeri ise, olumlamayı pekiştirir.

[su_note note_color=”#8598bf” text_color=”#211b19″]Zikirler esas olarak bir olumlama şekli olmamakla birlikte, tekrarın yarattığı etkiyi anlatmak amacıyla burada örnek verilmiştir. Zikirde esas olan zikirin bir şeyleri değiştireceğine olan sarsılmaz inançtır.[/su_note]

Olumlama Yaparken İnanıp İnanmamanız Önemli Değildir

Olumlamalar programlı bir şekilde uygulandığında %100 sonuç verir. Olumlama yaparak bilinçaltı kodlarını değiştirme çalışmasının en sevindirici yanı, yaptığınız olumlamaya inanmanızın ya da inanmamanızın hiçbir öneminin olmaması. İnansanız da inanmasanız da, ağzınızdan dökülen ve kulağınızın duyduğu her şey belirlenen süre sonunda bilinçaltınıza işlenir.

Modern Yaklaşıma Göre Olumlamalar ve Bilinçaltı Telkinleri

Geleneksel yaklaşımda –daha birçok örneğini bulabileceğiniz atasözleri ve özlü sözlere bakarak–  ağzımızdan sürekli çıkan yani çokça tekrar edilen şeylerin gerçek olacağı üzerinde vurgu yapılmakta ama tekrar sayısı için ya da olumlama süresi için bir süre belirtilmemekte.

Modern yaklaşımda ise, gelişen bilim ve teknolojinin de yardımıyla, beynin sırlarının keşfedilmeye başlanması ile, bilinçaltı kodlamalarının nasıl yapıldığı, hangi şartlara bağlı olduğu ve ne kadar süre ile yapılan bilinçaltı telkinleri ve olumlamalar ile sonuç alınabileceği, çok küçük yanılma paylarıyla belirtilmekte.

Geleneksel yaklaşımdaki 40 sayısının yerini, aslında işimizi daha kolaylaştıracak bir sayı alıyor

[su_dropcap style=”light”]21[/su_dropcap]

21 gün olumlama, birçok kişisel kelişim uzmanı tarafından kabul görmüş bir olumlama çalışmasıdır. Bu çalışmada bir konu belirlenir ve bu konu üzerinde 21 gün boyunca çalışılır. Biraz daha ayrıntıya inelim

21 Gün Olumlama Nasıl Yapılır

21 gün olumlama yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

[su_list icon_color=”#7899d1″]

  • Yalnızca bir konu üzerine odaklanılmalı (örneğin para)
  • Olumlamalar mutlaka hergün aynı saatlerde yapılmalı (sabah uyanır uyanmaz ve gece uykuya dalmadan hemen öncesi en uygun zamanlardır)
  • Olumlama cümleleri mutlaka sesli söylenmeli (ağzınızdan çıkanı kulağınızın duyması gerekir – bir atasözü daha- bağırmanız gerekmese de duyacağınız kadar yüksek sesle söyleyin)
  • Olumlama cümlelerinde asla olumsuz kelimeler bulunmamalı (örneğin hasta olmak istemiyorum yerine sağlıklıyım demelisiniz ki zaten beyninize inandırmaya çalıştığınız şey sağlıklı olduğunuz, hasta olmak istemediğiniz değil)
  • Olumlama cümlelerinde şart eki olmamalı (örneğin; param olursa bir araba almak istiyorum dememlisiniz, istediğiniz bir araba alacak kadar para ise, “bir araba almak için yeterince param var” diyebilirsiniz)
  • Olumlama cümlelerinde istek açıkça belirtilmeli (mesela zayıflamak istiyorsanız, bir hedef kilo belirleyip, örneğin 50 kiloda olduğum için çok mutluyum diyebilirsiniz ya da para istiyorsanız, hesabıma yatan 10.000 lira beni çok mutlu etti diyebilirsiniz)
  • Olumlama cümleleri gelecek zaman kipiyle kurulmamalı (mesela iyileşeceğim yerine, sağlıklı olduğum için şükrediyorum denmeli)
  • Olumlama cümlelerinde “istiyorum” ifadesini asla kullanmayın. Amacınız şimdi öyle olduğunuza beyninizi ikna etmek
  • İllaki olumsuz ifadeler kullanmanız gerekiyorsa, bunları geçmiş zaman kipinde kullanın, böylece bilinçaltınıza artık durumun böyle olmadığı mesajını verirsiniz (örneğin; işlerim hep ters gidiyor yerine “bugüne kadar işlerim hep ters gitti” deyin
  • Olumlama cümleleriniz bir çocuğun bile anlayabileceği kadar basit olsun, uzun ve karmaşık cümlelerden kaçının.

[/su_list]

 

21 gün boyunca hergün aynı saatlerde yüksek sesle tekrarlanan doğru şekilde oluşturulmuş olumlama cümleleri ile bilinçaltı kodlarınızı değiştirebilirsiniz.

21 gün sonunda bilinçaltı kodlarınız değiştiğinde ne mi olacak? Çekim Yasası sizin için her zaman olduğu gibi çalışmaya devam edecek ve bu kez yepyeni bilinçaltınızın gönderdiği mesajlara karşılık size çok daha fazlasını getirecek. Çekim Yasası nedir, ne değildir, nasıl çalışır, sizin yapmanız gerekenler nelerdir, kuralları var mıdır gibi daha birçok sorunun cevabını Kişisel Gelişim kategorimiz altındaki yazılarda bulabilirsiniz.

Leave your vote

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%