Hangi Kişisel Gelişim Kitabı Ne Zaman Okunmalı

Kişisel gelişim, doğru evrelendiğinde ve her evreye uygun kişisel gelişim kitabı ile desteklendiğinde kesinlikle başarıya ulaşır.

0
299
Kisisel gelisim

Bir kişisel gelişim kitabı, size inanmayı öğretir. Neye inanmayı öğretir peki derseniz, cevap çok açıktır aslında, “kendinize”. Fakat kolay mıdır kendine inanmak? Her şeyi yapabileceğinize, istedikten sonra önünüzde dağların bile duramayacağına, önünüzdeki tek engelin aslında siz olduğunuza. Kolay mıdır? Hayır değildir. Neden? Çünkü istediğiniz her şeyi yapabileceğinize inanmak önce ne istediğinizi bilmenizi gerektirir. Yani önce ne istediğinizi bilmelisiniz. Bunun içinse, önce kendinizi en küçük hücrenize kadar tanımalısınız.

Ne İstediğinizi Biliyor musunuz?

“Ne istiyorsunuz? Ne istediğinizi biliyor musunuz? On maddelik bir liste yapın desek, bir çırpıda listeyi yapabilir misiniz? Eminiz ki bir çoğumuz bunu yapamaz. Çünkü bu listeyi bir çırpıda yapabilmeniz için kendinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekir. Kişisel gelişimin ya da son zamanların meşhur deyimiyle kişisel dönüşümün çıkış noktası burasıdır. Kendini maddeleyebilecek kadar iyi tanımak. Bir kez kendinizi tanırsanız, geleceğe dair istekleriniz de o ölçüde somutlaşacak ve somut isteklerin gerçeğe dönüştürülmesi kolaylaşacaktır.

Kişisel Gelişim Süreci Kolay mıdır?

Kişisel gelişim yani kendini tanımak ve istekler doğrultusunda dönüşüm geçirmek ve bu sürecin getireceklerini ve götüreceklerini kabul etmek uzun ve sancılı bir süreç olabilir ama kolay olan hiçbir şey sizi gerçeğe yaklaştırmaz. Kendini tanıma sürecinde, bir klavuza ihtiyaç duyabilirsiniz. Tabii ki bu klavuz size “sen şusun, sen şöylesin, sen böylesin” demeyecektir. Kişisel gelişim kitabı alırken bu beklentiyle yaklaşanların birçoğu da kitabın birkaç sayfasını okuduktan sonra bir kenara fırlatır ve böylece süreç başlamadan bitmiş olur. Sizi bir ton kitabın altında boğmayacağız merak etmeyin. Her evre için seçilmiş ve size maksimum derecede fayda sağlayacak bir tek kitap önereceğiz.

Kişisel Gelişimin Evreleri

Önce kişisel gelişimi evreleyelim ve her evreyi tanıyıp, bu evre için klavuz ve yardımcı olacak kişisel kitabını önerelim.

Kişisel gelişimi üç evreye ayırmamız gerekirse; bunu şu şekilde yapmamız hiç de yanlış olmayacaktır:

  • Kendini tanıma evresi
  • Yeni sizi dünyaya adapte etme evresi
  • Kendini gerçekleştirme evresi

Şimdi dilerseniz bu dönemleri (evreleri) teker teker inceleyelim ve hangi dönemlerde hangi kişisel gelişim kitabının size uygun olacağını anlamaya çalışalım.

Kendini Tanıma Dönemi ve Bu Döneme Uygun Kişisel Gelişim Kitabı

Genellikle kişinin yaşadığı ekstrem ya da yıkıcı bir olay sonrası, hayata karşı içinde var olan gerçek potansiyelin sinyallerini hissetmesi ile başlayan bu dönem, bir kez başladığında asla durdurulamaz. Günlük hayatın rutinleri arasında, kendi iç dünyasına bakma fırsatı bulamayan birey, bir anda yaşadığı olaylara karşı, kendisinin bile farkında olmadığı bir tepki verir ve kendisi de bu durum karşısında şaşkındır.

Yaşananlara ve hayatın onun için hazırladığı senaryoya daha fazla riayet etmek istemediğini keşfettiğinde ise, kendini aslında hiç de iyi tanımadığını, bu biçilen rolü oynamak istemediğini fakat hangi rolü üstlenmek istediğini de bilmediğini fark eder.

Artık hangi olaya ne tepki vermesi gerektiğini bilmiyordur. Çünkü tepkileri toplumun ona dayattıkları ile kendi içinden gelen ses arasınsa sıkışıp kalmıştır. Tam da bu noktada, şu kişisel gelişim kitabı hayatınızı gözden geçirmeniz için imdada yetişir.

Tanrılar Okulu – Stefano D’Anna

Kişisel gelişim kitabı - stefano d'anna

Kitabın konusunu merak ettiğinizi biliyoruz ancak konu çok da önemli değil. Bu kitap, size en derin acılardan, en yüksekte mutluluklara birçok konuda örneklemeler sunarak, sizin de empati yapmanızı ve bu olaylar ve durumlar karşısında nasıl tepki vereceğinizi belirlemenizde yardımcı olur. Kitabın hikayecisi Dreamer sizi kendi iç dünyanıza doğru bir yolculuğa çıkarır.

Kişisel gelişim kitabı yazarı
Tanrılar Okulu yazarı Stefano D’Anna

Dreamer şunu söyler:

[su_quote cite=”Dreamer”]”Bir gun dışarıdan alınacak hiçbir şeyin olmadığını anlayacaksın; bildiklerine ekleyebileceğin hiçbir şey olmadığını, öğretilerin ve deneyimlerin senin anlama düzeyine herhangi bir şey katmayacağını göreceksin. Gerçek bilgi sadece ‘hatırlanabilir’. [/su_quote]

Buradan çıkarılacak sonuç nedir?

İhtiyacınız olan tüm bilgi ve tüm cevaplar sizde zaten var. Sadece iç dünyanıza bakmayı istemeniz, orada göreceklerinizden korkmamanız ve sonuna kadar gitmeniz yeterlidir.

Ayrıca Dreamer şunu da söyler:

[su_quote cite=”Dreamer”]Duş, var olan en gerçek şeydir. Düşlemek, var olan en gerçek şeydir. Onun zamandan bağımsız eylemi, yıllarca arzuladığın fakat sahip olamadığın her şeyi yaratacaktır.[/su_quote]

Düşlemek, ne istiyorsanız, düş kendini gerçekleştiren bir mucizedir. Ve korkularınız da varoluşu kötü olan düşlerinizdir. Ve korkular çok güçlü düşlerdir. Her zaman gerçekleşir. Bugün korkmayı bırakın. Atalarımız da sözleriyle bunu anlatmışlardır aslında, “Korkma! Korktuğun başına gelir.”

Kişisel gelişim kitabı - Tanrılar Okulu- bir alıntı

Kitaptan başka bir alıntıyla bu kişisel gelişim kitabı üzerine söyleyeceklerimiz sonlandıralım. Zira bu bir kitap değil, anlatılmaz ancak ve ancak yaşanır.

[su_quote cite=”Dreamer”]Hiç bir zaman bir kral niteliklerine sahip olmadan krallığın oluşmasını arzulama – bu seni parçalayıp toz haline getirir.[/su_quote]

Anlamamız gereken tek şey budur. Oldukça derin ve bir o kadar anlamlıdır. ÖNCE İSTEDİĞİN ŞEY İÇİN HAZIR OLMALISIN. Sonrası kendiliğinden gelecektir.

Bonus: Osho – Ben Kapıyım kitabını da okumalısınız.

Adaptasyon Dönemi ve Bu Döneme Uygun Kişisel Gelişim Kitabı

Kendinizi tanımaya başladıkça, doğal olarak kendini tanımayan, kendini tanımaya azmetmeyen, hayatın karmaşası ve koşuşturması içinde kendi iç dünyasına bakmayı unutmuş olan diğer insanlardan ayrışırsınız. Fakat bu dünyada yalnız değilsiniz ve tek başına kalmanız, hayatınızdan herkesi dışlamanız hem uygun bir davranış olmayacak hem de hayatın yıkıcılığını artıracaktır.

Bu dönemde, dış dünyanın zorlamaları sizi bezdirebilir, motivasyonunuzu kaybetmenize neden olabilir hatta sizi dönem dönem vazgeçmeye ve herşeyin başına dönmeye itebilir. Ancak daha önce de belittiğimiz gibi, kişisel gelişim bir kez başladığında, durdurulamaz. Ara verip başa sarabilirsiniz fakat gücünüzü tekrar topladığınızda tekrar denemek için içinizdeki itici gücü fazlasıyla hissedersiniz ve baştan başlarsınız. Her seferinde belki de aynı noktada vazgeçip bir adım bile ilerleyemediğinizi anladığınızda ise, sizi motive edecek bir şeylere ihtiyaç duyarsınız.

Bu sancılı süreçte size gerekli motivasyonu sağlayacak olan bir veya birkaç kişisel gelişim kitabı, bu dönemi hasarsız atmatmanızda ve vazgeçmemenizde etkili olacaktır.

Şu kitap tam da aradığınız motivasyonu sağlayacak.

Hayallerinizi Yaşayın – Les Brown

kişisel gelişim kitabı - les brown les brown - a great man

Les Brown, gayrı meşru bir ilişkiden dünyaya gelen ikizlerden biridir. Gerçek anneleri onları nereden çıktığını bilmediği bir kadına emanet eder ve kaybolur. Les, oldukça zor bir çocukluk geçirir. Ortaokul döneminde ona yanlışlıkla Düzeltilebilir Zeka Geriliği teşhisi konur ve hayatı bundan sonra daha da zorlaşır. Ta ki bir öğretmeni ona gerizekalı olmadığını gösterene kadar. Sonrasında Les’in hep içinde hissettiği ancak ona gerizekalın dedikleri için ortaya çıkaramadığı Les yavaş yavaş ortaya çıkar.

Les Brown gerek konuşmaları gerekse kitapları ile size ihtiyacınızın bile fazlasını verecek.

Aşağıdaki videolar, onun neden dünyaca ünlü bir motivasyon konuşmacısı olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Ve Les Brown kendi hayatından kesitlerle size neden vazgeçmemeniz gerektiğini ve vazgeçmemenin ne demek olduğunu anlatıyor;

Yukarıdaki motivasyon konuşmaları, zamanınızı ayırıp, üşenmeyip, izlediğinizde size tahmin edebileceğinizden çok daha fazlasını öğretecek. Unutmayın ki, kendini gerçekleştirmek isteyen birinin hayatımda üşenmek fiili yoktur ve her şey denemeye değerdir.

Bonus: Ahmet Şerif İzgören’in tüm yayınları sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

Bu dönemi de tanıyıp, ihtiyaç duyacağınız kitap önerilerini ve inanılmaz motive edici motivasyon konuşmalarını verdikten sonra sıradaki kişisel gelişim evresine, kendini gerçekleştirme evresine geçelim

Kendini Gerçekleştirme Dönemi ve Bu Döneme Uygun Kişisel Gelişim Kitabı

Kendini gerçekleştirmek, kendini tanımaktan sonra gelen, gerçek potansiyelinizin gerçek dünyadaki karşılığını yaratma eylemidir. Bu dönemde, kişi kendini tam olarak tanımış, ne istediğini ve ne istemediğini tam olarak öğrenmiştir. Yani krallığı istemek için gereken kralı kendi içinde, beyninde, tüm hücrelerinde oluşturmuştur. Şimdi sıra istemeye gelmiştir. Tam ve sarsılmaz bir inançla, zaten sizin olan tahtınızı istemenize gelmiştir sıra. Siz isteyeceksiniz, dünya, evren, tanrı ta da siz nasıl inanıyor ya da kimden istiyorsanız, o size o tahtı getirmek için gerekli düzenlemeleri yapacak ve sonunda size tahtınızı teslim edecektir.

Bu noktada evrenin değişmez ve herkes için hep çalışan yasası girer devreye; Evrensel Çekim Yasası. Evrensel çekim yasası neyseniz, ne olduğunuza inanıyorsanız, neye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız onu kat be kat daha fazlalaşmış şekilde kendinize çekersiniz der. Yapmanız gereken, isteklerinizi bilmek ve zaten sizin olduklarına inanmaktır. Bunu anlamak zor olabilir. Anlamanıza yardımcı olacak kaynak ihtiyacı duyabilirsiniz.

İşte tam da bu nedenden, Çekim Yasası’nın ne olduğunu, nasıl çalıştığını, çekim yasasını doğru kullanmak için hangi çalışmaları yapmanız gerektiğini örneklerle, somut bir şekilde maddeleyerek anlatan ve size günlük olarak yapmanız gereken alıştırmalar sunan bir kitap önerisi sunarak, her şeyi daha kolay anlamanızı sağlayacağız;

The Secret Günlük Öğretiler – Rhonda Byrne

kişisel gelişim kitabı - rhonda byrne

The Secret Günlük Öğretiler isimli kişisel gelişim kitabı, bestseller listesine girdiği için değil, uygulanabilir ve sonuç veren bilgiler içerdiği için okumanız gereken bir kitaptır. Bu kitap bir hazinedir. Bu kitapta hayatınızı değiştirebileciğiniz Çekim Yasası sırları açık ve yalın bir şekilde, günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz egzersizlerle anlatılmıştır. Bu mucize kitap, “güzel yazmış ama ha” deyip, rafa kaldıracağınız kitap hiç değil. Kitaptaki alıştırmaları hayatınıza uygulamayı başarırsanız, hayatınızı nasıl isterseniz öyle yaşarsınız. Böylece kişisel gelişimin son evresi olan ‘kendini gerçekleştirme evresi’ size zaten sizin olanı sunar.

Ayrıca, çekim yasasını özetleyen, kişisel gelişim kitabı özeti niteliğindeki bu kısa yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

kişisel gelişim kitabı - rhonda byrne - önsöz

Ayrıca şu kişisel gelişim kitapları da kişisel gelişimin son aşamasında okunabilecek kitaplardır;

The Secret – Rhonda Byrne
The Power – Rhonda Byrne
Fi-Pi-Çi Üçlemesi – Akilah Azra Kohen

Akilah’ın üçlemesi aslında kişisel gelişimin her dönemine hitap eder. Zekası kilometrelerce öteden görülen Akilah, yardımcı olabilmek adına kitabını daha fazla insana okutabilmek için, insanların merakla takip ettiği konular olan, Aşk-Entrika-Seks üçlüsünden faydalanmış ve bunu bilinçli olarak yaptığını son kitabının arka kapağında belirtmiştir. Ancak buna rağmen kitapları erotik kitap olarak yaftalanmaktan kurtulamamıştır. Oysa ki anlaşılması gereken asla bu olmamalıydı.

Akilah Azra Kohen kimdir?

Bir kişisel gelişim kitabı, hangi evrede olursanız olun, doğru anlamları çıkardığınız ve bu anlamları hayatınızda doğru yerlere koyduğunuz sürece sizin için çalışır. Doğru yere bakıp, doğru anlamı çıkarıp, doğru işler yapmanız dileğiyle, hepinize kendinizi gerçekleştirdiğiniz bir yaşam diliyoruz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%