En İyi Türk Korku Filmleri (Cin Temalı)

Cin konulu filmlerin en korkunçlarını görmeye hazır mısınız?

0
13075

Türk korku filmleri denince, akla ilk gelen tür, cin temalı korku filmleri oluyor. Dini inançlarımız, geçmişten gelen anlatılar, yaşadıklarımız ya da yaşadığımızı sandığımız olayların ruhumuzda bıraktığı derin izler neticesinde “üç harfliler” öğesinin işlendiği korku filmleri bizler için daha bir korkunçlaşıyor. Hangimiz korkmaz ki cinlerden.  Biz insanlar tuhaf canlılarız vesselam. Hem korkarız cinlerden, hem de nerede bir cinli film var, hemen koşup izleriz. Sonrası malum, cümbür cemaat tuvalete gitmeler, tuvaletin kapısını tam kapatmamalar, duşa girip gözleri kapatmaktan korkulduğu için kıpkırmızı gözler falan. Işık kapanınca, gözümüz hemen sağda solda cin arar.

Ama dedik ya tuhaf canlılarız diye, birkaç gece rahat uyuduk mu, hemen koşar bir cin filmi daha izleriz. Hal böyle olunca biz de sizler için bir “en iyi cin temalı türk korku filmleri” listesi hazırladık. Listemizi, otoritelere ya da eleştirmenlere göre değil, tamamıyla izleyiciden aldığı tepkilere göre seçtik. Ne de olsa bizler sanat eleştirmenleri gibi filmi sanatsal, maddi ya da kurgusal yönden eleştirmeye ya da sanat otoriteleri gibi filmin gelmişinden gelmişine araştırmaya değil, sadece korkmaya gidiyoruz. Biz de sizler için korkutan filmleri seçtik.

Not: Filmlerin konularının yanında film fragmanları da yazımıza dahil olduğundan, 15 yaşından küçükseniz ya da 15 yaşından büyük ancak hassas bir bünyeye sahipseniz, lütfen yazının devamını okumayınız.

Dabbe 6

055139-jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

Yönetmen Hasan Karacadağ diyor ki, Ey Ölümlü, bu sana 6. uyarı…!

Sanıyoruz ki sonumuz Hasan Karacadağ’ın elinden olacak. Cin temalı filmlerin usta yönetmeni, bir magazin gazetesine verdiği röportajda şöyle söylemiş: “Türkiye’de korku filmleri cin temalı olmalı derdim, gülerlerdi.” Her ne kadar şimdi de cin temalı korku filmlerine görünürde burun kıvırsak da, he he amaan bizi bunlarla mı korkutacaklar gibi titrek cümleler kursak da, eminiz ki, gizli gizli yorgan altından cin filmi izleyip titreyenlerimiz hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Siz tabii ki üzerinize alınmayınız 🙂

Dabbe 6 Fragman

 


Berzah: Cin Alemi

Türk korku filmleri

Berzah’ın anlamı, ölümle kıyamet arasında geçen zaman imiş. Yani Berzah=Kabir Hayatı da diyebiliriz. Kuran-ı Kerim’de normal şartlarda cinlerin de bulunduğu Berzah Alemi ile Dünya Alemi’nin birbirine görünmediği ve karışmadığı yazılmıştır. Ancak cin çağırma, büyü yaptırma gibi İslamiyette de yasaklanmış bazı davranışların icraası sonucu bu iki alemin kapılarının birbirine açılabileceği ve kötü cinlerin insanlara musallat olabileceği söylenir. Türk korku filmleri de genellikle bu öğeyi öne çıkarmakta.

Listemizin ilk sırasındaki, cin temalı Türk korku filmleri kategorisinde işlenen Berzah: Cin Alemi, bu temel üzerine oturtulmuş. İnsanlara büyü ile uğraşmanın ne kadar tehlikeli ve yanlış olduğu mesajının verildiği filmde, bir kadının tamamen duygularının esiri olarak yaptırdığı bir büyü neticesinde, tüm ailesinin hayatının nasıl bir çıkmaza sürüklendiği işleniyor.

Berzah: Cin Alemi Fragmanı

Filmin konusu ise şöyle:

Kendisine musallat olan varlıklar yüzünden, sosyal hayattan tamamen soyutlanmış şekilde yaşayan Mete, cinayetlerin ve intiharların çok fazla arttığı dünyada, kendi halinde yaşamaya çalışmaktadır. Ancak bu hiç de kolay değildir. Mete’nin annesinin, kocasının şiddetinden kurtulmak için yaptırdığını sandığı bağlanma büyüsü, Mete başta olmak üzere tüm aileyi ve aile ile temasta bulunan herkesi felakete sürüklemektedir.

 


Siccin 3: Cürmü Aşk

Korku filmleri - siccin 3 afis

2 Eylül 2016’da vizyona girecek en yeni türk korku filmleri arasında bulunan Siccin 3’ün yönetmeni, film ile ilgili oldukça iddialı konuşmuş. Daha önce örneği olmayan bir konunun işlendiğini söyleyen yönetmen Alper Mestçi’nin iddiasının doğru olup olmadığını anlayabilmemiz için tek şansımız sanırım filmin vizyona girmesini beklemek. Alper Mestçi’nin ilk filmi olan ve devamında da 2.sini çektiği Musallat, gösterime girdiği 2007 senesinde oldukça konuşulmuş ve başarılı bulunmuştu. Daha sonra bir çok filme senarist ve yönetmen olarak imza atan Alper Mestçi’nin bu filmi, alınan duyumlara göre en başarılı işi olmuş.

Siccin 3: Cürmü Aşk Fragmanı

Filmin konusu ise şöyle:

Orhan ve Sedat çocukluklarından beri arkadaştırlar. Orhan ile Sedat’ın kız kardeşi Kader birbirlerine aşık olmuş ve evlenmişlerdir. Sedat’ın da bir oğlu vardır. Her şey yolunda giderken bir gün Sedat, kız kardeşi Kader ve oğlu bir kaza geçirirler. Arabayı Sedat kullanmaktadır ve kazada oğlu felç olurken, Kader de hafızasını kaybeder. Kader’in kocası Orhan, bu kazadan Sedat’ı sorumlu tutar ve onunla olan tüm bağını keser. Sedat da, oğlunun ve kız kardeşinin bu durumlarından kendisini sorumlu tumakta ve derin bir vicdan azabı duymaktadır. Orhan’ın da onu suçlası ile Sedat artık tamamen dağılmıştır.

Orhan ise, karısı Kader’in kendisini ve hatta geçmişi ile ilgili hiçbir şeyi hatırlayamamasına kahrolmaktadır. Bu durumu değiştirmek için yollar aramaya başlar. Aksi halde deliler gibi aşık olduğu karısı Kader’i kaybedecektir. Kaderi kaybetmemek için her şeyi göze alan Orhan, korkunç bir şey yapacaktır.

 


Üç Harfliler 3: Kara Büyü

Türk korku filmleri - üç harfliler-3 - karabüyü

1 Temmuz’da vizyona giren ve hem izleyiciden hem de sanat eleştirmenlerinden geçer not alan Üç Harfliler 3: Kara Büyü de tıpkı Siccin 3 gibi Alper Mestçi imzası taşıyor. Daha önce 1 ve 2’si çekilen Üç Harflileri serisinin önceki filmleri kendisine ait olmasa da, üçüncü filmin yönetmen koltuğunda oturan Alper Mestçi, Türk korku filmleri sektörünün aranan isimlerinden. İzleyenlerin ve eleştirmenlerin yorumu ise, ilk iki filminde yakalanamayan başarının, bu filmde oldukça arttığı yönünde. Yani film izlenmeye değer görülüyor.

Üç Harfliler 3: Kara Büyü Fragmanı

Filmin konusu ise şöyle:

Anne ve babasını kaybeden Alev, çocukluğundan bu yana yaşadığı evde daha fazla kalmak istemez ve evi kiraya verir. Alev, kocası Erol ve kızı Eda ile yeni bir hayata başlamak üzeredir fakat evini kiralayan yeni evli çift Kadir ve Dilek bir anda Alev ve ailesinin hayatını kabusa çevirir. Kiracıları Dilek ve Kadir oldukça tuhaf davranmaktadır ve geçmişlerinde ürkütücü olaylar vardır. Onlarda korkunç bir şeyler olduğunu hisseden ancak nedenini bilemeyen Alev, bir falcıya gider ve yıldızname baktırır. Bu falcı aracılığıyla kiracılarıyla ilgili ipuçlarına ulaşan Alev’in ve ailesinin hayatı bundan sonra daha da korkunç bir hal alacaktır.

 


Dabbe: Zehr-i Cin

Türk korku filmleri - dabbe 5 - zehr-i cin

Cin temalı filmleri türk sinemasıyla gerçek anlamda, Dabbe filmi ile tanıştıran yönetmen Hasan Karacadağ imzasını taşıyan Dabbe: Zehr-i Cin, fragmanında da belirtildiği gibi gerçek bir olaydan esinlenilerek kurgulanmış. Hasan Karacadağ, cin konulu korku filmleri çekmek konusunda her sene kendisibi biraz daha geliştiriyor gibi görünüyor. Daha önceki filmlerini izleyenlerin, uykuya dalıncaya kadar sürekli köşelere baktığı, uyumayı başaranların korkmaktan kurtulduğu düşünüldüğünde, bu filmi izledikten sonra sanıyoruz ki uyumaktan da korkacaksınız. Zira Zehr-i Cin’de cinler rüyada musallat oluyor.

Filmin atmosferi, kurgusu, ses efektleri vesaire bildiğimiz Hasan Karacadağ filmi ancak bu filminde görüntü efektlerinin kalitesinde belirgin bir artış gözden kaçmıyor. Türk izleyicisinin yine severek izleyeceği başka bir Hasan Karacadağ cin konulu filmi demek en kısa tanım olur sanıyoruz.

Dabbe: Zehr-i Cin Filmi Fragmanı

Filmin konusu ise şöyle:

Ömer ile Dilek mutlu ve sakin bir hayat sürmektedirler. Ancak bu sakin ve huzurlu hayat, Dilek’in gördüğü bir rüyadan sonra adeta cehenneme dönüşür. Rüyasında belli belirsiz silüetler ve fısıltılar duyan Dilek’in davranışları gitgide daha saldırgan bir hal almaya başlar. Eşi Ömer ise Dilek’teki bu davranış değişikliklerini, bir süre önce başlarından geçen hırsızlık olayına bağlar. Ancak gerçek çok daha ürütücüdür. Yastığının içinde muskalar bulan Dilek, iyice huzursuz olmaya başlamıştır ve bu durumdan kurtulmak için, adını çok kişiden duyduğu Belkıs Hoca isimli kadının yanına gitmek üzere Bitlis’e doğru yola çıkar. Olaylar Belkıs Hoca’nın sırrı anlamaya başlamasıyla iyice çığırından çıkar. Dilek’in muska sandığı şeyler aslında nedir, Dilek bu kabustan kurtulabilecek midir?

 


Hannas: Karanlıkta Saklanan

Türk korku filmleri

2015 yapımı olan Hannas: Karanlıkta Saklanan, atmosferi açısından izleyiciyi içine çekmeyi başaran bir türk korku filmi. Filmin başrolünde bir psikiyatristin olması ise, insanlara üniversite okumuş da olsanız, cinlerden kurtuluş yoktur mesajını vermek istiyor gibi. Ses efektleriyle de dikkat çeken ve oldukça gerilimli bir atmosfer yaratmayı başaran filmin senaristi Burcu Çetin. Yönetmen koltuğunda ise Kamil Aydın var.

Ayrıca Çocuklar Duymasın’ın “Havuç” karakteri Furkan Kızılay, psikolog rolü ile, başrolü Pis Yedili dizisinin “Salça”sı Hazal Şenel ile paylaşıyor. Furkan Kızılay, bu film için havuç kafasından vazgeçmiş ve saçlarını ve sakalını koyulaştırmış, film oldukça değerli olmalı.

Hannas: Karanlıkta Saklanan Filmi Fragmanı

Filmin konusu ise şöyle:

Uzmanlığını henüz tamamlamış bir psikolog olan Mert, dağın başında ıssız ve ilginç bir yerde bulunan bir hastanede göreve başlar. Çok zaman geçmeden, psikolog Mert, bu hastanedeki hastalarda bazı tuhaflıklar olduğunu fark eder. İlk hastası Esat Bey’deki tuhaflıklardan sonra, Muazzez Hanım’ın ürkütücü sessizliği ile endişeleri bir kat daha artan Mert, yaşanan garipliklerin nedenini anlamaya çalışırken hastaneye Elif adında yeni bir hasta gelir. Psikolog Mert’in Elif’e koyduğu ilk teşhis, Histerik Psikozdur ancak Elif kendisinin histeri krizleri geçirmediğini, görünmeyen bir varlığın ona musallat olduğunu iddia eder. Bir bilim insanı olan Mert, başlangıçta bunun mümkün olamayacağını düşünse de, kendisinin de olayların içine sürüklenmeye başlamasıyla fikri değişecektir.

 


Azap

Türk korku filmleri - azap

Ulaş Güneş Kacargil ve Dilek Keser’in birlikte yönettiği 2015 yapımı film, diğer cin temalı türk korku filmleri arasından birkaç farkla sıyrılıyor diyebiliriz. Birincisi filmde geçişler oldukça başarılı. Kopuklukların neden olduğu havada kalan olaylar silsilesine dönüştürülmeden, verilmek istenen duygu başarılı bir şekilde verilmiş. Bir ikincisi, genellikle baştan sonu tahmin edilen filmlerden ziyade, filme gizem de katılmış. Filmde biraz Hollywoodvari diyebileceğimiz aynı zaman diliminin tekrar tekrar yaşanması işlenilmeye çalışılmış ancak burada sanıyoruz ki başrol oyuncusunun tecrübe eksikliğinden kaynaklanan bir hamlık söz konusu. Fakat genel olarak bakıldığında izlemeye değer bir türk korku filmi olduğunu söylemek mümkün.

Azap Filmi Fragmanı

Filmin konusu ise şöyle:

Ayşin yeni mezun bir öğretmendir. Bir köye atanır ve internetten köy ile ilgili araştırma yaparken, geçmişte bu köyde cinlerle ilgili korkunç olaylar yaşandığını öğrenir.Ailesi ve arkadaşları onu vazgeçirmeyi deneseler de, Ayşin görev yeri olan köye gitmekte kararlıdır. Arkadaşlarının düzenlediği veda partisinde bir iddia sonucu cin çağırma ayinine katılan Ayşin’in hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

Köye vardığı ilk gece gördüğü kabuslar, uyandığı halde sürekli geceyi yaşaması ve artık gerçeklik duygusunu yitirmesine neden olan karabasanlar sonrası, Dilek köyden kaçmaya karar verir ancak Fatma Ana’dan öğrendiği kadarıyla köyde bir düğün hazırlığı vardır ve Ayşin’de bu düğüne katılmalıdır.

Filmleri gündüz izlemenizi öneriyoruz. Gece izlerken bir de elektrik kesilirse işte o zaman üç hafli bir şey (tabii ki cin değil) olabilirsiniz 😛 Bizden söylemesi. Korkudan dudağınızın uçuklaması dileğiyle…

 

 

 

Leave your vote

-13 points
Upvote Downvote

Total votes: 21

Upvotes: 4

Upvotes percentage: 19.047619%

Downvotes: 17

Downvotes percentage: 80.952381%