Kalıcı Makyaj Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Kalıcı Makyaj hakkında tüm soruların cevabı bu yazımızda

0
400
kalici-makyaj-hakkinda-her-sey

Çalışan bir kadınsınız ve her sabah işe gitmeden önce az da olsa makyaj yapmanız gerekiyor ya da bakımlı olmak size kendinizi iyi hissettiriyor fakat buna pek de zamanınız yok. Üzülmeyin, güzellik uzmanları düşünmüş taşınmış belki biraz da kaşınmış ve bu duruma çok güzel bir çözüm bulmuşlar. Çözüm: Kalıcı Makyaj. Tabii ki makyaj yapmadan işe gitme hakkına da sahipsiniz ancak çalılma arkadaşlarınızın hortlak görmüş gibi korkup genç yaşta kalpten gitmelerini istemiyorsunuz. O zaman yapılacak tek bir şey var.

Aynanın karşısına geçmek, el yordamıyla önce yüzünüzü sonra burnunuzun biraz üstünde ve iki yanda olduğu bilgisini kullanarak henüz uykudan açılmamış gözlerinizi ve en son da gözlerinize bitişik olduğunu bildiğiniz (şükürler olsun ki bu bilgilere sahibiz yoksa sabah sabah kafamızın yerini bile bulamayabiliriz) göz kapaklarınızı bulmak ve kirpik diplerinize titreyen ellerle deprem dalgası görünümünde harika ötesi bir dipliner uygulamak. Eminiz başarabilirsiniz. En azından Richter ölçeğine göre 2 büyüklüğünde bir çizgi çizebilirsiniz.

Kalıcı makyaj eyeliner
Düzgün çekilmiş eyelinee

Tabii bununla bitmez. Dudak çevrenize de Richter ölçeğine göre 3 büyüklüğünde bir kontör de uygulamak ve küçük kızınızın parmak boyasını her yana sürdüğü gibi kontürünüzün içini de boyamak durumundasınız. Kaşlarınızda da mümkünse bir parmak ucu büyüklüğünde yanlışlıkla alınmış alanlar oluşturursanız tamamdır. Makyajınız tamam, artık arkadaşınızın küçük oğlunun doğum gününe palyaço olarak katılmaya hazırsınız. Ama sakın ola ki bu halde işe gitmeyin, iş yerinde toplu ölümlere neden olabilirsiniz.

Ya da tüm bunları unutun. Sabah makyajlı olarak uyanın. Tek yapmanız gereken, yüzünüzü yıkamak ve saçlarınızı toparlamak olsun. Gayet akıcı çekilmiş bir eyeliner, Angelina Jolie’nin dudak kontürünü aratmayacak düzgünlükte bir dudak kontürü, kalemle çizilmiş kadar düzgün kaşlar (evet aslında kalemle çizildiler itiraf ediyoruz, anlamadınız değil mi) ve dilerseniz dilediğiniz renkte bir ruj. Artık sadece giyinip çıkmaya hazırsınız. Nasıl ya? Nasıl olacakmış o? Hiç insan makyajlı uyanır mı?

Makyajlı uyanmak için makyajını silmeyen ve makyajlı uyanan kadın :)
Makyajlı uyanmak için makyajını silmeyen ve makyajlı uyanan kadın 🙂

Evet birçoğunuzun bildiği, az bir kısmınızın şimdi öğreneceği gibi Kalıcı Makyajla bu mümkün.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj göz kaş
Günlük kullanıma uygun harika eyeliner ve kaş uygulaması

Kalıcı makyaj, deri altına pigment enjekte edilmesi ile deride renk değişimi yaratılması esasına dayanır. Saçların ve tenin rengine uygun olarak seçilen renkte pigment, ince bir iğne yardımıyla derinin alt tabakasına verilir ve buradaki hücreler bir anlamda boyanır.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

uygun şartlarda yapılan kalıcı makyaj
uygun şartlarda yapılan kalıcı makyaj

Konusunda uzman ve sertifikalı bir güzellik uzmanına, “kalıcı makyaj yaptırmak istiyorum” diye başvurduğunuzda yapılacak işlemler sırasıyla şöyledir.

  • Kronik bir rahatsızlığınızın varolup olmadığı sorulur. Varsa önce bir doktorunuzla görüşmeniz ve doktorunuz olur verirse tekrar gelmeniz istenir. Hatta bazı işini ciddi yapan merkezler, doktor raporu ister.
  • Daha sonra cilt tipiniz, uygulama yapılacak bölgelerde ben olup olmadığı, alerjinizin olduğu herhangi bir ilaç olup olmadığı sorulur. Varsa %100 antiallerjenik boyalar kullanılır. Tabii bu durumda fiyat da değişir. Sık sık uçuk çıkarıyorsanız, birkaç gün antiviral ilaç kullanmanız ve sonrasında tekrar gelmeniz önerilir.
  • Buraya kadar her şey yolunda giderse, artık güzellik uzmanına nasıl bir makyaj istediğinizi ve hangi bölgelere yaptırmak istediğinizi anlatabilirsiniz.
  • Güzellik uzmanı sizden aldığı bilgiler doğrultusunda geçici boyalar kullanarak, makyajınız bittiğinde nasıl olacağının bir provasını yapar ve bu sayede siz de sürpriz bir görüntüyle karşılaşma riski almazsınız. Bazı güzellik merkezleri prova uygulamasını yapmazlar. Bu tür merkezlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Kalıcı makyaj için yapılan provada, aynada gördüğünüz siz hoşunuza giderse, gerçek uygulamaya geçilir. Öncelikle yüzünüz bir antiseptik solüsyonla temizlenir. Daha sonra uygulama yapılacak bölgeye güçlü topikal anastejik kremler (topikal olması sadece uygulandığı bölgeye etki etmesi demektir, sisteme karışmaz) uygulanır. Yeterli uyuşma sağlandıktan sonra işleme başlanır. Yeterli uyuşmanın sağlanıp sağlanmadığı ince bir iğnenin hafifçe batırılması ile test edilir.
  • İşleme önce aralıklı noktalar şeklinde sınır hattının çizilmesi ile başlanır ve daha sonra bu hat belirginleştirilir. Boya derinin çok alt katmanlarına verilmez, daha yüzeysel olarak zerk edilir. İstenilen tüm bölgelere uygulama yapıldıktan sonra, yüz tekrar bir antiseptik solüsyonla temizlenir ve işlem tamamlanır.
  • Güzellik uzmanı, kalıcı makyaj sonrası birkaç gün dikkat etmeniz gereken noktaları size açıkça anlatır. Bunlar genellikle hijyene dikkat etmek, birkaç gün güneşe çıkmamak ve oluşabilecek hafif şişlikler nedeniyle panik olmamak şeklide sıralanabilir.

Kalıcı makyaj sonrası ilk haftayı uyarılara önem vererek atlattıktan sonra, yeni yüzünüzle mutlu mesut, duştan sonra bile bakımlı olarak hayatınıza devam edebilisiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Kalıcı Makyaj Kimlere Yapılabilir?

Zararlı olduğu yönünde bir araştırma mevcut değilse de tedbiri elden bırakmamak adına hamileler ve emziren anneler dışında herkese uygulanabilir. Şeker hastalığı, tiroid sorunları gibi kronik rahatsızlıklarınız varsa, ya da sık sık uçuk çıkarıyorsanız önce doktorunuza danışmalı ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra kronik hastalığınızla ilgili bilgiyi kalıcı makyajı yapacak olan güzellik uzmanına da vermelisiniz.

Kalıcı Makyaj Yaptırırken Çok Acır mı?

Kalıcı makyaj doğal eyeliner
Doğal uygulanmış eyeliner

Kalıcı makyaj uyguklamalarının yeni yeni başladığı 2000’li yılların başlarında, hem uzmanların azlığı hem de araştırmaların henüz başlamış olması nedeniyle, kalıcı makyaj acılı bir uygulamaydı. Ancak şimdilerde hem güzellik uzmanlarına verilen kalıcı makyaj eğitiminin daha kaliteli olması hem de tıbbın ilerlemesiyle topikal etkili anestezik kremlerin daha etkili olması, kalıcı makyaj yaptıranların minimal düzeyde acı hissetmesini sağladı. Yani uzman ellerde kalıcı makyaj acılı bir uygulama değil.

Kalıcı Makyaj Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Kalıcı makyaj kötü dudak kontürü
Amatörlerce yapılmış kalıcı dudak köntürü

Kalıcı makyaj uygulaması, kalıcı makyaj eğitimi almış güzellik uzmanları tarafından yapılır. Uzman olmayan kişilere yaptırıkan kalıcı makyaj uygulaması hem sağlık açısından risk oluşrabileceği gibi hem de estetiğinizin bozulmasına yol açar. Kalıcı makyajı uygulayacak olan kişinin bazı önemli uygulama öncesi bilgileri sizden alması ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekir. Mesela kalıcı makyaj uygulanacak bölgede ben olmamalıdır. Ben olan bölgeye asla dışarıdan müdahale yapılmaz. Ayrıca alerjik bir bünyeye sahip olup olmadığınızda uygulama öncesi uzmanın bilmesi gereken bir husustur. Alerjik bir bünyeye sahipseniz, kullanılacak boyalar antiallejenik olanlardan seçilir. Sıkça uçuk çıkaran biriyseniz, uygulama öncesi birkaç gün antiviral kullanmanız önerilir. Bu önlem, iğnelerle hassaslaşan derinizde uçuk oluşumunu engeller. Ayrıca uygulamayı yapacak güzellik uzmanı, kalıcı makyaj sonrası bakımı da size öğretmeli ve mümkün olan en konforlu şekilde bu döneni atlatmanızı sağlamalıdır.

Kalıcı Makyaj Boyaları Zarar mıdır?

Kaliteli kalıcı makyaj boyaları genellikle organik ve alerji yapma ihtimali en az olan boyalardır. Bazı çevrelerce hamilelerde bile güvenle uygulanabileceği kabul edilse de, bu konuda yeterince araştırma bulunmaması nedeniyle kalıcı makyaj boyalarının hamilelik ve emzirme dönemleri hariç her zaman güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Parantez açarak tekrar söylüyoruz ki, uzman ellerde ve kaliteli boyalarla yaptırdığınız taktirde, kalıcı makyajın hiçbir zararı yok. Ucuz olsun, boyalar da çok kaliteli olmasa da olur diyerek yaptırdığınız kalıcı makyaj üzerine bastırarak söylemeliyiz ki size zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için, uygulamayı yaptıracağınız güzellik uzmanının “kalıcı makyaj eğitimi sertifikası” olup olmadığına dikkat etmelisiniz. M.E.B. onaylı sertifikaya sahip uzmanlara gönül rahatlığıyla kalıcı makyajınızı yaptırabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Yüzün Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Kalıcı makyaj kaş ve göz
Özenilerek yapılmış kaş kontürü ve eyeliner

Şu an için kalıcı makyaj uygulanabilen bölgeler; gözler (eyeliner uygulaması), kaş (kaş kontürü uygulaması) ve dudak (dudak kontürü ve kalıcı ruj) olarak belirlenmiştir. Göz kapaklarına eyeliner uygulaması, sadece üstü göz kapağına ya da sadece alt göz kapağına yapılabileceği gibi, her iki göz kapağına da kalıcı eyeliner çekilebilir. Kalıcı eyeliner uygulaması mümkün olduğunca doğal ve estetik olmalıdır. Tavsiye edilen uygulama şekli, her ortamda (günlük hayat, iş hayatı, düğün, cenaze vb.) mümkün olduğunca doğal, abartıya kaçmadan, yalnızca temel makyaj ortamının yaratılmasıdır. Benim için sorun değil, ben her ortamda makyajımı tam yaparım diyorsanız, elbette kalıcı makyajınızı dilediğiniz gibi yaptırmanız da mümkün.

Kalıcı makyaj
Doğal ve güzel eyeliner kalıcı makyaj

Kaşlara yapılan kalıcı makyaj ise, kaşlarınızın şekillendirilmiş halinin belirginleştirilmesi şeklide yapılıyor. Uygulama açısından en zor olanı, hassas bir bölge olması açısından eyeliner gibi gözükse de aslında kaş makyajı en usta ellerde yapılması gereken kısım. Zira bir anda kendinizi Küçük Hüsamettin gibi bulabilirsiniz. Kaşlara yapılacak makyaj, saçın ve tenin rengine uygun olarak ve doğal bir görünüm oluşturacak şekilde yapılmalı. Ayakkabı boyasıyla boyanmış gibi görünen kaşlarla dolaşmayı kimse istemez.

İdeal yapılmış bir kaş makyajı karşınızdaki kişide şu düşünceye yol açmalı; “ya kaşları çok güzel, yaptırmış galiba, ama yok ya yapılmış gibi de durmuyor, yok yok yaptırmış, bu kadar düzgün kaş olamaz, ama yok ya yapılmış olsa belli olur bir yerlerinden.” 🙂 Evet yaptırmış. Ama alanında uzman bir güzellik uzmanına yaptırmış. Biri size gelip, kaşlarınız güzel olmuş, nerede yaptırdınız acaba diye soruyorsa, bilin ki o kaşlar olmamış. Ama size gelip, kaşlarınız çok güzel, doğal hali mi yoksa yaptırdınız mı diye soruyorsa, bir daha ki kalıcı makyaj uygulamanızı da aynı uzmana yaptırmak konusunda kesinlikle tereddüt yaşamayın.

Kalıcı makyaj kalıcı ruj
Güzel uygulanmış dudak kontürü ve kalıcı ruj

Dudak için makyaj, genellikle sadece dudak kontürünün (dudak çevresindeki sınır çizgisi) biraz belirginleşeceği ya da dudak kontürünüzdeki kusurların kapatılacağı şekilde uygulanır. Yaygın uygulama, dudak kontürü istenilen renkte ve kalınlıkta çizildikten sonra, dudağın içine doğru çizgiler atarak yapılan gölgelendirme yardımıyla dudaklara dolgun bir görünüm kazandırmak şeklindedir. Ama isteğe bağlı olarak kalıcı ruj da uygulanabilir. Kalıcı ruj, istenilen renkte ve yoğunlukta olabilir.

Kalıcı Makyaj Fiyatları Nasıldır?

Kalıcı makyajı yaptıracağınız il, bölge ve semte bağlı olarak değişmekle birlikte; kaliteli hizmet veren ortalama bir güzellik merkezinde yaptıracağınız kalıcı makyaj için fiyat aralıkları genellikle şöyledir:

Kalıcı kaş makyajı: 200 TL – 600 TL

Kalıcı eyeliner: tek göz kapağı 200 TL – 300 TL

Kalıcı dudak köntürü: 300 TL – 500 TL

Kalıcı ruj: 300 TL – 600 TL

Aşırı lüks semtlerin aşırı lüks güzellik merkezlerine gidip yaptırmayı düşünenler tabii bu fiyatların 10 misline kadar ödeme yapabilirler. Ancak önemli olan lüks bir yerde yaptırmak değil elbette ki işinin ehli, uygun sertifikaya sahip, bolca tecrübesi bulunan ve hijyen kurallarına uygun bir merkezde yaptırmaktır.

Kalıcı Makyaj Leke Silmek İçin Uygulanabilir mi?

kalıcı mayaj leke silmeİzden kasıt medikal ya da cerrahi işlem gerektirecek ölçüde derin cilt kusurları değilse ve uygulama yapılması istenilen bölgede ben bulunmuyorsa belirli bir ölçüde leke silme işlemi uygulanabilir. Lekenin tamamen yok olup olmaması tamamen lekenin ne renginin koyuluğuna ve cildinizin pigment kabul edecek sağlığa sahip olup olmamasına bağlıdır. Aşırı kuru ve aşırı yağlı ciltler pigmenti genellikle kusarlar. Aşırı kuru ciltler için önceden yoğun nemlendirici kürler uygulanabildiği gibi aşırı yağlı ciltler için de uygun diyetlerle başlanabilir. Uygulama sonrasında kusma olmaması için, nemlendirici kürlerin ve diyetlerin uygulanmaya devam edilmesi gerekir.

Daha sonra leke üzerine cilde uygun renkte kalıcı makyaj boyası enjekte edilerek lekenin rengi değiştirilir. Tabii ki bu leke silme işlemi ömür boyu etkili değildir. Boya zamanla vücuttan atılır ve leke tekrar ortaya çıkar. İşleö tekrarlanabilir ancak tavsiyemiz leke silme işlemi için kalıcı makyaj uzmanına değil bir dermatoloğa başvurmanızdır.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Kalıcı makyaj eyeliner ve kaş
Kedi gözü kalıcı makyaj

Bunun kesin cevabını vermek mümkün olmasa da, kullanılan boyanın kalitesine, yapıldığı bölgeye, boyanın rengine ve yoğunluğuna bağlı olarak 2 – 10 yıl arasında kalıcıdır. En uzun süre kullanılabilen kalıcı makyaj türü eyelinerdir. Bunu kaş makyajı ve dudak makyajı izler. Kalıcı makyajınızın daha uzun süre kalıcı olmasını istitorsanız, güneşe çıkmadan önce uygun faktör değerine sahip (50+ önerilir) bir güneş kremi kullanmanız ve genel hijyen kurallarıma uymanız önerilir ki bunlar aslında kalıcı makyaj yaptıran ya da yaptırmayan herkesin uyması gereken kurallardır.

Kalıcı Makyajın Dövmeden Farkı Nedir?

Aslında kalıcı makyajın dövme ile uzaktan yakından alakası yoktur.

  • Dövme inorganik boyalarla yapılır, zararlıdır, kimyasaldır. Kalıcı makyaj ise organik boyalarla yapılır ve zararsızdır.
  • Dövme yapılırken boya derinin derinine kadar işler, boya en alt tabakalara uygulanır. Ömür boyu silinmez. Sildirme ancak lazer uygulama ile olur ki bu da deriye zarar verir. Dövme sildirme işlemi en az yaptırmak kadar kanserojenlik açısından risklidir. Kalıcı makyajda ise boya daha yüzeysel olarak verilir. Ne kadar yüzeye uygulanmışsa kalıcılığı o ölçüde azalır. Çabuk akmasını istediğiniz makyajlar daha yüzeysel yapılarak kalıcılığı azaltılabilir.

Kalıcı Makyaj Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj silme
Tam olarak silinememiş kaş makyajı

Kalıcı makyajınız hoşunuza gitmezse ya da kısa sürede rengi değiştiği için kurtulmak isterseniz izlenebilecek iki yol vardır.

Koyu renkli boya ile yapılmış kalıcı makyajlar genellikle lazer ile silinir. Dövme silme işleminde olduğundan çok çok daha az zararlı olsa da, cildi bir miktar hassaslaştırabilir. Kalıcı makyaj daha üst deri tabakalarına uygulandığı için, dövmeye nazaran silmek daha kolay ve çok daha az zararlıdır. Kaş makyajı lazerle silinmek istenirse, kaşların kaybını göze almak gerekir. Göz kapağına yapılan eyeliner uygulamasının ise lazerle yapılması önerilmez.

Özellikle silme işlemi göz kapağına uygulanacaksa ve daha açık renkler kullanılmış ise, tıpkı leke silme işleminde olduğu gibi cilt renginde boya verilerek kalıcı makyaj silinebilir. Yani aslında bu işlem tekrar bir kalıcı makyaj yapma işlemidir ancak bir farkla, bu kez ten tenginizde bir makyaj yaptırırsınız. Tam olarak silinme sağlanamadığı durumlarda, tekrar istenilen kriterlere uygun bir kalıcı makyaj uygulaması yapılabilir.

Kalıcı Makyaj Yaptıranlar En Çok Hangi Durumdan Şikayet Ederler?

İstatistiklere göre uygun bir merkezde kalıcı makyaj yaptıranların %95’i merkezden gayet memnun ayrılır. Geriye kalan %5 ise genellikle alerjik nedenlere bağlı ödem, fazla kızarıklık, bir haftadan uzun süren yanma ve acıma ve rengin çok kısa sürede açılmasından şikayet ediyorlar. Diğer nedenler kişiye ve kalıcı makyajı yapan kişinin becerisine bağlı olmak üzere, boyanın erken açılmasında en büyük neden kalitesiz pigment boya kullanılmasıdır. Bu nedenle yaptıracağınız güzellik merkezinden kullanılacak boyalarla ilgili bilgi almanızı ve boyayı araştırıp kalitesinden emin olduktan sonra kalıcı makyajınızı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm bilgilere ek olarak, kalıcı makyaj trendinin çok belirgin, kalın ve siyah kaşlardan daha doğal görünen, kıl yöntemi denilen çizgi çizgi boyama ile oluşturulmuş makyaja doğru kaydığını da belirterek yazımızı noktalayalım.

kalıcı makyaj
Düzgün uygulanmamış kaş kontürüyle ilk kalıcı makyaj fenomenimiz Küçük Hüsamettin 🙂

Ayrıca duştan sonra bile bakımlı görünenlerden iseniz, sizi çok kıskandığımızı ve hatta boğazına yapışıp sizi boğmak istediğimizi de bilmenizi isteriz 🙂

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%