Bob Marley: “Aşk denen bir şeyle şeytanları yenin”

Özgürlüğünüz için ayağa kalkın!

0
213
Bob Marley

Sözlerini tüm sosyal medya kanallarında gördüğümüz, dünyaya sevginin ve aşkın gücünü yaymaya çalışan adam, Bob Marley. Peki sözleriyle ve felsefesiyle insanlığın yolunu aydınlatmaya çalışan Bob Marley’i yeterince tanıyor muyuz? Ailesi kimdir, saçları neden o şekildedir, neden ot içer, neden vejataryendir, neden sürekli doğru arkadaş seçiminden dem vurur, aldığı ödüller ona neden verilmiştir, neden genç yaşta ölmüştür, kurtulma ihtimali olmasına rağmen tedaviyi neden reddetmiştir, dini inancı nedir ve daha bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Sözlerini internette bolca bulabileceğiniz için burada ayrıca sözlerini tekrar etmeyeceğiz. Sadece birkaç sözü ile onu anlamaya çalışacağız.

Bob Marley: Irkçılığa Karşı İnsanlığın Zaferi

Bob marley

Bob Marley’in insanlık için mücadelesi henüz doğmadan başlamıştı bile. Zira o, ırkçılığa karşı dimdik ayakta durarak bir aile kurmuş olan afrika kökenli bir zenci anne ile beyaz bir babanın çocuğuydu. Asıl adı Robert Nesta idi. Fakat kader Marley’e ağlarını çok erken ördü ve küçük Marley, henüz çok küçükken babasız kaldı. 5 yaşında babasını kaybedinceye kadar Bob olarak seslenilen Marley’e, babasının ölümünden önceki isteği olması bedeni ile Robert Nesta ismi verildi. Bob 5 yaşında iken anne Marley, oğlunu da alarak Kingstone’a yerleşti ve daha sonraları Bob Marley’in birlikte the Wailers grubunu kuracağı Bunny Livingstone ve ailesi ile yakın ilişkiler kurdular.

Bob Marley ve Rasta

Bob marley - rasta

Rasta, bilinen adıyla Bob Marley’in saç modeline verilen addır. Bu saç stilinin gerçek adı “dreadlock” olup aslında bir moda gereği değil, Marley’in dininin gereğidir. Bu saç Bob Marley’in de mensup olduğu Rasrafarianizm dininde bu saç şekli düşmanı korkutmak, uzaklaştırmak için yapılır. Marley’in dünyaca tanınmasından sonra, saç modeli bir moda akımına dönüşmüş ancak Marley buna asla sıcak bakmadı. Çünkü o dinine bağlı ve dinini başka hiçbir şeye alet etmeden yaşayan, inancın insanın içinde yaşanması gerektiğini düşünen bir kişilikti.

Rasta saç şeklini kullanan insanlara, bir dönem pis, kirli muamelesi yapılsa da, bu muamele haksız bir durumdur. Zira rasta, yıkanmayarak değil, hayat boyu saçı hiç kesmeyerek ve kesinlikle taranmayarak o şekli alır. Neden olduğu bilinmez ama bazı insanların, iyi insanlarla bir yol bulup uğraşmak gibi bir zevki vardır ve Bob Marley gibi sevgi, iyilik ve yardımseverlik dolu bir insan için bile birçok konuda karalama kampanyaları yürütülmüştür.

Bob Marley ve Rastafarianizm

Rasrafarianizm Etiyopya dinidir. Bu dine göre Musa aslında siyah ırka önderlik ermesi için gönderilmiştir. Eski Ahit’in tüm kurallarına uygun yaşayan Rastafarianlar et yemezler. Özellikle kabuklu deniz canlıları ve domuz etinden uzak dururlar. Rastafarianizm (bkz. Rastafarianizm) dininde tanrı Jah olarak adlandırılır. Cennet ise Zion’dur (Matrix filmiyle ilgili çağrışım yapmıştır sanıyoruz – Morpheus’un gemisinin adı da Nebukatnezar’dı ayrıca – II.Nebukatnezar, memleket hasreti çeken karısının sıkılmaması için Babil Asma Bahçeleri’ni inşaa ettirdiği söylenen Babil Kralı).

Rastafarian inancına göre alkol vücuda zarar verdiği için kullanılmaması gereken bir maddedir ve marijuana ise faydalı olarak görülür. Marijuana’yı sigara gibi sararak içerler. Bob Marley’in birçok fotoğrafında görebildiğimiz marijuana aslında dininin bir kuralı olarak uyguladığı bir ritüeldir. Bu fotoğraflar kullanılarak, Bob Marley madde bağımlısı olarak gösterilmeye çalışılsa da, ilgilenilmesi gereken nokta aslında içinde barındırdığı sevgi ve insanlık için verdiği savaştır.

Ayrıca Rastafarianizm inancına göre insan tıpkı dünyaya geldiği gibi tek parça olarak gitmelidir. Bu nedenle amputasyon (bir vücut parçasının cerrahi operasyonla kesilerek ayrılması) ve birçok cerrahi işleme soğuk bakarlar. Bob Marley de dinine bağlı bir Rastafarian olarak, bunun kendisini öldüreceğini bildiği halde kanserli parmağının kesilmesi izin vermemiş ve Zion’a tek parça olarak gitmeyi tercih etmiştir.

Bob Marley, bir Rastafarian olarak tüm dinlere ve tüm inançlara hayatı botunca saygı duymuş ve insanlara da dinin değil yürekteki iyiliğin ve aşkın, insanı insan yaptığını aşılamaya çalışmıştır.

Bob Marley ve Aşk Vurgusu

Aşk ve sevginin her şeyden güçlü olduğuna, tüm kötülükleri yenmek için sadece aşk ve sevginin yeterli olduğuna inanır. Yazımızın başlığında da bulunan şu sözü de bunu ispatlar niteliktedir;

Aşk denen bir şeyle şeytanları yenin.

Neredeyse her söyleminde aşktan ve sevgiden bahseder. Sadece sevin der, koşulsuz sevin. Kötülüğün, ırkçılığın ve zalimliğin tek ve en kolay şeyle, içten gelen sevgi ve bağlılıkla yok edilebileceğinden bahseder ve çok haklıdır. Asla kimseyi kontrolü altında tutmaya çalışmaz. Özgürlüğün elde edilen en değerli şey olduğuna inanır. Kadınların her zaman özgürlüğünü savunması gerektiğini söyler.

Tüm dünyada dillerden düşmeyen şarkısı “No, woman no cry!” şarkısı, oldukça büyük bir kitle tarafından çok yanlış anlaşılmış ve “Hayır, kadın artık ağlamak yok” anlamına gelen eseri, bu yanlış anlaşılma sonucu “No woman, no cry” olarak, kadınları aşağı gören erkekler tarafında yıllarca “Kadın yok, ağlamak yok” olarak dillendirilmiştir. Zaten insanlık sebebi bilinmez bir şekilde, iyi olan her şeyi bozmak konusunda master derecesine sahip görünüyor.

Kadınlarla ilgili bir sözü vardır ki, onun kadınlar hakkındaki düşüncelerini apaçık ortaya koyar;

Bir kadının vücudundaki en güzel kıvrım, gülümsemesidir.

Hal böyleyken, nasıl olur da “No Woman, No Cry” şeklinde bir yanlış anlama olabilir, gerçekten merak konusudur.

Bob Marley ve Doğru Arkadaşlık Vurgusu

Marley, maddi anlamda hayatındaki en büyük kazığı, menajeri yapacak kadar çok güvendiği çocukluk arkadaşından yedi. Şarkılarıyla oldukça ünlenen Bob Marley, birgün halen hiç parası olmadığını fark etti ve araştırmaları sonucu, menajeri olan eski arkadaşının parasının tamamını çaldığı ortaya çıktı. Bob Marley, arkadaşı sandığı menajerini önce bir güzel dövdükten sonra işinden de kovdu ve bir daha da yanına yaklaşmasına asla müsaade etmedi.

Belki de doğru arkadaş seçimi ve dostluk konularında bu kadar çok sözü olması bu sebeptendir. Dostluk ile ilgili en etkileyici sözünü sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Düşmanından çok dostundan sakın, çünkü eğer dostluk biterse sana nasıl zarar vereceğini en iyi bilen dostundur.

Doğru söze ne denir ki!

Bob Marley ve Raggae Müziği

Bob marley

Bob Marley’in dünyaya tanıttığı ve sevdirdiği raggae müziğinin kökeninde Rastafarianizm dininin ilahileri vardır. Bu müzik Marley onu dünyayla tanıştırana kadar Jameika ile sınırlı kalmış ve felsefesi Jameika halkıyla sınırlanmıştır. Ancak Marley, raggae müziğinin felsefesini ve dininin yaymaya çalıştığı; iyilik, sevgi, aşk ve özgürlük için isyana çağrı temalarını tüm insanlığa yaymak istemiş ve bu sınırlı alanda söylenen müziğin felsefesini, şarkıları ile dünyaya tanıtmayı başarmıştır. Her daim eşitlikten, özgürlükten ve koşulsuz sevgiden bahseden Marley, sahnedeyken sık sık onlar orada şarkılar söyleyip dans ederken, dünyanın bir yerlerinde acı çeken insanlar ve çocuklar olduğundan bahsederek, acının bitmesi için asla pes etmeme çağrısı yapmıştır.

Çokça ölüm tehtidleri alan ve bir kez de suikaste uğrayan Marley, asla korkmamış, yılmamış, pes etmemiş ve yine “özgürlüğünüz için ayağa kalkın” diyen şarkılarını uğradığı suikastte aldığı yara henüş iyileşmemişken söylemeye devam etmiştir. Yılmaz, yıkılmaz, durdurulamaz bir özgürlük savaşçısı ve aşk insanıdır.

Bob Marley ve Barış Madalyası

Bob Marley, 1978 yılında Afrika halkına yapılan yardımlara verdiği destek nedeniyle Birleşmiş Milletler Barış Madalyası’na layık görülmüştür. Aldığı ödülü sonuna kadar hak eden bu iyi insan, aynı yıl Jameika’da da birçok yardım konseri düzenlemiştir.

Bob Marley’in Ölümü

Ölüm kimseye yakışmaz ama bu kadar genç yaşta, iyiliği ve güzelliği, dostluğu ve kardeşliği, özgürlük için savaşı anlatan bu güzel adama hiç yakışmadı. Henüz 40’ına varamadan, bir tür cilt kanseri olan Melanoma nedeni ile kısa sürede hayata veda etti. Profesyonel bir futbolcu olan Bob Marley’e , bir gün çıplak ayakla futbol oynarken ayak parmağımda açılan yaranın iyileşmemesi üzerine melanoma teşhisi kondu ve parmağının kesilmesi ile hayatta kalma şansının büyük ölçüde artacağı söylendi. Ancak o inançlı bir Rastafariandı ve inancı gereği mezara dünyaya geldiği gibi bütün olarak girmesi gerekiyordu. Parmağının kesilmesine izin vermedi.

Son zamanlarını yaşadığını anlayan ve ülkesinde son bir konser vermek ve ülkesinin ona vermek istediği ödülü alabilmek için uçakla Jameika’ya seyahat ettiği sırada durumu ağırlaştı ve Jameika’ya varamadan maalesef hayata gözlerini yumdu.

Hayatı boyunca iyilik için şarkılar söyleyen, bir çok sözü halen kulaklarımızda yankılanan Bob Marley’in oğluna söylediği son sözleri ise adeta hayatını özetler nitelikte idi. Oğluna son sözleri;

Para, hayatı satın alamaz.

oldu.

Hızlı ve doğru yaşadı, genç öldü ama kısacık hayatına bir sürü başarı ve bir sürü iyilik sığdırdı. Birçok eser bıraktı ve bazı iyilik düşmanları hariç, tüm dünyada halen sevilmeye, dinlenmeye ve yaşamaya devam etmekte…

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%