Kişisel Gelişim Kitapları Hikaye mi Gerçek mi?

0
179

Kişisel gelişim kitapları, yeni akım Çekim Yasası‘ndan tutun da bu söylenenleri çok önce farklı cümlelerle söyleyen Osho‘ya uzanan, Karma Yasası‘nı, büyük bilgelerin hayatlarının temellerini, büyük işler başarmış bilim insanlarının sözlerini anlatan, bazılarınca ‘entel-dantel işi’, bazılarınca ‘mucize’ addedilen, tıpkı diğer kitaplar gibi kağıda basılmış, el ile çevrilip göz ile okunan sıradan matbu nesneler.

1

Okuyucularımızın Sorularına İstinaden

Sorular geliyor maillerimiz aracılığıyla sitemize. En çok sorulan soruları tek bir cümlede toparlayalım, “Bahsini ettiğiniz kişisel gelişim kitapları, gerçekten hayatımı değiştirir mi, hastalığımdan kurtulur muyum, zengin olur muyum, mutlu olur muyum?” Bu yazımızı, bu soruların sahiplerine bir cevap niteliğinde yayınlıyoruz. Umarız merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Yine de aklınıza takılan şeyler olduğunda mail adresimize (iletisim@kulturopedi.com) sorularınızı ulaştırabilir ya da yorum olarak paylaşıp, sesini duyuramayanların da sesi olabilirsiniz.Sorumuza dönelim. Kişisel gelişim kitapları gerçekten hayatınızı değiştirebilir mi?

2

Hem Evet Hem Hayır

Kişisel gelişim kitapları hayatınızı değiştirir mi yoksa bu kitaplarda anlatılan her şey koca bir yalandan mı ibaret? Kişisel gelişim kitaplarının hayatınızı değiştirip değiştiremeyeceği tamamen sizin neye inandığınıza bağlı. Siz bu kitaplarda yazılanları saçmalık olarak görürseniz ve dalga geçercesine ve sadece eğlenmek amacıyla okursanız, tabii ki bu kitaplar hiçbir şey değiştirmez. Yani kafanızda bir ön yargı varsa; ve kitaplarda yazan hiçbir şeyin, hayatınızda en ufak bir değişiklik yapabileceğine ihtimal dahi vermiyorsanız, değil kişisel gelişim kitapları, feriştahı gelse hayatınızda bir milimetrelik bile bir kıpırdama yaratamaz.

3

Hayatınızı Değiştiren Kişisel Gelişim Kitapları Değil

Bahsi geçen kitaplar ne sihirli, ne mucizevi değildir. Zaten hayatınızı değiştirecek olan da, madde olarak kitabın kendisi değildir. Yani; şu kitabı okuyayım da hayatım değişsin diyemezsiniz. Hayatınızı değiştirecek olan sizsiniz. Kişisel gelişim kitapları ise, size bunu nasıl yapabileceğinizi anlatan ders kitaplarıdır. Nasıl ki matematiği öğrenmek ve sınavlarında başarılı olmak için önce konuyu çalışıp, sonra pekişmesi için alıştırmalar yapıp daha sonra da matematik sınavından geçebilmek için öğrendiklerinizi sınavdaki sorulara uyguluyorsanız, hayatınızı değiştirme sınavını geçebilmek için de, bahsedilen kitaplardan konuyu çalışmanız, sonrasında pekişmesi için günlük bilinçli alıştırmalar yapıp ve son olarak da öğrendiklerinizi hayatta karşınıza çıkan soru-n-lara uygulamanız gerekir.

4

Kişisel Gelişim Kitapları Size Dört İşlem Yapmayı Öğretir

Matematik örneği üzerinden gidersek, nasıl ki bir problemi çözmek için olmazsa olmaz şart dört işlem biliyor olmaksa, hayatta karşınıza çıkan problemleri çözmek için de olmazsa olmaz şart, kişisel gelişim kitaplarında anlatılan teknikleri biliyor olmaktır. Bu teknikleri bilmeden sonuca ulaşmak mümkün olamayacağından ve bunları öğrenebileceğiniz tek kaynak da bu kitaplar olduğundan, hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, baş ucunuzda bir kişisel gelişim kitabı bulundurmanız gerekir.

Tabii ki hayatınız boyunca kişisel gelişim kitapları ile yatıp kalkmayacaksınız. Bu kitaplara ihtiyacınız, onların anlatmak istediği şeyi tam olarak anlayınca bitecek ve bundan sonra sizin alıştırma yapma döneminiz başlamış olacak. Ancak alıştırmalara geçmeden önce, dört işlemi avucunuzun içi gibi biliyor olmanız gerekir ki, bunun için de farklı kaynaklardan dersinizi iyice anlayana kadar çalışmalısınız. Hangi kitapları okuyabilirim diye sorarsanız; buradaki yazıda bahsi geçen kitaplar, şu ana kadar yazılmış ve uygulanabilirliği en yüksek kitaplardır diyebiliriz.

5

Peki Ne Anlatıyor Bu Kişisel Gelişim Kitapları

 

Kişisel gelişim kitaplarının anlattığı şey aslında hepimizin bildiği, atalarımızın ve bilim adamlarının ve yazarların ve bilgelerin sıkça dile getirdiği, çok net bir ifadeyi anlatıyor;

Ne ekersen, onu biçersin

Sen evrene ne verirsen, o da sana onu verir. Sen güzellik verirsen, o da sana güzellik verir. Sen evrenin enerjisine katkı olarak pozitif enerji verirsen, o da sana pozitif enerji verir. Sen neyi düşünürsen, o da sana düşündüğünü verir. Mutlu olduğunu düşünürsen, mutluluk verir. Mutsuz olduğunu düşünürsen, mutsuzluk verir. Sağlıklı olduğunu düşünürsen, sağlık; hasta olduğunu düşünürsen hastalık verir. Zengin olduğunu düşünürsen para; fakir olduğunu düşünürsen, yokluk verir.

Sen ona ne gönderirsen, o sana fazlasını verir. Gelenekçiler buna inanmazlar. Genellikle itiraz şöyle gelir, “Olur mu öyle şey; insan fakirse fakirdir, zenginse zengin. Fakir adam nasıl zengin olduğunu düşünsün?” Ya da “Hastayım işte, nasıl sağlıklı olduğumu düşüneyim?” Ya da “Hayatımda her şey b.k gibi giderken, ben nasıl mutlu olduğumu düşüneyim?”

6

Hayatınızı Değiştirecek Olan, Olaylardan Tamamen Bağımsız Düşünebilme Becerinizi Geliştirmektir

Kişisel gelişim kitapları, bu becerinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda size yol gösterir. Bazı kişisel gelişim kitapları bunu yaşanmış hikayeler üzerinden anlatır ve sizin bu hikayelerden gereken dersi çıkarmanızı bekler. Bunun nedeni ise, bağımsız düşünebilme yetisine kavuşacak olan bir beynin çalışmaya zorlanmasıdır. Beyninizi kendinizi aşacak ölçüde kullanmanız gerekir çünkü gerçekten hayatınızda hiçbir şey yolunda gitmezken mutlu olduğunuzu düşünmek zordur. Bunu ancak beyninizin sınırlarını zorlayarak yapabilirsiniz. Ama yapmanız gereken tam olarak, mutsuzken bile beyninizi mutlu olduğunuza inandırmaktır. Bir kere bunu başarırsanız, bir kere aydınlığı görebilirseniz, o aydınlık sizi sarar ve aydınlık daha fazla aydınlık çağırır.

Kişisel gelişim kitaplarının rolü ise, sizi bu anlatılanlara inandırmaktır. Çünkü inanmadığınız hiçbir şey gerçek olamaz. İnanmak her şeyin başıdır.

7

Gelenekçiler İçin Birkaç Söz

Ne ekersen, onu biçersin

Bir şeyi kırk kere söylersen olur

Para parayı çeker

Bu dünya ye kürküm ye dünyası

Parayı veren düdüğü çalar

Tencere yuvarlanır kapağını bulur

Fazla acıma acınacak hale gelirsin

ve örnekler çoğaltılabilir.

Bu sözlerin hiçbiri öylesine, lakırdı olsun diye sözlenmiş sözler değil. Hepsi inanmanın, almak için önce vermek gerektiğinin, benzerin benzeri çektiğinin, neyi verirseniz onu alacağınızın, inandığınız ve söylediğin şeylere dikkat etmeniz gerektiğinin ve daha birçok şeyin vurgusunu yapmak için söylenmiş sözlerdir. Kişisel gelişim kitapları ise, size düşünce yapınızı nasıl değiştirebileceğiniz konusunda size yardımcı olmak için yazılmışlardır. İnanın ya da inanmayın; olacağına inandığınız her kötü şey, olmuş gibi düşünüp de korkmaya başladığınız an olmaya başlar. Aynı şekilde; olacağına inandığınız ve olmuş gibi sevindiğiniz her şey de yine sevinmeye başladığınız an olmaya başlar.

8

Kişisel Gelişim Kitaplarının Görevi, Nasıl Olmuş Gibi Sevineceğinizi Anlatmaktır

Birçok kişisel gelişim kitabında, anlatılmak istenen kurgulanmış ya da gerçek hikayeler üzerinden anlatılırken, uygulamaya yönelik kişisel gelişim kitapları ise size tamamen somut şekilde, günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz alıştırmalar sunar. Burada asıl amaç size sürekli bir şeyler uygulatmak değildir. Buradaki temel amaç,  size bu alıştırmaları uygulatıp sonuçlarının gerçek olduğunu göstererek, kendinize ve düşünce yapınızı değiştirerek her şeyi değiştirebileceğinize olan inancınızı sağlamlaştırmaktır.

Yani uygulayarak deneyimleyeceksiniz, kitapta yazan alıştırmaların gerçekten sonuç verdiğini şok geçirerek göreceksiniz ve böylelikle kendinize ve yapabileceklerinize olan inancınız artacak. İnancınız arttıkça ve daha önceden olabileceğine ihtimal bile vermediğiniz şeylerin gerçekten olduğunu gördükçe ve bunu bizzat sizin başardığınızı anladıkça daha inanılmaz şeyler deneyeceksiniz ve tüm bunların sonunda beynin ne mükemmel bir organ olduğunu, beyninizi kullanmayı bildikten sonra başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını anlayacaksınız.

9

Ve Tam da Burada Artık Kişisel Gelişim Kitapları Değil Siz Konuşacaksınız

Kişisel gelişim kitapları yardımıyla, olmazsa olmaz temelimiz olan beynimizin gücüne olan inancımız oluştuktan sonra geriye kalan şey, hayatınızın her anında beyninizin sınırlarını zorlamak ve her zaman olmak istediğiniz kişiymişsiniz gibi yaşamak. Bir süre bunu yaptığınızda, beyniniz sizin o kişi olduğunuza inanacak ve bunu bilinçaltınıza kodlayarak, gereken sinyalleri gereken yerlere gönderecek. Size de hayatın tadını çıkarmak, tadını çıkardıkça daha büyük tatlara yelken açmak kalacak.

10

Uygulamalı Kişisel Gelişim Kitabı Tavsiyesi İsterseniz

Şu ana kadar incelediğimiz onlarca kişisel gelişim kitabı arasından, hiç tereddüt etmeden size tavsiye edebileceğimiz iki kitap var: Rhonda Byrne’ın The Secret Günlük Öğretiler (dikkat edin The Secret değil, aynı yazarın günlük uygulama kitabıdır) ve yine Rhonda Byrne’ın The Power ( yine uygulama kitabı). Bu kişisel gelişim kitapları, inanmak, beyninizin sınırlarını zorlamayı öğrenmek ve önyargılardan kurtulmayı başarmak adımlarını tamamlayanlar için tamamen uygulanabilir alıştırmalar içeren muhteşem kitaplar.

Bahsi geçen aşamaları ise, denemekten ne çıkar mantığı ile aşabilirsiniz. Hepinize bol sağlıklı, güzellikli, aşklı, mutlu, bol kazançlı ve sonsuz huzurlu bir hayat diliyorum.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%