Freelance Çalışanlar İçin Hayat Kurtarıcı 12 Strateji

0
195
1

Erken Uyanın

Freelance çalışırken en büyük sorun uykudur. Evde çalıştığınız ve programsız çalıştığınız için işler yetişmez ve uykunuzdan ödün vermek zorunda kalırsınız. Erken uyanmak günün daha büyük bir kısmını kullanabilmenizi sağlar. Tabii ki bunu yapabilmeniz için 6 ila  8 saat uyuyabileceğiniz şekilde bir uyku zamanı belirlemelisiniz. Aksi halde uykusuz olduğunuz için veriminiz de düşecektir. Freelance çalışırken verimli olabilmek ve hayatınızı kolaylaştırmak için kaçta uyanacağınızı programlayın ve bu süreden en az 6 saat geri sayarak, uyumanız gereken zamanı belirleyin ve bu saate her gün riayet etmeye çalışın.

2

Mümkünse Eğer Bir Home Ofisiniz Olsun

Freelance çalışıyorum zaten, nerede olsa orada  çalışırım demeyin. Freelance çalışmanın,ofisten çalışmaktan daha kadar yorucu olduğunu bilin. Eğer eviniz müsaitse, kendinize bir home ofis kurun. Çalıştığınız alanı diğer alanlardan ayırmak, beyninize işinizi ne kadar önemsediğinizi anlatan bir mesaj gönderir ve beyniniz bunu veri tabanına kaydettiğinde, çalışma saatlerinizde daha hızlı verimli çalışır. Beynin yeni bir durumu veri tabanına kaydetmesi ise yaklaşık 21 gün sürmekte (21 gün aynı işi aynı şekilde, aynı yerde ve aynı saatlerde yaptığınızda, beyniniz 21 günün sonunda o iş için bir rutin oluşturur.)

3

Evde Çalışıyor Olsanız da Pijamalarınızla Çalışmayın

Bir freelance çalışan olarak evde rahat rahat pijamalarımla da çalışırım, oh be demeyin, sürekli uykunuz geldiği için veriminiz düşebilir. Pijamalar herkeste aynı şeyi çağrıştırır: uyku. Kendinize her baktığınızda uykunuzun gelmesini istemiyorsanız, uyandıktan sonra üzerinizi değiştirin. Ayrıca uyanıp üzerinizi değiştirmeniz, beyninize uykunun bitip günün başladığı mesajını verir ki, bu mesaj beyninizin tam olarak uyanmasını sağlar.

4

Görevlerinizi Sıraya Koyun

Freelance çalışırken de tıpkı bir ofis çalışanı gibi yapmanız gerekenleri sıralamalısınız. Unutmayın ki, bir ofis çalışanının iş saatlerinde ev ile ilgili hiçbir sorumluluğu yoktur. Ancak bu sizin için geçerli değil. Önünüze ne gelirse onu halletmeye çalışıp günü kurtarmaya çalışmayın. Kendinize bir program oluşturun. Bu programda detaylı olarak, yapmanız gereken işleri, bu işlerin her biri için ayırdığınız süreyi ve işi bitirdikten sonra ne kadar dinleneceğinizi ya da dinlenirken ne yapacağınızı maddeleyin. Zaten evdeyim, freelance çalışıyorum,dinlenme süresini programlamaya ne gerek var, yorulunca dinlenirim şeklindeki düşünceler, oluşturmaya çalıştığınız çalışma rutinine motive olmanızı önler. Dinlenme sürelerinde  sadece uzanabileceğiniz gibi, daha farklı şeylerle de ilgilenebilirsiniz ama bunu önceden belirlemeniz, ne yapsam acaba diye düşünüp beyninizi yormanızı engeller. Görev sıralamasını kağıt kalem kullanarak yapabileceğiniz gibi, internetten indirebileceğiniz mobil ya da masaüstü uygulamalar ile de yapabilirsiniz.

5

Çocuklarınız Varsa ve Evdeler ise Onlara Ayıracağınız Zamanı Belirleyin

Freelance çalışıyorsanız, çalışma zamanlarınızda da çocuklarınızın sorumluluğu sizin üzerinizde olabilir. Çocuklarınıza ayıracağınız zamanı belirlemeniz ve bu zamanı bir rutin haline getirmeniz, çocuklarınızın onlara ayıracağınız zamanı bilmelerini sağlar ve iş saatlerinde çalışmanızı bölmelerine engel olur. Ayrıca onlara vakit ayırdığınızı bilmeleri, onlara değer verdiğinizi gösterir ve çalışıyor olsanız da her zaman onlara ayıracak vaktiniz olduğu hissi yaratır. Siz çalışırken çocuklarınıza sıkılmadan yapabilecekleri görevler belirleyin ve bu görevleri yerine getirmeleri halinde onları ödüllendirin. Bu ödül onların bu rutini devam ettirebilmeleri için motivasyon olacaktır. Çocuklarını bırakmak zorunda olmamak freelance çalışanların avantajı olsa da zordur fakat iyi bir planla her şeyi sıraya koyabilirsiniz.

6

Ev ile İlgili Yapmanız Gerekenleri Bir An Önce Aradan Çıkarın

Freelance çalışmanın bir zorluğu da, evin her zaman görüş mesafenizde olması ve yapılacak işlerin her zaman gözünüze batmasıdır. Ev işlerinizi kendiniz yapıyorsanız, bu işlerinizi halletmeniz için en uygun zaman güne henüz başladığınız zamandır. Çalışmaya başlamadan önce o gün yapmanız gereken ev işlerinizi aradan çıkarmanız, işinize daha rahat odaklanabilmenizi sağlar. Tek seferde yapılamayacak kadar çok ev işiniz varsa, bu işleri gün içine yayabilir ve bu süreleri ve yapacağınız işleri, 4.maddede bahsettiğimiz programa dahil edebilirsiniz.

7

Çalışmaya Başlamadan Önce Mail Kutunuzu Kontrol Edin

Freelance olarak internet üzerinden çalışıyorsanız ve işlerinizi mail yoluyla alıyorsanız veya iş bağlantılarınızla mailiniz aracılığıyla iletişim kuruyorsanız, çalışma rutininizin başlangıcında maillerinizi kontrol etmek olmalı. Bunun için en uygun zaman sabah saatleridir ve en fazla yarım saatinizi buna ayırarak gelen maillerinizi okuyabilir ve cevaplamanız gerekenleri cevaplayabilirsiniz. Mail kutularınızı kontrol ettikten sonra kapatmanız, çalışma sürelerinizde gelen yeni maillerin dikkatinizi dağıtmasını önleyecektir. Mail kutularınızı kontrol etmek ve gerekli işlemleri yapmak için bir rutin belirleyin ve bu rutini aksatmamaya özen gösterin

8

En Verimli Çalışma Sürenizi Belirleyin

Bunun için kendinize 1 hafta tanıyın. Bu bir haftada ne kadar süre çalıştıktan sonra veriminiz düştüğünü, dikkatinizin dağıldığını veya yorgun hissetmeye başladığınızı belirlemeye çalışın. Bunu belirlediğinizde, kendinize bir freelance çalışma ve mola rutini oluşturabilirsiniz. Genel olarak 40-50 dakika çalışma sonrası 5-10 dakika mola vermenin verimli çalışmanızı sağlayacağı bilinse de, kişisel farklılıklar, sağlık durumunuz, sorumluluklarınızın niteliği ve niceliği gibi değişkenler bu süreleri değiştirebileceğinden, kendi verimli çalışma rutininizi oluşturmanız en doğru yoldur.

9

Mutlaka Bir Asistan Uygulaması Kullanın

Evden freealance olarak çalışanların, çalışma saatlerinde de evden ve çocuklarından sorumlu olmaları, zihinlerinin ofiste çalışanlara oranla daha meşgul olmasına neden olur. Bu meşguliyet ise unutkanlığı arttırır. Bu nedenle, bilgisayarınızda, tabletinizde ya da telefonunuzda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir asistan uygulaması kullanın. Asistan uygulamanıza, size hatırlatması gerekenleri kaydedin ve bu işleri şimdilik unutun. Bir asistan uygulama kullanmanız, beyninizin unutmamanız gerekenlere değil de o an yaptığınız işe odaklanmasına yardımcı olur.

10

Yarına Değil Bugün Bitirmeniz Gereken İşlere Odaklanın

Off yarın da çok iş var, yarın çok yorucu bir gün, nasıl geçecek yarın vs. gibi düşüncelerle aklınızı meşgul etmeyin. Yarını yarın düşünün. Bugün ise, bugün bitirmeniz gerekenlere odaklanın. Unutmayın, bir freelance çalışan olarak daha önce de çok kez sonraki günün çok yoğun ve zor bir gün olacağını düşünmüştünüz ama o günlerin hepsinin başarıyla üstesinden gelmiştiniz. Bu kez de başaracaksınız, tıpkı daha önce çok kez olduğu gib. O yüzden şimdi rahatlayın ve bugünü başarın.

11

Gün Sonunda İşlerinizin Tamamını Bitirip Bitirmediğinizi Kontrol Edin

Freelance çalışma hayatınızın bir günü daha bittiğinde ve programınızdaki tüm işleri tamamladığınızda, emin olmak için, programınızı tekrar gözden geçirin. Bir check list işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yaptığınız işlerin yanına tik koyun. Kontrolünüz bittiğinde bütün görevlerinizin yanında tik varsa, kendinizi tebrik edip, bir fincan kahveyle yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Tebrikler bir freelancer olarak bugünün de başarıyla üstesinden geldiniz, tıpkı yarın da olacağı gibi.

12

Mutlaka Yarın İçin Bir Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Yarının programını oluşturabilmeniz için, yatmadan önce aklınıza gelen her şeyi not edin.  Freelance çalışma hayatınızın bir sonraki gününde, çalışmaya başlamadan önce hazırlayacağınız programınız için oldukça yardımcı olacak olan bu to do list’i elinizin altında bulundurun ve uyuyana kadar aklınıza gelen her yeni şeyi bu listeye ekleyin

 

 

 

 

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%