Kanser Neden Olur? Kanserden Nasıl Korunuruz?

Kanserden korunabilir miyiz, kanserin en iyi tedavi yolu, oluşmadam önüne geçmektir. Nasıl yapabileceğinizi öğrenin!

0
192

21.yüzyılda, 2012’ye kadar kalp hastalıkları ve kalp krizi nedeniyle ölümden sonra ölüm sebepleri arasında 2.sırada yer alan kanser, günümüzde artık tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 1.sırada bulunuyor. Peki kanserin ne olduğunu ve nedeni ya da nedenlerini biliyor muyuz

Kanser Nedir?

Öncelikle hastalığa ait bilimsel verileri inceleyelim. Kanser bir yönüyle bir gen anomalisidir olduğu gibi sağlıklı bir insanda daha sonradan da ortaya çıkabilir. Kansere yol açan somut bir virüs veya mikrop yoktur. Herhangi bir viral veya bakteriyel etkinlik uzun vadede kansere yol açabilir. Hücrelerin olması gerektiği gibi yenilenmeyip, anormal biçimde mutasyona uğraması sonuç olarak kanser olarak tanımlanır. Her insanın vücudunda hayatının tüm dönemlerinde kanser riski taşıyan hücreler bulunur ancak bu hücrelerin kontrolden çıkıp kansere dönüşmesi yaşam tarzınıza, vücudunuzdaki yağ oranına, bağışıklık sisteminize ve vücudunuza aldığınız zararlı kimyasallara bağlıdır.

Obezite Kansere Davetiye Çıkarır

2000’li yılların ortasına kadar kanserin yalnızca, yapay kimyasallar ve radyoaktivite nedeniyle ortaya çıktığı iddiası yaygınken, günümüzde kansere sebep olması muhtemel davranış bozuklukları da listelenmektedir.
Kansere neden olan başlıca etken muhakkak, kimyasallardır. Fakat kimyasalların vücut tarafından üretilebildiği de bilinmektedir. Örneğin, kilolu bir beden pek çok toksik maddeyi dış etkene ihtiyaç duymadan üretir ve ciddi bir oksit birikimine sahiptir. Genellikle yağların içerisinde biriken oksit kümelerinin kansere yol açtığı artık bilimsel bir yargıdır.

Vücuttaki Anormal Kitleler Mutlaka Kontrol Altında Tutulmalıdır

Vücutta meydana gelen tüm anormal kitleler, kanser riski taşır. Örneğin, tedavi edilmeyen mide ülserleri, bağırsak polipleri, rahim polip ve kistleri ve benzeri tüm sorunlar uzun vadede kanser riski ile karşı karşıyadır.

Kanser Şeker ve Karbonhidratla Beslenir

Yıllardır yapılan araştırmalar, kanser ile insülin arasında direkt bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Günümüzde tıbbın ulaştığı kesin yardı ise, kanserin karbonla beslendiğidir. Ne tür bir kanser olursa olsun, şeker ve karbonhidrat tüketiminin kanseri beslediği kesin ve nettir. Hatta kimi kaynaklara göre karbon tüketmezseniz kanser olma riskiniz olmadığı belirtilir. Bu nedenle özellikle beyaz ekmek başta olmak üzere, karbonhidratlaron alımını azaltmamız ve basit şekerin kullanımını ise sonlardırmamız bizi kanserden büyük ölçüde koruyacaktır.

Kanserde Erken Teşhis Hayati Önem Taşır

Kanserin agresif türleri vardır ve bunlar hakkında belirlenmiş net tedaviler mümkün olmamaktadır. Genel olarak erken evrede teşhis edilen kanser türlerinin hemen hepsi tedavi edilebilir sınıfta yer almaktadır. Cerrahi imkanı bulunan kanser türlerinde ise tedavi neredeyse %70 başarı ile sonuçlanmaktadır. Bu noktada anahtar erken teşhistir. Anormal çoğalmış hücre ne kadar erken teşhis edilirse müdahale o kadar hızlı biçimde gerçekleşebilir ve sonuç o kadar olumlu olacaktır.
Kanserin tedavisi bulundu mu? Sorusuna evet, veya hayır diyebilmek ne yazık ki mümkün değildir. Mevcut tıbbi deneyimle bazı kanser türlerinin hiçbir tedavisi mümkün olmamakla birlikte, pek çoğu erken teşhisle tedavi edilebilirken, bazı türlerde iyileşme olasılığının %80’in üzerinde olduğu söylenebilmektedir.

İstatistiklere göre elde edilen aşağıdaki veriler, kanserin neden önlenmesi gereken bir hastalık olduğunu açıkça ortaya koymakta.

Önlemini Almazsanız Kanser Olma İhtimaliniz Yüzde 50

Yapılan araştırmalara göre, 70 yaşına kadar yaşayan bir kişinin kansere yakalanma ihtimali %50. Daha önceki yıllarda yüzde 30’larda olan ihtimalin bu kadar fazla artmasında ise sigaraya başlama yaşının neredeyse ilkokul çağına düşmüş olması en büyük etmen. Ayrıca yaşanan toplumsal streste artış, çalışma şartlarının getirdiği yük, hazır gıdalara yönelimin artışı ve genetik faktörler de diğer nedenler olarak gösteriliyor.
En Çok Akciğer Kanseri Öldürüyor
2012 yılından bu yana, kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseri ve erkeklerde en sık görülen kanser akciğer kanseri. Fakat her iki cinsiyette de kanserden ölümler en çok akciğer kanserinde görülüyor. Bunu erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanseri izliyor. Kolon kanseri de hazır gıda sektörünün yükselişiyle birlikte oldukça sık görülen kanser türleri arasına girdi.

Peki Kanser Engellenebilir mi?

Ne yaparsak yapalım, olacağı varsa olur diyenlerdenseniz durum pek de öyle görünmüyor. Öncelikle hiçbir hastalık için olacağı var yorumu yapılamaz. Zira genetik olarak aktarılma ihtimali yüksek olan hastalıkların dahi, aile bireylerinin herhangi birisinde görülmeme olasılığı vardır. Yani örneğin annenizde, babanızda ya da kardeşlerinizde, hayatlarının bir döneminde kanser görülmüş olması, sizin de kanser olacağınız sonucunu doğurmaz. Tabii siz her şeye rağmen ısrarla kanseri tetiklediği bilinen davranışlarda bulunuyorsanız, genetik olmasına da gerek kalmaksızın kanser olabilirsiniz. Yani “olacağı varsa olur” yaklaşımı doğru değildir.

Yaşam Tarzınızı Değiştirerek Kanserden Korunabilirsiniz

Kanser engellenebilir. Bazı agresif kanser türleri dışında kalan hemen her tür kanserin önüne geçebilmek mümkündür. En azından hastalığın erken yaşlarda ortaya çıkmasını engellemek mümkündür. Takdir edersiniz ki 70 yaşında kansere yakalanmakla, 40 yaşında yakalanmak hayatınızda aynı etkileri yaratmaz. Kanseri önlemek için ise hiçbir medikal tedbir gerekli değildir. Özellikle de alternatif tıp adı altında servis edilen ve bitkisel olduğu için zararsız olduğu iddia edilen ilaç ve türevlerinin kullanılmaması, illa ki kullanılmak isteniyorsa önce bir hekime danışılması hayati önem arz eder? Bitkisel eşittir zararsız denkleminin her zaman doğru olmadığını da eklemek gerekir. Zira neredeyse tüm ilaçlar bitkilerden elde edilen etken maddeler ile yapılır ve yan etkileri vardır. İlaçlara ve alternatif yöntemlere başvurmak yerine, tamamen yaşam tarzı ile ilgili düzenlemeler yapılarak kanserden korunmak mümkündür.

Öncelikle,

 • Sigara içmeyin
 • Alkol kullanmayın
 • Kilo verin
 • Stresten uzak durun
 • Gazlı yiyecekler tüketmeyin
 • Kronik hastalıklarınızı kontrol altına alın

Bu Faktörler Kanser Oluşumuna Nasıl Neden Olurlar?

Sigara kanserin yaygın ve kesin sebeplerinden birisidir. Sanıldığı gibi sigara yalnızca akciğer kanserine sebep olmaz. Kanda dolaşan yabancı maddeler yüzünden bilinen tüm kanser türleri üzerinde hızlandırıcı ve tetikleyici etkiye sahiptir.

Alkol; içerdiği yüksek karbon sebebiyle kanser hücrelerinin temel besin kaynağı olan şekeri yüksek miktarda sağlar. Alkol kullananların kanser riski daha yüksektir ve bu hastalarda iyileşme daha zor olur.

Aşırı Kilo; vücudun düzenli ve devamlı toksin üretmesine sebep olur. Özellikle yağların asidik özellikleri sebebiyle, kanseri hem beslediği, hem de oluşumuna sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Stres; Kanserin psikolojik olarak tetiklenebildiği de bilimsel bir yargıdır. Aşırı stresin kontrol altına alınmaması durumunda kanseri tetikleme ihtimali oldukça yüksektir.

Gazlı içecekler; yüksek miktarda asit içerir. Asit ise, doğal yollar dışında vücuda asla sokulmaması gereken bir maddedir ve kanserin en sevdiği ortamların oluşmasına sebep olur.

Kronik Hastalıklar; Başta diyabet olmak üzere kanser riskini artıran çok sayıda hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların kontrol altında tutulmaları büyük önem arz etmektedir. Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde oluşan, polip, miyom ve kistlerin de tedavi edilmeleri gereklidir. Zira bu dokular sağlıksız dokulardır ve kansere dönüşme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu nedenle, hastalıklı hücreler kontrolden çıkıp çoğalmaya başlamadan önce vücuttan uzaklaştırılmalılardır. Tabii ki hangi sağlıksız hücrelerin kanser riski taşıdığına ve ne zaman tedavi edilmeleri ya da cerrahi yollarla vücuttan çıkarılmaları gerektiğine ancak bir uzman hekim karar vermelidir.

Kanserden Korunmak İçin Alabileceğiniz Diğer Önlemler Nelerdir?

Yukarıda etki mekanizmaları ile birlikte listelediğimiz önlemler haricinde, ikincil önlemler olarak da şunları mutlaka hayat tarzınız haline getirin.

 • Düzenli uyuyun
 • Şekerden uzak durun
 • Beyaz undan uzak durun
 • Antioksidan olarak bilinen kırmızı meyve ve sebzeleri tüketin
 • Antioksidan etkisinden faydalanmak için her gün Türk kahvesi için
 • Neşeli bir insan olun
 • İyimser olun her şeyin iyi yanını görün
 • Hayatınızdaki sorumlulukları bir önem sırasına koyun ve sonlarda yer alanları sağlığınızı etkileyecekse erteleyin
 • Hareketli olun
 • Düzenli spor yapmaya çalışın
 • Kendinizi dinlemekten vazgeçin
 • Her zaman sağlıklı olduğunuzu düşünün
 • Çocuklarla daha fazla vakit geçirin
 • Sizi kırmaktan zevk alan insanları hayatınızdan çıkarın
  Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%