Kelebekler Hakkında Öğrenecekleriniz Sizleri Çok Şaşırtacak

0
154

Merhaba arkadaşlar. Ben Turab Efe. TerstenGlob’da bundan böyle Çocuklar İçin Bilim kategorisinin yazarı ve editörü olarak sizler için çok ilginç bilgiler paylaşacağım. İlk yazım kelebekler hakkında. Kelebekler hakkında okuyacağınız şeyler sizi acayip şaşırtacak.

Kelebeklerin Beneklerinin Sırrı

Kelebek
Harika desenler

Hepimizin bildiği gibi kelebeklerin kanatlarında benekler vardır. Bu benekler uzaktan görünmezler fakat eğer bir kelebeği korkutmadan iyice yaklaşmayı becerebilirseniz olay değişir. O zaman kelebekler o benekleri göz gibi açarak düşmanlarını korkudan öldürürler, kendileri ise kıs kıs gülerler. Bu benekleri gören avcı hayvanlar onları çok büyük hayvanların gözleri sanarlar ve oradan adeta topuklarını popolarına vurarak uzaklaşırlar 🙂

Monark Kelebeklerinin Esrarengiz Yeteneği

Kelebek
Harika bir benekli

Monark kelebekleri için hayat eve dönmeye çalışmakla geçer.Doğduklarında bulundukları bitkinin yaprağını yerler ve gerekli gıdayı buradan alırlar. Monark kelebeği tırtıl halinde dünyaya geldikten sonra, kelebeğe dönüşebilmek için ilk yapmaları gereken ilk şeyi diğer tüm kelebekler gibi bilirler. Derhal bir koza örerler ve yeterli olgunluğa ulaşıp da kelebeğe dönüşünce kozadan çıkarlar. Kozadan çıkınca önce kanatlarını kuruturlar. Sonra yola çıkarlar. Nereye mi? Tabii ki evlerine! “Nasıl evlerine, evleri doğdukları yer değil mi?” diyorsunuzdur. Hayır. Hemen açıklayayım.

Monark kelebekleri annelerinin doğduğu yere giderler, onların evi annelerinin doğduğu yerdir. Bu hikayede asıl inanılmaz olan ise Monark kelebeklerinin annelerinin nerede doğduğunu nasıl bildikleridir. Annelerini hiç görmemiş olan kelebekler nasıl olur da annelerinin nerede dopduğunu bilebilir. Bu henüz bilim insanlarının da çözemediği bir durum. Gerçekten hayret verici, değil mi? Ve Monark kelebeklerinin hayat döngüsü böyle sürüp gider. Her yeni nesil bir öncekinin doğduğu yere gider ve yumurtalarını oraya bırakır ve bunu yaptıktan sonra hayatı biter.

Monark Kelebeklerinin 4. Nesilleri Özeldir

Monark kelebeklerinin yaşam süresi her 4.nesilde iki ay uzundur. Yani 1., 2., ve 3.nesillerde doğan monarklar 4 ay yaşayabilirken, 4.nesillerde doğan monarklar 6 ay yaşayabilirler. Bilim henüz bunun nedenini de açıklayamamıştır ancak birgün sırrın çözüleceğinden eminim.

Minicik Kelebekler Mini Mini Yumurtalarını Nasıl Korurlar

Kelebek yakından
Bir kelebeğin yakından ve önden görünüşü

Kelebekler uygun ortam bulduklarında yumurtalarını bırakırlar ve oradan ayrılırlar. Bu mini mini yumurtaları yemek isteyen birçok avcı hayvan ise kol gezer. Kelebekler yumurtalarını korumak için bizim bile aklımıza gelemeyek yöntemler geliştirmişlerdir. Nasıl mı ? Bazı kelebekler yumurtalarını tek bir yumurta gibi gösterecek şekilde dizerler böylece bir sürü yumurtayı tek bir yumurta diye gören avcılar, bu dev yumurtanın annesinin de devasa boyutlarda olabileceğini ve her an oralardan bir yerlerden fırlayabileceğini düşündükleri için yumurtaları yemeye yanaşamazlar. Ne saygı duyulası hayvanlar.

Ayrıca bazı yumurtalar zehirlidir, avcılar bu yumurtalardan bir tane bile yerlerse kısa bir sürede ölürler. Ölen arkadaşlarını gören diğer avcılar için büyük bir gözdağı olur ve onlar için artık bu yumurtalar yaklaşılması imkansız şeyler arasına girer.

Evet arkadaşlar kelebekler hakkındaki yazım bu kadar bir sonraki yazıda görüşürüz. Hoşçakalın.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%