Hapşırığı Tutmak Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor?

0
198
Hapşırığı tutmak

Hapşırmak son derece doğal ve istemsiz meydana gelen bir durum olmasına rağmen, bazen öyle olmadık yerlerde gelir ki nereye kaçacağınızı, nasıl engel olacağınızı bilemezsiniz. Burnunuzu tutarsınız, nefesinizi tutarsınız, başka şeyler düşünerek engel olabileceğinizi sanırsınız ama hapşırık bu, bir gelince kolay kolay gitmez. Aslında hapşırığınıza engel olmanızı gerektirecek bir neden de yoktur. Ağzınız 5 metre açık bir halde, her tarafa tükürük saçarak hapşırmadığınız sürece de, hapşırmak sizin en doğal hakkınızdır. Bu hakkınızı sonuna kadar kullanmanızı tavsiye ediyoruz zira hapşırığı tutmak size birçok zarar verebilir.


 

Hapşırığı Tutmak Neden Zarar Verir?

hapşırığı tutmak neden zarar verir

Hapşırdığınız zaman nefesiniz, ağzınızdan saatte 150 km hızla çıkar. Siz hapşırınızı tuttuğunuzda yani ağzınızı açmayarak hapşırığı sessiz bir şekilde sönümlemeye çalıştığınızda, içinize çektiğiniz nefesiniz, saatte 150 km hızla vücudun hava çıkışlarına yönelir. Saatte 100 km hızla giden bir aracın hızını düşünürseniz, sanırız durumun vehametini daha iyi anlayabilirsiniz.


Kulak Zarı Zarar Görebilir

Hapşırığı tutmak - kulak

Bu denli büyük bir hızla, östaki borusundan kulaklara yönelen hava, kulak zarınız üzerinde içeriden dışarıya doğru inanılmaz bir basınç oluşturur. Oluşan bu basınç, kulak zarınızı gerer ve bazen, özellikle burnun da kapatıldığı durumlarda, zarın dışa doğru bombeleşerek yapısının bozulmasına ve hatta kulak zarında delik oluşmasına yol açar. Her iki durumda da belirli bir miktarda işitme kaybı ve daha da kötü durumlarda ise sağırlık görülebilir.


 Göz Damarları Zarar Görebilir

Hapşırığı tutmak - göz

Dışarı çıkmaya çalışan basınçlı hava, gözlerinize de zarar verebilir. Kan basıncı arttığından, gözler gibi kılcalların yoğun olduğu organlardaki ve uç organlardaki damar içi basıncı da yükselecektir. Yükselen damar içi basıncı, damar çeperlerini zorlayarak çatlamalarına hatta yırtılmalarına sebep olabilir. Bunun sonucunda görme kayıpları yaşanabileceği gibi, gözlerde basınca bağlı görme merkezi hasarları da görülebilir.


Tansiyon Yükselebilir

Hapşırığı tutmak - tansiyon

Tansiyon damarlarda dolaşan kanın, damar duvarlarına yaptığı basınçtır ve hapşırığınızı tutmanız, kanın damar duvarlarına yaptığı basıncı ani olarak arttırabilir. Bunun sonucu olarak da damarlar kalıcı olarak genişleyebilir, damarlarda çatlamalar meydana gelebilir ve hatta damarların yırtılması sonucunda iç kanamalar meydana gelebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı da hapşırığınızı tutmamanızı, ağzınızı bir mendille kapatarak serbestçe hapşırmanızı öneririz.


Beyindeki Kan Damarlarını Zorlar

Hapşırığı tutmak - beyin

Hapşırığınızı tutmanız yani dışarı çıkması gereken havayı bir anda vücudun uç noktalarına ve hava çıkışlarına yönlendirmeniz, kafa içi basıncınızın bir anda yükselmesine ve bunun sonucunda beyin damarlarınızın hasar görmesine neden olabilir. Bu hasar ciddi boyutlarda olduğunda, anevrizmalara (damarların hassas noktalarından balonlaşması) neden olabilir ve anevrizmalar, beyin kanaması nedenlerinin en başında yer alır. Beyninizi, damarlarınızı ve sağlığınızı korumak için lütfen hapşırığınızı tutmaya çalışmayın.


Boyun Zedelenmelerine Neden Olabilir

Hapşırığı Tutmak - boyun zedelenmesi

Hapşırma olayı esnasında, havanın son basınç noktası ve sıkıştırılabileceği son nokta boğazdır ve hapşırık tutulduğunda boyun kasları ani olarak kasılır. Bu ani kasılmaya karşı hazırlıksız olan boyun kaslarında zedelenmeler ve hatta yırtılmalar görülebilir. Ayrıca hapşırığın tutulması sırasındaki boynun savrulma hareketi de omurganın en üst kısmı olan boyun kemiklerinize zarar verebilir ve en hafif sonucu olarak, boyun fıtığına neden olabilir.


Kalp Krizine ve Ölüme Neden Olabilir

Hapşırığı tutmak - kalp krizi

Buraya kadar bahsettiklerimizden daha da kötüsü olabilir. Bir anda değişen kan basıncı, doku ve organlardaki oksijenlenme bozuklukları, tüm diğer kas ve damarlarınızda olduğu gibi kalp kasınızda ve kalp damarlarınızda da hasara neden olarak, kalp krizi geçirmenize sebebiyet verebilir.


Hapşıran Birine Neden Çok Yaşa Deriz?

Hapşırığı Tutmak - çok yaşa

“Çok yaşa” cümlesi, Hristiyan inancındaki “God bless you” tabirinden gelir. Anlamı “Tanrı seni kutsasın” olmakla birlikte, halk arasında, iyi yaşa, mutlu yaşa anlamında kullanılmıştır. Kökeni Orta Çağ Fransa’sına dayanır. Orta Çağ’da, Fransa’da cadı avlarının sürdüğü zamanlarda, hapşıran insanların içlerindeki şeytanı dışarı attığına inanılıyordu. Cadı avlarının en yoğun yaşandığı zamanlarda, Katolik Kilisesi bu sözün söylenmesini zorunlu hale getirdi. Bu sayede içinden şeytanı atan insan kutsanmakta ve tekrar içine şeytan girmesi önleniyordu. Zamanla bu inanış tüm Avrupa’ya ve oradan da diğer kıtalara yayıldı. Ve dilimize “çok yaşa” olarak katıldı.

Hapşırığı Tutmak - hamile

Önemli Not: Hamilelerin, özellikle de doğumu çok yaklaşmış hamilelerin hapşırığını tutmaya çalışmaları, erken doğumu tetikleyebilir. Düşük riski olan gebeliklerde de özellikle kendini kasmak son derece tehlikeli olabilmektedir. bu nedenle hamilelerin ne olursa olsun hapşırığını tutmaması gerekir. Hep hamilelere her şey mübahtır 😉
Evet, yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi, hapşırmak doğal bir reflekstir ve tüm anlattıklarımızdan sonra eminiz ki, kolay olmasa da en azından hapşırığınızı tutmamak için çaba sarf edeceksiniz. En azından çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirerek, bu alışkanlıkları pekişmeden vazgeçirebiliriz. Herkese mutlu ve sağlıklı günler diliyoruz.

Çok yaşayın 🙂

[post_view]

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%