Kurtların Hayatı Bizimkine Benzer

0
203

Merhaba arkadaşlar, yeni bir yazıyla karşınızdayım. Bugünki konumuz kurtlar. Hayatları insanlarınkine çok benzer. Hadi hep beraber okuyalım.

Kurtlarda da Aile Yapısı Var

 

Kurtlar ve sürü yaşamı
Bir kurt sürüsü

 

Kurtlar anne, baba, çocuklar, büyükanne ve büyükbabadan oluşur ne kadar benzerlik varmış bizimle değil mi? Kurtlar ailelerinin lideri olarak anne ve babayı tercih ederler. Sürünün çoğalması, yeni yavrularla ailenin (sürünün) genişlemesi sadece bu iki liderin sorumluluğundadır. Diğer kurtlar çiftleşmezler ve yavru doğurmazlar. Bu kural bir nedenden dolayı vardır. Diğer kurtların görevi yavruların başından ayrılmaması gereken anne kurda yiyecek getirmesi gereken bir babayı korumak ve sürünün güvenliğini sağlamaktır. Diğer kurtlar da yavru yapsaydı, zaten 10-15 kurttan oluşan sürüde güvenliği sağlayacak kurt kalmazdı.

Avlandıktan sonra yemek olayında da sürünün liderleri yani dişi ve erkek kurt önce karnını doyurur. Diğerleri onlar avı bıraktıktan sonra yerler. Bunun nedeni de sürünün çoğalmasını sağlayan anne ve baba kurtların yaşamasının öncelikli olmasıdır.

Sürü liderleri olan anne-baba kurtlardan biri ölürse, kalan lider kendine sürünün en güçlü erkeğini/dişisini seçer ve nesli devam ettirir. Her iki lider de ölürse, kalan kurtlar liderlik için savaşabilir ve bunun sonucunda ya sürü yok olur ya da baskın iki kurt yeni liderler olurlar.

Anne Kurt Yeni Doğan Yavruyu İki Ay Boyunca Babasına Bile Göstermez

Yavru kurtlar
İki aydan büyük bir yavru kurt

Anne kurtlar yavrularını doğurduktan sonra kimseyi (bu aileden biride olabilir) yanlarına yaklaştırmazlar. Baba kurt bile olsa, eğer yaklşmaya kalkarlarsa anne kurt hırlar ama o yaklaşmaya çalışan aileden biri bile olsa sinirlenmez tam tersine bunu anlayışla karşılar çünkü bu yavrularını korumak içindir, yavrular henüz kimsenin karşısına çıkarılmaz. Bunun nedeni kurt yavrularının en az iki aylık olana kadar yürüyemeyecek, çok iyi göremeyecek ve duyamayacak olmasıdır. Yani aşırı savunmasızlardır. Genellikle anne kurt 4-6 yavru doğurur ve iki aylık olana kadar onlarla tek başına özel olarak ilgilenir. Bu dönemde anne kurt avlanmaya çıkmaz. Yavrularının başından ayrılmaz. Yavrular avlanma yaşına gelene kadar babaları onlara yiyecek getirir. Anneleri ise babaları yiyecek getirmek için geldiğinde hırlamaz. Bu sadece baba kurtun yiyecek getirmesine özel bir davranıştır. Ama baba kurt bunun çok uzun süreli olmayacağını bilir, yiyeceği bırakınca hemen gider. Gitmezse anne kurt onu uzaklaştırmak için hırlar. İşte baba kurt için bu hayat yavrusunu görmeden sürer ta ki yavrusu büyüyene kadar.

Yavrular Önce Bir Büyükle Birlikte Avlanır

Kurtlar ve avlanma
Av sonrası beslenen bir kurt

O zaman yavrular ailesine görünmeye başlar, bütün aile kuyruklarını sallayarak yavruları karşılarlar. Yavru artık büyümek zorundadır ava gider ama yanında bir büyük gönderilir. Yavru kurdun yanunda gönderilen yetişkin kurt artık onun büyüdüğüne karar verdiğinde, artık yavru da tek başına avlanabilecek kadar büyümüş demektir.

Kurtların İnsanlardan Farklı Yönleri de Var Tabii

wolf-1341881_1280Mesela kurtlar insanlardan yaklaşık 500 kat daha iyi duyar. Bu demek oluyor ki, bir kurt 5 km ötedeki bir başka hayvanı duyabilir. Hatta insanı da. Ayrıca kurtların koklama duyuları da aşırı gelişmiştir. 1,5 km ötedeki bir hayvanın kokusunu alabilirler. Kanın kokusunu ise çok daha uzaklardan alırlar. Kanın kokusuna gitmelerinin nedeni ise, hayvanın zaten ölmek üzere olduğunu düşünmeleri ve bu ölmek üzere olan hayvanı başka hayvanlar tarafından bulunmadan bulmak ve beslenmek istemeleridir.

Kurtlar Sanıldığının Aksine İnsanlardan Korkarlar

Kurtlar insanlarldan mümkün olduğunca uzak yaşarlar. Çevrede insan olduğunu hissettiklerinde saklanırlar ve gitmelerini beklerler. Tok bir kurt hayvanlar da dahil olmak üzere kimseye saldırmaz. Tabii ona saldırırsanız iş değişir. Kendini korumak için o da size saldırır. İnsanları sevmezler çünkü insanlar onlara saçma sapan istekleri için zarar verir. Kürkünü, dişlerini almak için onları acımadan öldürürler. Sevmemekte hiç haksız değiller.

Kurtlar Evcilleştirilemez

Bir kurt yavrusu iki aylık olmadan bulunur ve bir insan tarafından yetiştirilirse, 1 yaşına kadar evcil gibi yaşayabilir. Ancak 1 yaşından sonra genetik ve içgüdüsel olarak avlanma ve vahşi doğada yaşama arzusu onu tekrar vahşileştirir ve insanlar için tehlikeli bir hal alır.

Not: Kurtlar mecbur kalmadıkça insan yemezler. Onlar sadece ormandaki ölü hayvanları yerler. Çok çok aç kalırlarsa köylere inerler ve oradaki hayvanları yemeye başlarlar. İnsanlar da kendini ve hayvanlarını korumak için onları öldürür. Bu yüzden açlıktan ölecek kadar aç kalmamışsa bir kurt insanlara yaklaşmaz.

Evet arkadaşlar bu günkü yazıdan da bu kadar, yazımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%