Dünyayı Yutan Delikler: Korkunç Obruklar

Sizleri korkutmak istemezdik ama yolda yürürken bir anda bir obruğa düşebiliyor insanlar!

0
204

Obruklar doğal yollardan oluşan dev delikler ve oluşumları genellikle anlık. Yani en azından görünürde öyle. Nasıl mı oluşuyor bu dev delikler. Uzun yıllar boyunca yer altı kayaçları yer altı suları tarafından eritiliyor ve yer altında dev mağaralar oluşuyor. Bir süre sonra bu mağaraların tavanları üzerindeki toprak yüküne daha fazla dayanamıyor ve bir anda çöküyor. İşte bu çöküş sırasında tavanı çöken mağara üzerinde bulunan her şey, yerin altına gömülüyor ve çoğu zaman oluşan obruklar içerisinde kayboluyor. Korkunç. Videoda ansızın oluşan bir obruk ve yuttuğu ağaçları görebilirsiniz.

1Guatemala’da Ansızın Oluşan Obruk 3 Kişiyi Yuttu

Üzerinde bulunan giyim atölyesini bir anda yutan bu dev obruk 2010 yılında Guatemala’da oluştu. Atölyede çalışan işçilerin olaydan yarım saat önce paydos etmiş olmaları ise yaşanabilecek büyük bir facianın önüne geçti. Şans eseri can kaybının yaşanmadığı felaketin bir benzeri, yine Guatemala’da 2007 yılında meydana gelmişti ve 3 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan obruk, yerbilimcilerin ilgi odağı olmuştu. 30 metre derinliğe ve 20 metre ağız çağına sahip olan bu obruğun oluşumuna, Guatemala’daki arızalı kanalizasyon sisteminden sızan suların sebep olduğu düşünülüyor.

2Yine Guatemala’da Bir Evin İçinde Oluşan Obruk

65 yaşında bir kadın bir gece büyük bir gürültüyle uyandı. Önce deprem ya da doğal gaz patlaması olduğunu düşünen kadın, yatağının altından gelen soğuk hava akımını izledi ve yatağını kenara çektiğinde ise inanılmaz bir şok yaşadı. Yatağının altında 12 metre derinliğinde ve yaklaşık 90 santimetre çapında bir obruk oluşmuştu.

3Venezuella’da Bulunan Dev Obruk Derinliğiyle Ürkütüyor

Venezuella’da Sarisariñama Dağı’ndaki bu dev obruk tam 1030 metre derinliğe sahip, evet yanlış görmüyorsunuz 1 km derinliğe sahip dev bir delik. Üstelik ağız çapı da 300 metreden fazla. Obrukların bir anda oluştuğunu düşünürsek, bu inanılmaz derinlikteki obruğun kimselerin yaşamadığı bir dağ tepesinde oluşmuş olması büyük bir şand doğrusu. Bir anda 1 km yerin altına gömüldüğünüzü ve şans eseri halen canlı olduğunuzu düşünsenize, korkunç!

4Dünyanın Gözü: Karayipler Belize’deki Büyük Mavi Delik

Belize’de denizin sığ sayılabilecek bir noktasında bulunan dev obruk, Dünya’nın Gözü ünvanına sahip. Genişliği 300 metre civarı ve derinliği ise 124 metre. Yüzeyden bakıldığında genişliğinin tamamını görmek mümkün değil ancak, dalış yapıldığında deliğin derinlere inildikçe genişlediği görülüyor.

Obruk-Buyuk-mavi-delik

Profesyonel dalgıçların uğrak yeri olan dev obruk, sadece heyecan yaşamak ve eğlenmek isteyen turistlerin de dalış merkezi haline gelmiş.

5Ülkemizde de Obruklar Bulunuyor

Son yıllarda Konya Ovası’nda oluşan dev obruklar ülkemiz insanlarının da aniden oluşan obruklar nedeniyle tedirgin olmalarına neden oldu. Her an oluşabilecek yeni obruklar nedeniyle çiftçiler için tarlalarına gitmek, adeta bir korku filminde görünmeyen bir katil tarafından izlenen kurban gibi hissettiriyor. Birçok obruk bulunan Konya Ovası’nda yer altı su seviyesi azaldıkça da yenileri oluşacak gibi görünüyor.

6Dünyadan Korkutucu Obruk Görüntüleri

Obruklar

Yolda-olusan-obruklar

Araba-yutan-obruklarObruklar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için buraya (Wikipedia Obruklar) tıklayın.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%