Dünyanın en ilginç hastalıkları: Alice Harikalar Diyarında Sendromu

0
802

Dünyanın en ilginç hastalıkları

Dünyanın en ilginç hastalıkları; Kurt Adam Sendromu’dan Yürüyen Ceset Sendromu’na bir çok ilginç ve ilginç olduğu kadar da korkunç hastalığı içinde barındırıyor. Bugün biz sizler için bu tuhaf hastalıklardan biri olan ve algısal problemlerle süregiden bir hastalık olan, Alice Harikalar Diyarında Sendromu’nu anlatacağız.

2

Alice Aslında Pek de Harikalar Diyarında Sayılmaz

Evet, dünyanın en ilginç hastalıkları arasındaki bu ilginç hastalığın adını ilk defa duyacak olanlar, harikalar diyarındaymış hissi veren bir hastalık olduğunu düşünebilir ancak durum aslında hiç de öyle değil. Bu sendromdan mustarip insanların hayatı inanılmaz zorluklarla dolu ve algıları onları deliliğe sürükleyecek ölçüde bozuk.

3

Bir Böceği Fil Kadar Gördüğünüzü Hayal Edin

Düşünün ki evde oturuyorsunuz ve bir anda kapıdan içeri dev gibi, fil boyutlarında bir hamam böceği giriyor ve üzerinize doğru hızla yürüyor. Tam da kocaman ağzını açıp sizi yutacakken, birden minicik bir yatakta kocaman bedeninizle uyanıyorsunuz, kabus bitmiyor. Nasıl hissederdiniz? İlginç ve ilginç olduğu kadar da korkutucu olan Alice Harikalar Diyarında Sendromu (Alice in the wonderland syndrome – aiws) ile yaşamak zorunda olan insanların yaşadığı en az korkutucu şey bu diyebiliriz. Gerisini ise siz hayal edin. Bizce sadece bu özelliğiyle bile dünyanın en ilginç hastalıkları arasına girmeyi hak ediyor.

Yolun kenarında bekliyorsunuz ve karşıdan minicik bir otobüs geliyor, bir kibrit kutusu büyüklüğünde ve daha ilginci ise, siz bu otobüse binmeyi düşünüyordunuz. Sizin 100’de 1’iniz kadar bile büyük olmayan bir otobüse nasıl binebilirsiniz.

4

Onlar İçin Araba Kullanmak Adeta Korku Filmi

Her şey yolunda, sürücü koltuğuna yayılmış radyoda çalan şarkıya da eşlik ederek keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Ama o da ne, bir anda gözünüze yansıyan parlak bir ışık ya da duyduğunuz tiz bir ses hayatınızı bir anda alt üst ediyor. Bir anda yol aldığınız şerit, genişliği bir santimetreden daha dar bir çizgiye dönüşüyor ve siz kocaman arabanızla o yolda devam etmeye, yoldan çıkmamaya ve hiçbir yere çarpmamaya çalışıyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi bir de ejderha büyüklüğünde bir kuş ön camınıza doğru süratle uçuyor, sanırım hayatınızın sonuna geldiniz. Az sonra ejderha kuş size çarpacak ve sizi darmadağın edecek…. Aman tanrım, ne zor bir hayat değil mi? Sanırım neden dünyanın en ilginç hastalıkları arasında oldukça üst sıralarda bir yer edindiğini daha iyi anlayabiliyoruz.

5

Sendromun Adı Kitabın Yazarı ile Bağlantılı

Bu ilginç hastalığın adı ile Alica Harikalar Diyarında kitabı arasındaki bağ ise kitabın yazarı Lewis Carroll. Öğrencilerinin söylediklerine bakılacak olursa, Alice Harikalar Diyarında kitabının yazarı Lewis Carroll’da bir Alice Harikalar Diyarında Sendromu hastasıymış. Zaten başka türlü nasıl böyle bir kitabı yazabilirdi ki.

Lewis Carroll 1800’lü yılların ikinci yarısında yaşamış ünlü matematikçi, mantıkçı ve aynı zamanda da bir Anglikan Papazı. Kitabı, komşusunun Alice adındaki küçük kızı için yazmış ve bir süre sonra bu kitap, dünya çocuk klasikleri arasına girmiş. Aslında oldukça fazla felsefi ve okült bilgiler içeren bir kitap olmasına rağmen, çocuk kitapları arasında sayılan bu eserin yazarı da malesef dünyanın en ilginç hastalıkları listedinde gösterilen bu ilginç olmaktan çok korkunç hastalıktan mustaripmiş.

6

Algıyı Tamamen Bozuyor

Görme ve işitme sistemlerinde ya da optik merkezlerinde ya da herhangi fiziksel bir bozukluk olmayan hastaların, görsel ve işitsel algıları ise tamamen bozuluyor. Perspektif algısı tamamen yok oluyor. Size gayet güzel görünen ve ufka doğru bir noktaya dönüşen bir cadde resmi, onlara tamamen yanlış görünebiliyor. Bu da cisimleri oldukları boyutta değil de farklı boyutlarda görmelerinden kaynaklanıyor.

7

Perspektif Algısını Oluşturan İmajlar Farklılaşıyor

 

Mesela karşı tepeden gelen bir insan bir karınca kadar göründüğünde hiçbirimizin tuhafına gitmez sanırım. Çünkü karşı tepeden gelen insanla aramızda perspektif algısı oluşturabilecek kadar mesafe vardır. Ancak eğer bir adım ötenizdeki insanı da karınca kadar görürseniz, işte orada perspektif algınız yerle bir olur ve mesafe kavramınız tamamen değişime uğrar. İşte dünyanın en ilginç hastalıkları arasındaki Alice Harikalar Diyarında Sendromu’na yakalanan insanların yaşadığı durum tam olarak bu. Hem tepeden gelen insanı hem de yanındaki insanı bir karınca kadar görebildiklerinden, perspektif algıları yok oluyor ve bir süre sonra boyutlarla ilgili kesin fikirler yürütemez duruma geliyorlar. Mesela gerçekte yeterince geniş olduğundan emin olamadıkları için, normal bir kapıdan eğilerek, katlanarak, sürünerek geçiyorlar ya da geçemeyeceklerini düşünüp hiç denemiyorlar. Sesler de farklılaşabiliyor. Alice Harikalar Diyarında sendromuna sahip çoğu hasta, normal mekanik sesler yerine doğanın kendine ait tınılarını duyduklarını söylüyorlar.

8

Liliput Halüsinasyonları

Jonathan Swift’in Güliver’in Maceraları isimli çocuk kitabındaki küçük adamları ve onların imparatoru Liliput’u hepiniz hatırlarsınız. İşte Güliver’in sürekli muhabbette olduğu bu küçük adamlara ve küçük imparator Liliput’a atfen, bu sendromdan kaynaklanan bir sanrı olan ve insanların parmak boyutunda görülebildiği halüsinasyonlara da Liliput Halüsinasyonu deniliyor. Acaba Jonathan Swift de mi bir Alice Harikalar Diyarında Sendromu hastasıydı ve kendine dünyanın en ilginç hastalıkları arasından bu tuhaf hastalığı mı çekmişti.

9

Hastalığın Nedeni Nedir?

Nörolojik bir rahatsızlık olduğu tahmin edilen hastalığın oluşmasında etkili olduğu düşünülen birkaç neden var. Bunlar, sendroma sahip hastalarda yaygın olarak görülen;

  • Migren
  • Beyin tümörleri
  • Ve Epstein Barr denilen kanserojen bir virüs

Migreni olan insanlarda, migren ataklarının pik yaptığı noktada görülebilen hastalık, beyine baskı yaparak kafa içi basıncın artmasına neden olan kafa içi tümörlerinde de görülebiliyor. Ayrıca Epstein Barr denilen ve özellikle gırtlak kanserinin oluşumunda büyük paya sahip olan bir virüsün de algı mekanizmasını bozarak hastalığa neden olduğu düşünülüyor.

Ayrıca hastalığın belirtilerinin sağlıklı insanlarda da; aşırı uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve stres gibi durumlarda ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Ancak sağlıklı kişide ortaya çıkan belirtiler kalıcı olmayıp, Alice Harikalar Diyarında Sendromu tanısı almıyor.

10

Tanı Hangi Kriterlere Göre Konuluyor?

Hastalığın fizyolojik bir belirteci olmadığı için, tanı koymakta kullanılabilecek herhangi bir görüntüleme yöntemi (mr, tomografi gibi) yok. Ayrıca kanda da hastalığı kanıtlayacak markerlar bulunmuyor, bu nedenle kan tetkikleri ile de teşhis koymak mümkün değil. Ancak, kişide migren olduğu biliniyorsa, herhangi bir tür kafa içi tümöre sahipse veya yapılan tetkiklerde Epstein Barr virüsüne rastlanmışsa ve bunlara ek olarak;

  • kişinin kendi vücut imajını algılamasında faklılıklar varsa (örneğin elini çok büyük görme, başını çok küçük görme)
  • Ses algısı bozulmuşsa (normal sesler yerine doğanın kendi seslerini duyma)
  • Zaman algısında değişme olmuşsa (dün, bugün, yarın kavramlarında karmaşa)
  • Her yerde küçük insanlar görüyorum şeklide ifadeler ile belirtilen Liliput Halüsinasyonları görülüyorsa
  • Makropsi ya da mikropsi varsa (Nesneleri, hayvanları ve insanları olduğundan küçük ya da büyük görme) ve
  • Dokunma algısında değişim görülüyorsa (Yumuşak bir cismi, kendisine zarar verecek kadar sert hissetme ya da tam tersi),

kişide bu sendromun varlığından söz edilebilir. Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkmakla beraber, 20 yaşından sonra görülen olgularda mevcuttur.

Dünyanın en ilginç hastalıkları arasında üst sıralarda bulunan Alice Harikalar Diyarında Sendromu’nun tedavisi ise genellikle migren tedavisine benzer. Migren olgularında olduğu gibi en önemli tedavi yöntemi istirahattir. Bunun dışında, antikonvülzanlar, antidepresanlar, beta blokerler kullanılabilir. Ancak belirtilerin gerilemesi ve kaybolması için, altta yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%