Çamaşır Suyu ve Neden Olabileceği 5 Tehlike

0
973
kloroform

Çamaşır Suyu denince akla ne gelir? Genelde hijyen gelir, temizlik gelir, annelerimiz gelir, bembeyaz beyazlar gelir, ayşe teyzenin cırt diye cırtlattığı çamaşırlar gelir. Evlerimizde demirbaştır çamaşır suyu, yangında ilk kurtarılacaklardandır. Çamaşır suyu bu, ondan öyle sıradan bişeymiş gibi bahsedersek üzülesi gelir, tüm azmini yitirir mazallah, baş köşeye konulmalıdır; mümkün mertebe rahatı sağlanmalı, bel boşluğuna yastık falan konmalıdır.

İşte öyle kıymetlidir çamaşır suyu. Allah eksikliğini göstermesin diye ettiğimiz duaların baş kahramanıdır o. Dolabı açıp şişesini elimize aldığımızda bile, bir dezenfekte oluruz, ruhumuzu arındırır. Hatta öyle çok severiz ki kendisini; yerleri sildiğimiz suya katarız da, iyice durulamayız yerler hijyenik kalsın diye, emekleyen bebeklerimiz elleriyle bünyesine katsın da içi temizlensin diye. İşte öyle severiz bu suyu. Bebeğimizin içini bile onunla temizleriz.

Peki hiç düşünür müyüz acaba; bu kimyasal neler yapar insana, bünyeye katıldığında. Düşünmeyiz kanımca; ne de olsa hijyen sağlıyor, ne yapacak değil mi(?)

İşte çamaşır suyuyla gelen 5 tehlike;

Çamaşır Suyunun Solunması Astıma Sebep Oluyor

Çamaşır sularının üzerinde, iyi havalandırılabilen ortamlarda kullanın uyarısı bulunur. Çünkü havasız ortamda, döktüğünüz yüzeyden buharlaşan irritan (tahriş edici) maddeler, solunum yollarını ve alciğerleri tahriş ederek yapılarını bozuyor ve çeşitli solunum problemleri ve astıma neden oluyor. Bu nedenle, çamaşır suyu kullanılan ortam iyi hava alıyor olmalıdır; bu mümkün değilse, mümkün olan en kısa sürede o ortam terkedilmeli, iyice havalandırılıp, temizleninceye kadar da girilmemelidir. Aksi halde, tuvaleti temizleyeyim derken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Kokulu, Koyu Kıvamlı Çamaşır Sularında Kanser Riski Artıyor

Çamaşır suyu vücuda alındığında (solunum ve deri yoluyla), uzun vadede kanserojen etkisi olduğı zaten biliniyordu. Fakat bilim adamları, katkılı, kokulu, uzun süre etkili, koyu kıvamlı yeni nesil çamaşır suyu çeşitlerinin kullanılmasının, kanser riskini, katkı miktarına ve çeşidine bağlı olarak 50 ila 1700 kat arttırdığını buldular.
Annelerimizin ve Ayşe Teyze’nin kullandığı çamaşır suyu, biz ne kadar aksini düşünsek de çok daha masummuş meğer. Kokusu ağır olduğu için daha zararlı sandığımız çamaşır suyu, içine koku veren ve kıvam koyulaştıran maddeler eklenerek, birer ölüm makinasına dönüştürülüyormuş.

İyice Durulanmadığında Uzun Süre Yüzeyde Kalıyor

Bu maddemiz özellikle emekleyen bebekleri olan annelerimiz için. Bebeklerinizi mikroplardan korumak için yerleri temizlediğiniz suya, çamaşır suyu katıyorsanız, mutlaka iyice durulayın. Durulanmayan yüzeyden bebeğin vücuduna giren maddeler, bebeğinizin sağlığını ciddi anlamda etkikeyebilir.
Hatta küçük bebeği olanlara bir tavsiye; yerleri silerken suya yarım çay bardağı beyaz sirke katarsanız, aynı işi görmüş olur ve bebeğiniz için de zehir etkisi yaratmaz.

Amonyak Türevleri ile Karıştığında Klor Gazı Açığa Çıkıyor

Amonyak ve çamaşır suyu kelimeleri bir araya geldiğinde, akla ilk gelen, tuvalete çamaşır suyu dökmek oluyor. Neden derseniz, idrarda bol miktarda amonyak bulunur. İdrardan iyice arınmamış bir tuvalete çamaşır suyu döktüğünüzde ise, kendinizi öldürmeye yetecek güçte bir kimyasal silah elde etmiş oluyorsunuz. Klor gazı savaşlarda kimyasal silah olarak kullanılan bir gazdır ve etkileri oldukça korkutucudur. Klor gazı, deriniz yoluyla da vücudunuza girip kan dolaşımına katılırken, bu gazın oluşması için gereken oksijen de bulunduğunuz ortamdan sağlanır ve sonuç olarak; idrarlı tuvalete çamaşır suyu döktüğünüzde, ortamda hiç oksijen kalmaz, soluyabileceğiniz tek şey klor gazıdır ve öldürücüdür.
Bu nedenle tuvaletlere çamaşır suyu dökneden önce, idrardan tamamen arınmış olduğundan emin olun.
Olur da bu gaza maruz kalırsanız, az sonra geçer diye beklemeden, hemen açık havaya çıkın ve nefes alın, daha ağır durumlarda ise oksijen verilmesi gerekebilir.

Asidik Temizlik Maddeleriyle Kullanıldığında Kanserojen ve Boğucu Kloroform Oluşuyor

Asidik temizlik maddeleri nelerdir; tuz ruhu, kireç çözücü, yağ çözücü, kezzap ya da diğer deterjanlar asidik maddelerdir ve bunlarla çamaşır suyunun birlikte kullanılması, boğucu ve aşırı derecede kanserojen bir.madde olan kloroform oluşmasına neden olur ve sizi öldürebilir.
Çamaşır suyu; etiketindeki uyarılara bağlı kalınarak kullanıldığında, verdiği zarar minimuma iner. Bunun içi; eldiven kullanın, havasız ortamda kullanmayın, idrarla ya da amonyak içeren maddelerle temas ettirmeyin, diğer temizleyicilerle (özellikle tuz ruhu ve kireç.çözücü) karıştırmayın. Çamaşır suyuyla temizlediğiniz yüzeyi iyice durulayın.
Ve son bir tavsiye; çamaşır suyu yerine, beyaz sirke kullanın.

 

Leave your vote

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%