Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Kahvenizin nâmı diyardan diyara yayılsın

0
242

Türk kahvesi, türklerin misafir ağırlama ritüelinin halaybaşıdır. Evimize gelen herkese en azından bir köpüklü türk kahvesi ikram ederiz. Evet köpüklü dedik çünkü misafire ikram edeceğinizi kahve ne kadar bol köpüklü ise, siz de o kadar becerikli bir ev sahibi sayılırsınız. Her ne kadar kahveyi köpüksüz hatta iyice kaynamış sevenler de varsa da, bu binde bir ihtimal için kahveyi köpüksüz ikram edip de, “kahve de bizim mamoşun çişi gibiydi bir gram köpüğü yoktu” yorumunu almayı göze alamazsınız, hayır hayır bunu yapamazsınız.

Mırra sevenleri tenzih ederek söylüyoruz ki köpüklü türk kahvesi başımızın tacı, derdimizin ilacı, ikramlarımızın baştacıdır. Mırra farklı bir gelenek olup, onu türk kahvesi sınıfından ayrı işlemek gerekir. Bir gün onu da anlatırız.

Şimdi gelelim mamoşun çişine benzemeyen kahve nasıl yapılır konusuna. Bazı ufak püf noktaları sayesinde, kahveniz işinizi şansa bırakmadan, hep bol köpüklü olacak. İşte köpüklü türk kahvesi yapmanın püf noktaları;

Kahveyi Suya Koymadan Önce Suyu Biraz Isıtın

Evet aslında bol köpüklü türk kahvesi yapmanın en önemli püf noktası budur. Kahveyi soğuk suya katmayın. Suyu ölçüye göre cezveye aldıktan sonra, ocağa koyun ve kahveyi içine katmadan önce ılık su sıcaklığına gelinceye kadar ısıtın. Yapacağınız kahvenin ölçüsüne göre süre değişiklik gösterse de, genellikle 1 dakikalık bir ısıtma süresi yeterli olacaktır.

Doğru Ölçüde Türk Kahvesi Kullanın

Kullanacağınız türk kahvesi ölçüsü, sizin damak zevkinize ve açık ya da koyu seviyor olmanıza göre değişiklik gösterebilir. Ancak ideal oran; bir standart türk kahvesi fincanına, bir tam dolu tatlı kaşığı kahve olacaktır. Daha fazla koyduğunuzda kahveniz daha yoğun köpüklü olur ancak tadı da daha yoğun ve acı olur. Daha az koyduğunuzda ise, köpük daha az yoğun, kabarcıklı olur ve kahvenizin mamoşun çişine benzeme ihtimali artar. Köpükte kabarcıklar tercih edilen bir durum değildir zira “tükürdün mü bunun içine?” sorusu bu tür köpüklü kahve için sorulasıdır.

Kahveyi Suya Koyduktan Hemen Sonra Karıştırmayın

Kahveyi soğuk suya koyarsanız, karıştırmadan kahveyi suyla bütünleştirmek mümkün olmasa da, bir önceki maddemizde belirttiğimiz üzere, ılık suya katarsanız karıştırmanıza da gerek yoktur. Ilık suya eklediğiniz kahvenin kendiliğinden çökmesini bekleyin. Genellekle 5-10 saniye içerisinde tüm kahve suyun dibine çökmüş olacak. Suyun yüzünde hiç kahve kalmayana kadar bekleyin. Ve daha sonra yalnızca kaşığı nazikçe birkaç kez çevirerek karıştırın. Kahvenin başını döndürmeyin.

Kahveyi Kısık Ateşte Pişirin

Bazen, özellikler de misafire kahve yapıyorsak, çabuk olsun da insanları bekletmeyelim diye, kahveyi yüksek ateşte pişiriz. Asla kahveyi yüksek ateşte pişirmeyin. Bunu yapmanız, kahve tanelerinin yeterice şişip yüzeye çıkmasına engel olur ve doğal olarak kahvenizin köpüğü de olmaz. Suyu koyup ılınması bekleyip, kahveyi suya kattıktan sonra özellikle ateşi kısın. Ocaktan alana kadar da bir daha yüksek ateş kullanmayın. Bırakın kahveniz kısık ateşte demlene demlene pişsin. Bu tadının da daha aromatik ve yoğun hissedilmesini sağlayacaktır.

Türk Kahvenizi Sık Sık Karıştırmayın

Yaptığımız hatalardan biri de budur ki, elimizde kaşık kahvenin başında bekler sıkıldıkça bir karıştırıveririz. İyisi mi gidin birkaç dakikalığına bir şeylerle uğraşın. Türk kahvesi sık sık karıştırıldığında, cezvenin yüzeyine daha fazla temas eder ve bu da kahvenin yanarak acı olmasına ve de kahve tanelerinin şişemeden pişmesine neden olur. İyisi mi kahvenin ortalama pişme süresini aklınızın bir köşesinde tutarak, gidin başka bir şeylerle ilgilenin. Ama size tavsiyem kahve görüş alanınızda olsun, mazallah taşarsa tüm köpük akar gider.

Mümkün Olduğunca Türk Kahvesi Makinesi Kullanmayın

Türk kahvesi makinesi, pratik olması açısından tercih edilse de, türk kahvesini asla geleneksel tatta yapamaz. Evet köpüklü türk kahvesi yapan makineler de mevcuttur ancak bu makinelerle yapılan türk kahvesinin köpüğü genellikle kabarcıklı olur ve aşırı hızlı pişirdiği için köpükten yanmış naylon kokusu alınabilir. İlla ki türk kahvesi makinesi kullanmak istiyorsanız, en uzun sürede pişiren makineleri tercih etmeniz, daha geleneksele yakın bir tat ve köpük elde etmenizi sağlayacaktır.

Şekeri Kahveden Önce Koymayın

Türk kahvesinin sadesi makbul olsa da, eğer şekerli tüketiyorsanız, şekeri kahveden sonra hatta kahve biraz pişip de şiştikten sonra ekleyin ve şekeri eriteceğim diye kahvenin başını döndürürcesine karıştırmayın. Kaşırı iki kez çevirmeniz yeterlidir. Zaten sıcak suda şeker kendiliğinden eriyecektir. Size küçük bir tavsiyemiz olacak; eğer ki kahve içeriken sigara da içiyorsanız, mümkünse kahveyi şekersiz için çünkü nikotin şekere bağlanarak gırtlak kanseri riskini tetikliyormuş. Bilginize. Hem genel sağlık açısından da şeker kullanımını en aza indirmeniz faydanıza olacaktır.

Kahveyi Ocaktan Hemen Önce Bir Kez Karıştırın

Daha yoğun köpük istiyorsanız, köpük ortaya toplanmaya başladığında bir kez karıştırın. Bu yüzeyde biriken köpüğün yüzey gerilimini kıracak ve daha fazla köpüğün yüzeye çıkmasına izin vermenizi sağlayacaktır. Yalnız sadece bir kez, daha fazlası köpüğün hava almasına ve kabarcıklı olmasına neden olur ki, bunu istemeyiz.

Ocağı Söndüreceğiniz Zamanı İyi Bilin

Buraya kadar ki emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız, ocağı kapatacağınız zamanı çok iyi bilmelisiniz. Köpük ortaya toplamaya başladığında elinizi ocak düğmesinin üzerine hemen kapatabileceğiniz şekilde yerleştirin ve bekleyin. Köpük kenarlardan kabarıp tam da orta noktaya geldiğinde ocağı söndürmelisiniz. Geç kalırsanız, köpük ortadan tekrar dibe çökecek ve tüm uğraşınız boşa gidecektir. Bu yüzden her gün spor yapın ve reflekslerinizi güçlendirin 🙂

Bonus Tavsiye

Türk kahvesini közde ve bakır cezvede yapmayı deneyin. Bunu bir kez tattığınızda, bir daha ocakta ya da türk kahvesi makinasında yapacağınız kahveyi içmek istemeyeceksiniz.

Türk kahvesinin tarihini merak edenler buraya tıklayabilir.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%