Hamilelikte Kanama

0
328
Hamilelikte kum gibi kanama kahverengi kırmızı kanama
Hamilelikte kanama ile ilgili şu alıntı hepinize umut olacaktır;
[su_quote cite=”Her çeşit kanamış bir anne”]Bu yazıyı, şu an hamile olup da kanaması olduğu için uyku uyuyamayan, bebeğim düşecek korkusuyla yaşayan ve mütemadiyen Google’a gebelikte kanama ya da hamilelikte kanama yazıp, çıkan sonuçlar içinde, kanaması olduğu halde bebeğini kucağına sağlıkla alan var mı ümidiyle, önüne çıkan her yazıyı satır satır, tekrar tekrar okuyan, canım anne adayları için umut olsun diye kaleme alıyorum. Ben deniz, geçirdiği dört hamileliğin üçünde, adet olurken bile kanamadığı kadar çok kanamış, birkaçında kan kaybından ölür müyüm korkusuyla hastaneye koşmuş ve buna rağmen, üç boncuğunu da sağlıkla kucağına almış, yüz güldüren, iç ferahlatan bir örneğim.[/su_quote]

Dilerseniz kanamaların niteliğinden bahsedeyim biraz örnek olması açısından.

Hamilelikte kanama deyince görebileceğiniz en çok kanayan insanımdır sanırım. İlk bebeğimde kum gibi, kahverengiye yakın kırmızı kanamam olurdu ama az az olurdu, her hafta doktordaydım. Gebeliğimin 2.ayından 7.ayına kadar neredeyse hep yattım, internette hamilelikte kanama başlıklı ya da içerisinde hamilelikte kanama geçen her yazıyı satır satır okudum. 7.aydan sonra kanamalarım azalarak kesildi ve ben de normal hayatıma döndüm.

Gebelikte Kahverengi ve Miktar Olarak Az Olan Kanama

Hamilelikte kanama riskli olmakla birlikte, kanamanın kahverengi olması, aktif kanama olmadığı anlamına geliyor. Yani daha önceden kanama olmuş ama durmuş, şimdi içerde kalan kan yavaş yavaş dışarı akıyor. Çok endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte, doktorlar bu gibi durumlarda istirahat ve cinsel perhiz öneriyorlar. Çünkü henüz tam olarak iyileşmemiş olan yara yerlerin tekrar kanaması ihtimali var. Riayet etmekte fayda var diye düşünüyorum.

Kahverengi Kum Gibi Kanama Varsa Ne Yapmalısınız

Önce kendinize büyük bir geçmiş olsun deyin çünkü kanama olmuş ve durmuş. Siz ve bebeğiniz farkında olmadan aktif kanama zamanını başarıyla atlatmışsınız. İkinci olarak bu durumda ve tüm kanama durumlarında yapılacak en iyi şey, bebeğinizi yerçekiminin etkisinden korumak olacaktır. Ne tür olursa olsun, hamilelikte kanama varsa, en azından kanama günlerinde, bebeğinizi yerçekimi etkisinden korumalısınız. Bunu da sırt üstü uzanarak gerçekteştirebilirsiniz.

Bazı hamilelere yatmak zor gelmese de bazıları için yatmak, birinin bakımına muhtaç olmak adeta işkencedir. Yattığınız için kendinizi kötü ve aciz hissediyorsanız, hele de ilk bebeğinizi bekliyorsanız şunu unutmayın;

[su_box title=”Hamileyken herkes size can-ı gönülden bakar” style=”soft” box_color=”#6699cc”]Aşırı ve gereksiz kaprisler yapmadığınız sürece, herkes size çok içten yardımcı olur. Hatta size yardım edebildikleri için kendilerini iyi hissederler. Hamile birine bakmak, büyük iyiliktir ve büyük sevaptır. Kendinizi iyi hissedin, asla yük oluyorsunuz düşüncesine kapılmayın (başta da belirttiğimiz gibi gereksiz kaprislerden kaçınmak şartıyla)[/su_box]

Ben de hamilelikte kanama ve bakıma muhtaç olma durumunu ilk hamileliğimde oldukça yoğun yaşadım ve kendimi hep kötü hissettim. Şimdi benden sonraki yakınlarımın hamileliklerinde yardıma ihtiyaçları olduğunu gördüğümde, yardım edebilmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum ve bunu büyük bir memnuniyetle yapıyorum. Kendi hamileliklerimde şimdiki aklım olsaydı, o günleri kendime zehir etmez, sakin ve huzurlu ve ihtiyacım olan desteği alarak bebeğimi beklerdim.

Hem yardıma muhtaç bir hamile olma durumunu hem de yardıma ihtiyacı olan bir hamileye yardım etme durumunu yaşamış biri olarak size tavsiyem, aşırılıktan ve gereksiz kaprislerden uzak durduğunuz sürece gönlünüz rahat olsun, rahat rahat yatın ve bebeğinizi bekleyin.

İlk gebeliğimde yaşadığım bu durum, bebeğimi sağlıklı bir şekilde kucağıma almamla sonuçlandı, bilginize 🙂 Aslan oğlum 8 yaşında oldu bile.

Hamilelikte Kanama: Düşük Riski Varsa Nasıl Yatılmalı

Düşük riski olduğunda yatmanın amacı bebeği, siz ayaktayken yerçekiminin aşağı çeken etkisinden korumaktır. Bunu düşündüğümüzde, bebeğinizin iyice yerleşmesi ve olduğu yere bağlanabilmesine yardımcı olmak için, düşük riski varlığında poponuzun altına bir yastık koyarak sırt üstü uzanmanız mantıklı olacaktır ki neredeyse tüm kadın doğum uzmanları aynı şeyi önerirler. Merak edilen bir başka konu da tuvalete gidebilir miyim gidemez miyimdir.

Hamilelikte Kanamam Olduğu İçin Yatıyorsam Tuvalete Gidemez miyim?

Cevap basit aslında. Evde yatıyorsanız gidebilirsiniz. Hastanede yatıyorsanız, doktorunuz durumunuzun ciddiyetine göre izin verebilir veya sonda takılmasını isteyebilir. Az ya da çok, kırmızı ya da kahverengi her durumda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. En doğru bilgiyi ve öneriyi size doktorunuz verecektir.

Doktorunuzu arayıp kanamanızın şeklini ve miktarını anlattığınızda, size ya “yat birkaç gün” ya da “gel bir bakalım” diyecektir. Birkaç gün yat dediyse zaten fazla endişe edilecek bir durum yoktur ve tuvalete gitmenizde sakınca olmaz. Gel bir bakalım dediyse de, görmeden karar veremeyeceği bir durumu anlatmışsınızdır ve sizi görüp, ultrasınla bebeğinize bakıp, sizi yönlendirecektir. Ya yatmanız için sizi eve gönderir ya da sizi birkaç gün hastanede tutar. Eve göndersiyse, tuvalete gidip gidemeyeceğinizi sorun. Hastanede kalacaksanız zaten emin ellerdesiniz, doktorunuzun yönlendirmelerine göre sizinle ilgilenecek hemşireler yanınızda olacak.

Yani doktorunuzu bilgilendirin ve onaher şeyi hiç çekinmeden sorun. Tuvalete gidip gidemeyeceğinizi, cinsel ilişkinin ne kadar süreyle yasak olduğunu, ayakta banyo yapmanızda sakınca olup olmadığını vesaire, aklınıza takılan her şeyi sorun. Unutmayın, doktordan utanılmaz.

Hamilelikte Kırmızı Kanama

İkinci bebeğimde, miktar olarak, yoğun adet kanamasından daha fazla ve kırmızı kanamam oldu 5 ya da 6 sefer. Her kanama 1-1,5 saat kadar sürüyordu ve bıçak keser gibi kesiliyordu. Her seferinde bu sefer bebeğimi kaybettim diye üzülsem de, yine her seferinde jinekoloğuma gittim ve bebeğimin kalbinin attığını öğrendim.

Doktor istirahat önerse de bir oğlum vardı ve onunla ilgilenmem gerekiyordu. Kanamamın olduğu günlerde dinlendim sadece, onun haricinde oğlumu hiç ihmal etmedim. Henüz dünyaya gelmeyeni kurtarmak için, halihazırda dünyada olanın psikolojisinin, geri dönüşsüz olarak bozulmasına izin veremezdim zira. Tabii bu benim düşüncem, siz benim gibi düşünmeyebilirsiniz.

Kırmızı kanama varlığında en fazla dikkat etmeniz gereken şey, kanamanız varken ayağa kalkmamanız. Kanamanız duruncaya kadar ayağa kalmayın kesinlikle. Doktora gitmeniz gerekiyorsa, eşinizin sizi taşımasına izin verin ya da ambulans çağırın ve arabada da oturmayın, uzanın. Bunu neden söylediğimi merak ediyorsanız, kırmızı kanama varsa yara bir yer vardır, muhtemelen plasenta bir miktar yerinden ayrılmıştır ve siz ayağa kalkarsanız ya da oturursanız ağırlık aşağı doğru binecek ve ayrılma artacaktır. Yine yerçekimi etkisi diyelim.

Doktorunuzu arayın ve durumunuzla ilgili bilgi verin, anlatamıyorsanız, kanamanızın şeklini, rengini gösterebilecek bir fotoğraf çekin (peçete olabilir, pediniz olabilir, iç çamaşırınız olabilir) ve gönderin. Çekinmeyin, açıkça her şeyi anlatın. Bu sayede doktorunuz ne durumda olduğunuzu anlayabilir ve size daha doğru önerilerde bulunabilir.
Kırmızı renkte olan kanamalar, daha tehlikeli kabul edilir çünkü içeride bir yerde aktif kanama vardır ve devam etmektedir. Genellikle, plasentanın (bebeğin eşi) arkasında, plasentanın hafifçe yerinden ayrılması sonucu olur. Doktorun tavsiyelerine uymakta fayda vardır.

Ben uyamadım pek, uymak da istemedim açıkçası, sadece dikkat ettim hareketlerime, gereksiz yorgunluklardan kaçındım, idare ettiği sürece temizlik yapmadım mesela, gereksiz yormadım kendimi, ev de biraz kirli kalsın dedim, oğlumun bakımıyla ilgilendim. Kızımın da kısmeti varsa hiç bir şey olmaz dedim. Tam olarak öyle dememiş olabilirim ama öyle bişeylerdi 🙂

Kızımı da kucağıma aldım sonunda.
Şimdi büyük prensesim de 6 yaşında.

Bir de minik bıcırık prenses kızım var, 1.5 yaşında. Onun hamileliğindeki kanamalarım tam bir kabustu. Hatta onun hamileliği tam bir bilmece gibi başladı. Çünkü o değildi aslında, onlardı, birini kaybettim bebeklerimin ama biri sağlıkla doğdu. Aynı hamilelikte bir bebeğini düşürüp, diğerini doğurabilen biri olarak da birçok anne adayına umut olduğumdan eminim. Dilerseniz biraz kanamalarımdan ve ikiz bilmecesinden bahsedeyim.

Hamilelikte Birden Çok Miktarda Kan Boşalması

Evet küçük kızımda yaşadığım tam olarak buydu. Kan boşalması. Ama öyle böyle değil, bir anda üzerimde ne varsa kana bulanıyordu hatta halılara akıyordu. İlk kanamam ufak bir seyahat sonrası oldu. Uzanıyordum, biraz yorulmuştum, ayağa kalktım ve şok oldum. Üzerimdeki eşofman yetmemişti, halıya da akmıştı. Neden bilmiyorum panik yapmadım. Hemen yavaş yavaş üzerimi değiştirdim ve uzandım. Ben üzerimi değiştirinceye kadar kanama çoktan durmuştu.

Belli ki içeride kan birikmiş ve birden boşalmıştı. Ertesi gün, kendi doktorum biraz uzak olduğu için yakındaki bir hastaneye, bir arkadaşın tavsiye ettiği doktora gittim ve bana içeride kanama olduğunu ve yatmam gerektiğini ama bebeğin gayet iyi olduğunu söyledi. Ben yatabilir miyim hiç, iki tane çocuğum var.

Hamilelikte Stres En Büyük Düşmanınız

Eve vardım ve düşündüm. Korkarak kendimi strese sokacağıma, korkmayacaktım. Yatıp da yük oluyorum psikolojisini yaşayacağıma, yatmayacaktım (siz yatabiliyorsanız yatın, ben de biraz gerzeklik var, yatak batar bana, doğumlarımdan sonra bile hiç yatmadım) ama bu bebeği sağsalim doğuracaktım. Minimum enerji sarfiyatıyla hayatıma devam ettim.

İkinci Kan Boşalması ve Devamı

Kanama durdu tabii, ama ben hep temkinliydim. Ağır çekim moduna aldım kendimi adeta, yürürken bile yavaş yavaş yürüyordum ama hayatımı da devam ettiriyordum. Bir hafta ya da on gün sonra ikinci bir kan boşalması yaşadım. Bu kez kanama olmadan birkaç saat evvel başlayan şiddetli kusma ile birlikte. O gün ve ilerleyen zamanlardaki kanama günlerinde kusmaktan içim dışıma çıktı tabiri caizse. Daha sonraları, kusmaya başladığımda kanamam olacağını anlıyordum ve ona göre daha dikkatli davranıyordum.

İç Kanama ve Fışkırır Tarzda Kusma

İç kanama en nihayetinde ve aslında tehlikeli de, fışkırır tarzda kusmalar da kanamanın yaptığı basınçtan kaynaklanıyor. Birkaç seferinde kan kaybından öleceğim korkusuyla hastaneye gittim ama gidinceye kadar kanamam kesildi.

Neyse, ikinci kanamadan devam edelim ikinci kanamada da başka bir doktora gittim (o sıralar doktor değiştirmeyi düşünüyordum, sonra tekrar kendi doktorumda karar kıldım, sebebi yazının devamında) ve bana bebekte hiçbir sorun olmadığını, kanama da olmadığını, plasentanın da gayet iyi göründüğünü söyledi ve beni eve gönderdi. Ben şaşkındım, daha bir hafta ya da on gün önce içeride olan onca kan nereye kaybolmuştu. İçim rahat etmedi ve ertesi gün nihayet kendi doktoruma gittim. Ve üzülsem mi sevinsem mi bilemediğim gerçeği doktorumdan öğrendim.

İkiz Başlayıp Tek Devam Eden Hamilelik

Hamileliğim ikiz başlamıştı ama ilk kanamada bebeklerden birinin kesesi bozulmuştu. Karnımda inanılmaz bir kanama vardı ve bozulan kese kanamanın arkasında kaldığı için görünmüyordu. Keseler birbirine çok uzaktı ve diğer doktorların biri bozulan kese tarafına bakarken diğeri sağlıklı kese tarafına bakmıştı (bu arada rahmimde şekil bozukluğu var, uterus bicornis, çift rahim diye bilinen, bu nedenle böyle bir karmaşa yaşandı). Velhasıl-ı kelam öğrendim ki bebeklerimden bir tanesini kaybetmişim ama diğeri yaşıyormuş. Kesesi bozulan düşmedi, vücut onu zamanla emdi ve yok etti. Kanamalar 4 ata kadar devam etti sonra yavaş yavaş azaldı ve bitti.

Hamilelikte kanama her zaman endişelendirir. Ne tür olursa olsun, ne renk olursa olsun, hamilelikte kanama varlığı hep korkutur. Bu yazıyı okuduktan sonra umarım her şeye daha umutlu bakarsınız ki bence bakmalısınız. Birçok zor şeyi atlatıp, bu rahimle nasıl hamile kalıyorsun denilmesine rağmen, üç bebeğimi sağlıkla doğurdum.

Anlattığım türde kanamalı çok günüm oldu, hepsini eşimin ve sevgili arkadaşım Burcu’nun desteği ile atlattım. Onlara destekleri için büyük teşekkür borçluyum. Bugün düşündüğümde, onlar olmasaydı devam edecek gücü kendimde bulamazdım diyorum. Sağolun, varolun.

Küçük kızım şimdi bıcır bıcır maşallah, çok da tatlı oldu korkunç hamileliğin sonucu 🙂

Demem o ki, hamileyseniz ve kanamanız oluyorsa, korkup kendinizi daha da zora sokmayın, zira psikoloji çok önemlidir hamilelikte. Ümitsizliğe kapıldığınızda beni ve benim gibi sesini duyuramayan nicesini hatırlayın.
Üç kanamalı hamileliğim de mutlu sonla noktalandı. Hiçbir şey olmayacağına yürekten inanın, doktorunuzun tavsiyelerine mümkün olduğunca uyun ve kendinizi gereksiz yorgunluklardan koruyun. Hepsi bu, sonra da bebeğinizi kucağınıza alıp kokusunu içinize çekin ve yaşadığınız tüm sıkıntıları unutun.

Hepinize bebeklerinizle ve ailelerinizle mutlu , sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Hamileliğinizin tüm dönemlerinde en güvenilir kaynak Gebelik.org kesinlikle buradaki bilgiler çok kıymetli ve uzman görüşüdür.

Hamilelikle ilgili diğer yazılarımız için, Sağlık ve Estetik kategorimize bakabilirsiniz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%