Büyüklere Çocuk Şarkıları Tavsiyeleri

0
223

Genellikle acilen yapılması gereken kısa süreli işlerimiz olduğunda, en büyük kurtarıcımız çocuk şarkıları olur. Anne babalar olarak, “nasılsa beş dakika izleyecek, ne önemi var ki hangi şarkı olduğunun” şeklinde düşünüyor olabiliriz ancak durum o kadar basit değildir. Çocuk ne kadar az süreyle bilgisayar ya da telefon başında bulunuyorsa, beyninin dinlediği şarkıya yoğunlaşma oranı da o kadar yüksek olacaktır. Yani o 5 dakikada dinlediği bir ya da iki şarkıda duydukları ve şarkının varsa klibinde gördükleri, beyninin bir o kadar derinlerine kazınacaktır.

1Çocuk Şarkıları Öğretici Olmalı

Tabii ki buradan “o zaman daha uzun oturtalım şarkı başında, böylelikle bu kadar seçici olmak da gerekmez” sonucu çıkmamalı. Elbette ki her şeyi sıfırdan, en baştan öğrenen miniklerimiz için mümkün olduğunca seçici davranmalıyız. Zira çocuğunuzun 3 yaşına kadar izlediği ve dinlediği her şey direkt olarak kişiliğine etki etmekte. Seçiciliği azaltabilmek için süreyi uzatmak, sadece çocuğunuzun beynini bir çöplüğe çevirmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır. Sorumluluk sahibi hiçbir anne babanın bunu istemeyeceğinden eminiz.

Bu nedenle sizlere, çocuğunuzu şarkılarla oyalamanız gerektiği zamanlarda, onun aynı zamanda bir şeyler de öğrenmesine katkı sağlayacak Xxxx maddelik bir çocuk şarkıları listesi hazırladık. İlk 5 şarkı, insani vasıfları öne çıkardığından ve bu vasıflara sahip insan yetiştirmek özellikle de günümüzde oldukça gerekli olduğundan, bu şarkıların altında sözlerini de bulabilirsiniz. Böylece, çocuk şarkıları olduğu için pek de kulak vermediğiniz şarkıların çocuğunuza neler anlattığını da açıkça görerek, çocuğunuz için faydalı olup olmayacağına karar verebilirsiniz.

2Pepee – Sevgili Prenses

Şarkının videosunda da gördüğünüz temsilde, insani değerlerini kaybetmemiş bir prenses ve toplumsal sınıf farkı nedeniyle insani vasıflarını tamamıyla kaybetmiş, ancak prensesin yıkılmaz sevgi gücü sayesinde kaybettiği değerleri tekrar kazanan kral ve kraliçe anne-babası işleniyor. İşte video;

Çocuk şarkıları listemizin ilk şarkısı, Sevgili prenses’in sözleri şöyle;

[su_quote cite=”Pepe – Sevgili Prenses”]

Prenses: Güzel uğur böceği, gelsene öpeyim seni.

Kral: Seni yaramaz prenses seni! Yine seviyorsun gördüm böcekleri.

Prenses: Ama niye kızıyorsun baba, bu böcek çok da sevimli, hem de bana uğur getiriyor, zaten adı da uğurböceği.

Kral-Kraliçe: Biz senin çiçeklerle böceklerle oynamanı istemiyoruz. Seni gerçek bir prenses gibi görmek istiyoruz.

Prenses: Hiç düşündünüz mü? Gerçek bir prenses mi, gerçek prenses ne acaba? Ya gerçeği bensem onun aslında. Hiç düşündünüz mü baba? Ben onları çok severim, sevdikçe ben de güzelleşirim.

Kraliçe: Eğer çiçeklerle, böceklerle, havada uçan sineklerle oynarsan bir daha prensesliği alırım senden vallaha.

Kral: Güzel dedin kraliçem çok haklısın. Bu prenses ya prenses olmayı öğrensin, ya da bu şatoyu terk etsin.

Prenses: Ayy siz ne biçim kralla kraliçesiniz anlamadım. İstemem o zaman sizin krallığınızı da prenses olmayı da. Çiçekler, böcekler, arılar, kelebekler benim en yakın arkadaşım.

Kraliçe: Ayy bu kızı nasıl ikna edeceğim söyle bana. “Prenses olmaktan bile vazgeçerim” diyor baksana.

Kral: Bizim anlamadığımız bir şey mi var acaba? Biz de bir kere sevmeyi denesek mi aslında?

Prenses: Evet baba, ne güzel söyledin. Hadi nolur sevin onları. Yaşamak aslında, çiçeklerle, böceklerle, çevremizdeki güzelliklerle çok anlamlı.

Kraliçe: Gerçekten hepsi çok şeker. Doğru kızım! Aslında hayat onlarla güzel.

Kral: Seversem kral olamam sanmıştım. Ama bak seviyorum ve halâ kralım.

Prenses: Önemli olan prenses, kral olmak değil, hadi sen de sev ki sen de sevil.

Kral-Kraliçe: Anladık biz sonunda, prenses ders verdi bana. Yaşamın her yeri güzellik dolu, yeter ki bakıp da gör onu.[/su_quote]

Bu güzel şarkı ile çocuklarımıza dopa sevgisi aşılamak yanında, sevginin toplumsal statüden çok daha üstün olduğunu aşılayabiliriz.

3Pepee – Bana Beni Sevdiğini Söyle

Yine bir Düşyeri şarkısı. Pepe’nin kardeşi akıllı hatta biraz da çok bilmiş Bebe’nin abisi için yazdığı şarkı. Ağabeyinin bir türlü ona, onu sevdiğini söyleyememesi üzerine, Pepe’ye sevdiğini söylemenin utanılacak bir şey olmadığını anlatmak için düzenlediği gösteri ile birlikte. Şarkımız şöyle;

https://youtu.be/QKPPjjk9xOw

Çocuk şarkıları kategorisinde işlenebilecek, insani duyguları öne çıkarması ile farklılaşan bu kısa ama anlamlı pepe şarkısının sözleri de şöyle;

[su_quote cite=”Pepee/Bebe – Sevdiğini Söyle”]

Giriş konuşması: Abişim. Ben seni çok seviyorum. Benim abişim olduğun için, güzel Pepe’miz olduğun için. Ama sen de sevdiğini söylemelisin. Bu şarkı senin için, sevdiğini söylemeyi bilmen için.

Şarkı: Bana beni sevdiğini söyle. Utanma, canım. Sıkılma, canım. Bana beni sevdiğini söyle.[/su_quote]

Bu şarkı sayesinde çocuklarınıza hatta belki kendinize de, sevdiklerinize sevdiğinizi henüz fırsat varken söylemeyi öğretebilirsiniz.

4Pepee – Yaşasın Farklılıklar

Pepee ve Bebe’nin birlikte söylediği bu şarkı, çocuğunuza kişisel farklılıkların hayatı renklendirdiğini, renk, ırk ya da fiziksel özellik farklarının hayatın güzellikleri olduğunu öğretir. Özellikle klipteki, bacağı olmayan ve zenci bebek figürleri ve, Bebe ve Pepee’nin onlara duyduğu sevgi, çocukların görmesi gereken figürlerdir. Şarkının sözleri kısa ve net:

[su_quote cite=”Pepee – Yaşasın Farklılıklar “]

Farklılıklar hayata renk katar. Senin farkların seni sen yapar.

– Soruyorum sana, farklı mısın söyle bana? – Eveeet.

– Peki nedir senin farkın?

-Kaşım, gözüm, kolum bacağım. Boyum, posum, sesim duruşum.

-Farklılıklar hayata renk katar, senin farkların seni sen yapar.[/su_quote]

5Pepee – İstersen Başarırsın

https://youtu.be/15Di9BhZOnQ

İstersen Başarırsın, çoçuklara başarmak için önce bunu yürekten istemek gerektiğini, daha sonra ise azimle çalışmaları gerektiğini öğütlüyor. İstemek başarmanın yarısıdır diyor ve ekliyor “hemen durup vazgeçmeden, hep çok çok çalışmalısın”. Şarkının sözleri ise şöyle;

[su_quote cite=”Pepee – İstersen Başarırsın”]İstersen sen başarırsın. Zorlukları hep aşarsın. Hemen durup vazgeçmeden, hep çok çok çalışmalısın[/su_quote]

6Kukuli – Paylaşmak Güzel

[su_quote cite=”Kukuli – Paylaşmak Güzel”]

Hey Kukuli! Merhaba. Nasılsın, iyi misin? Bir sürprizim var sana, hadi yine iyisin. Çikolata çok tatlı ama paylaşmak daha tatlı. Bir sana bir de bana, yapalım kardeş payı.

Paylaşmak güzel, paylaşmak güzel. Haydi sen de gel paylaşmak güzel, azıcık da kardeşe ver, paylaşmak güzel.

Bir kişi doyuyorsa, 2 kişi de doyar. İki kişi doyarsa, 3.ye de yer var. Üç kişilik bir yemek, 4.ye de yeter. Sofrada var 4 kişi, davet et beşinciyi.

Paylaşmak güzel, paylaşmak güzel. Haydi sen de gel, paylaşmak güzel. Paylaşmak güzel, hey, paylaşmak güzel, azıcık da kardeşe ver, paylaşmak güzel.[/su_quote]

İnsani duyguları açığa çıkaracak, çocuklarımızın kişisel gelişimine ve kişiliklerinin doğru şekilde gelişmesine katkıda bulunacak çocuk şarkıları ile başladık ve bu sözlerine de yer verdik. Şimdi biraz da görgü kuralları ve kişisel bakım, sağlıklı beslenme vs. üzerine öğütler veren şarkılara bakalım. Bu şarkıları sözsüz olarak paylaşıyoruz. Zaten anlattığı konu başlıklarından oldukça net anlaşılabilir.

7Kukuli – Dişlerimi Fırçalarım

Diğer çocuk şarkılarında 4 kez gibi çocuklar için oldukça abartı bir talep olan diş fırçalama işlemini, gayet makul ve mantıklı olarak “günde 2 kez mutlaka dişlerimi fırçalarım” sözüyle uygulanabilir hale getiriyor.

8Kukuli – Nereye Koyduysan Oradadır

http://youtu.be/IFb89fUq79Q

Canım annelerimizin meşhur sözü. Nereye koyduysan oradadır. Genellikle “ben buraya koymuştum ama yok” şeklinde savunma yapılsa da, aslında oraya koymadığımızı hep bilirdik. Çocuk şarkıları listemizdeki bu Kukuli şarkısı, çocuklarımıza düzenli, tertipli olmayı öğütlüyor.

9Kukuli – Arkandan Ağlar

Bu Kukuli şarkısı da çocuk şarkıları arasında, çocuklara tabağındakini bitirmeyi öğütleyen güzel bir şarkı.

10Kukuli – Akşam Yatmaz Sabah Kalkmaz

Tam da annelerimizin bize söylediği gibi değil mi? “Akşam yatmaz sabah kalkmaz” çocuklarımıza erkek yatıp, erken kalkmayı öğütlüyor. Bu alışkanlığı çocukken kazanan bireyler, iş hayatlarında daha disiplinli insanlar oluyorlar.

11Kukuli – En Az Yarım Dakika Elini Yıka

Ellerini üstünkörü yıkayan çocuklarımıza, köpüğün 20 saniyeden sonra aktifleştiğini anlatmak biraz zor olabilir ancak bu kukuli şarkısı ile onları eğlendirirken, bilinçaltına da en az yarım dakika ellerini yıkamaları gerektiğini kazıyabilirsiniz. Kişisel temizliğin önemini de rahatça anlatabilirsiniz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%