Firewall (Güvenlik Duvarı) Kişisel Verilerimizi Korumak İçin Yeterli mi?

0
130

Firewall (güvenlik duvarı) denilen yazılımlar en anlaşılır haliyle internet dünyası ile sizin internete bağkanırken kullandığınız kişisel bilgisayar, tablet ya da telefon arasına bir bariyer koyar. Firewall (Güvenlik duvarı) hafızasında önceden tanımlı olan milyonlarca zararlı yazılım bu bariyere takılır ve bilgisayarınıza ya da diğer cihazlarınıza sızamazlar.

Bugün halen dosyalar içine istiflenmiş bilgilerin kasalarda saklanması kullanılan bir yöntem olsa da, pek çok ortamda artık basılı kağıtlar üzerinde işlem yapılması süreci ömrünü tamamlamak üzere gibi görğnüyor. Artık neredeyse her işlemi online veya mobil olarak yaparız. Bu sebeple dijital ortamda kayıtlı çok sayıda verimiz de bulunmaktadır. Güvenlik duvarı ile ilgili wiki maddesini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

En basiti evlerimizdeki bilgisayarlarımızın içinde dahi, başkalarının erişmesini istemediğimiz bir çok veri bulunmaktadır. İster maddi değeri olsun, ister özel yaşantınızla ilgili olsun verilerinizin dijital ortamda güvende olduğundan emin misiniz? Örneğin şu anda kullandığınız bilgisayarın, kötü niyetli kişilerce izlenmemesi için bir tedbir aldınız mı?

Firewall da Aşılamaz Değildir

Esasında işletim sistemi üreticileri temel düzeyde tedbirleri alırlar. Ve lisanslı olarak kullandığınız, güncelleme alabilen işletim sistemlerinin kolay kolay aşılamayacak temel firewall korumaları vardır. Ancak hiçbir güvenlik duvarı (firewall) aşılmaz değildir. Bu nedenle, güvenlik duvarlarına ek olarak, özellikle internete açılabilen bir bilgisayar kullanıyorsanız ek tedbirler almanız gerekir. Örneğin, antivirüs ve antimalware yazılımları sizi temelden bir kademe daha fazla koruyacaktır. Tabii çok hassas bilgilerin olduğu bir bilgisayar kullanıyorsanız, agresif blokaj yazılımları kullanmalı ve mümkünse bu bilgisayarın internet kullanımına sınırlama getirmelisiniz.İllegal İçerik Dağıtan Warez Sitelerden Uzak Durun

Söylediğimiz gibi, ne yaparsanız yapın, ne kadar güçlü güvenlik duvarları kurarsanız kurun, bazı internet kaynakları o sistemleri aşabilecek unsurların bilgisayarınıza sızmasına sebep olabilir.
İllegal içerik dağıtan sitelerin hemen hepsi, Trojan veya Truva atı olarak tanımlanan yazılımların siz farkına varmadan bilgisayarınıza sızmasına sebep olur. Zaten bu sitelerin amacı da budur. Kimse siz ekonomik olarak rahatlayasınız diye, illegal site açmaz. Bu sitelerin neredeyse tamamı bilgilerinize ulaşmak için bilgisayarınıza trojan sızdırır.

Trojan ya da Truva Atı Yazılımları Bilgilerinizi İzler

Trojan yazılımları, hacker’a bilgisayarınızın giriş kapılarını bildiren; bir nevi rehberlik yapan yazılımdır. Bu yazılım bilgisayarınıza sızdıktan sonra, hacker tüm bilgilerinize erişebilir, hatta biraz daha kapsamlı bir çalışmayla, web kameranıza ve mikrofonunuza dahi erişebilir. Korkunç gibi görünse de bu bir realitedir. İyi korunmayan bilgisayarlar iyi hackerlar tarafından izlenebilir. Bunun önüne geçmek için 4 şartı sağlamanız gereklidir.
  • Lisanslı işletim sistemi kullanın
  • Antivirüs veya internet güvenliği yazılımları yükleyin
  • İllegal yazılım kullanmayın (crack uygulanmış yazılımlar vb.)
  • İllegal sitelere girmeyin
  • Mutlaka ama mutlaka firewall (güvenlik duvarı) ya da diğer yazılımlarınızı güncel tutun.

Bu koşulları sağladığınızda bilgisayarınızı %90 oranında güvene almış olursunuz. Bir banka değilseniz veya aşırı hassas belgeleri saklamıyorsanız, hacker sizin bilgisayarınızdaki bu güvenlik ağını kırma zahmetine girmeyecektir. Yine de, özellikle kredi kartı ile alışveriş yapıyorsanız veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, kredi kartı bilgilerinin çalınması, ele geçirilmesi gibi büyük sorunlar yaşamamanız için linklerin güvenli olduğundan emin olmanızda fayda var.

Ağa Bağlı Tüm Cihazlarınız Tehdit Altında

Evinizde ya da iş yerinizde aynı veri ağını kullanan tüm cihazlarınız tıpkı tek bir cihaz gibi davranır. İnternete bağlanmak için kullandığınız herhangi bir cihazınıza zararlı bir izleme yazılımı (spyware) sızdığında, bu zararlı yazılım tüm cihazlarınıza yayılabilir. Trojan benzeri zararlı yazılımlar mailler aracılığıyla ya da mailler ile gönderilen eklentiler aracılığıyla tüm cihazlarınıza hatta sizin cihazlarınızı da aşıp, intetnet üzerinden bağlantıda olduğunuz tüm kişilerinizin cihazlarına da ulaşabilir. Böyle bir durumda ise sadece kendi veri güvenliğinizi değil başka insanların da güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz.

Tüm bu nedenler göz önüne alındığında, kullandığınız tüm cihazların güvenliğini sağlamak için uygun firewall (güvenlik duvarı) kullanımı ve yukarıda maddeler halinde saydığımız şartların eksiksiz yerine getirilmesi sadece kişisel değil aynı zamanda toplumsal bir sorumluluktur.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%