Sinema Tarihinin En Çok İzlenen Aşk Filmleri

Bu filmleri izlemediyseniz, aşk filmi izledim demeyin!

0
330

Aşk filmleri, kimimizin sevgilisiyle gözgöze dizdize, romantik anları doruklara yükselterek, kiminizin ise aşkı bulma yolunda göz yaşlarıyla izlediği ama ne şekilde olursa olsun zevkle izlediği filmlerden. Aşk, gösteri dünyasından edebiyata insanların hayal dünyasını kapladığı kadar günlük hayatın da natürel bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Aşık olmayan herhalde çok az insan vardır. Bu açıklanamayan evrensel güdünün elbette sinema endüstrisinin de dikkatini çekmesi kaçınılmaz olmuştur. Tarihin en çok izlenen ve efsaneler arasında sarsılmaz bir yere sahip olmuş yapımları, kuşkusuz romantik aşk filmleri olmuştur. Her ne kadar yüzlerce aşk filmi çevrilmiş olsa da, yerli yapımlar dışında, dünyanın dikkatini çeken yapımlar tahmin edeceğiniz gibi Amerikan film endüstrisinin eserleri olmuştur.

Ülkemizde de elbette aşk filmleri, sinemanın hayatımıza girdiği günden beri hayatımızda yer alıyor. Hatta belki de Yeşilçam tarihinin en ses getiren yapımları aşk filmleridir. Ayhan Işık, Göksel Arsoy, İzzet Günay, Murat Soydan, Engin Çağlar, Ediz Hun, Tarık Akan, Cüneyt Arkın gibi jönlerin, Belgin Doruk, Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Nebahat Çehre, Türkan Şoray, Gülşen Bubikoğlu gibi ülkenin en güzel kadınları ile başrolleri paylaştıkları onlarca yapımı halen göz yaşları ve aşka duyduğumuz özlemle izliyoruz. Hangimiz göz yaşlarımızı tutamadığımız bir aşk filmi izlemedik ki?
Gelin birkaç örnekle aşk filmi kavramını şekillendiren yapımları inceleyelim.

5Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)

Sinema tarihinin en muazzam yapımı olarak kabul edilen, her ne kadar kabarık bir bütçesi olmasa ve gelişmiş sinema teknolojileri kullanılmasa da, gerek konusu, gerekse kurgusu ve oyunculukları bakımından, klasiklerin klasiği ünvanına kavuşmuş eşsiz bir aşk filmi.

Yönetmenliğini Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood’ un üstlendiği film, 1939 Amerika yapımıdır. Başrollerini Clark Gable, Vivien Leigh’in üstlendiği filmde Amerikan iç savaşı döneminde bir çiftlikte yaşanan tutkulu aşk işleniyor. Günümüzden bakıldığında pek de şaşırtıcı bir konu gibi görünmüyor olsa da, sonra gelenlerin çoğunun bu filmden esinlendiğini düşünecek olursak, Rüzgar Gibi Geçti’nin neden 10 Oscar almış olduğunu kolayca anlayabiliriz.

4Kazablanka (Casablanca)

1942 Amerikan yapımı film, Amerikan sinema endüstrisinin sektöre hakimiyetini dünyaya ispat etmiş eşsiz yapımlardan. Klasik film severlerin halen neredeyse her ay izlediği ve izlemeye doyamadığı aşk filmi. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman’ ın başrollerini üstlendiği yapımın yönetmenliğini, Michael Curtiz üstlenmiştir.

Warner Bross’un yapımcılığını üstlendiği ve yabancı aşk filmi kategorisinde global indekslerin tamamında ilk 2 sırada gösterilen Casablanca, daha sonra defalarca taklit edilmeye çalışıldı ancak hiçbirinde beklenen başarı sağlanamadı. Dönemin en iyi oyuncuları tarafından, tiyatro kültürünün en iyi şekilde sinemaya aktarıldığı aşk filmleri arasında kuşkusuz Casablanca hayli önemli bir yere sahip.

2. Dünya Savaşı sırasında geçen bir aşk hikayesini anlatan yapım, herkesin arşivinde muhakkak bulunması gereken, rüya gibi bir filmdir.

3Özel Bir Kadın (Pretty Woman)

Yakın sinema tarihinin en ses getiren yapımlarından bir diğeri ise kuşkusuz Pretty Woman. Julia Roberts ve Richard Gere’ın başrollerde olduğu film, 1990 Amerika yapımıdır.

Zengin bir adam ile eskortluk yapan hayat kadını arasında gelişen aşkı konu alan film, milyonlarca izleyiciye ulaştı, hemen hemen dünyanın her ülkesinde gösterime girdi. Gösterime girdiği sene gişe hasılat rekorlarını zorlayan film, daha sonraki senelerde de oldukça fazla izlendi ve halen aranan aranan aşk filmleri arasındaki yerini koruyor.

Julia Roberts’a En iyi kadın oyuncu Oscarı kazandıran film, ayrıca 7 farklı ödüle daha layık görüldü. Kimi kaynaklarda Aşk filmi kategorisinde gösterilmiyor olsa da film, Amerikan Film Akademisinin en iyi aşk filmleri listesinde ilk sıralarda, klasiklerin arasında yerini çoktan aldı bile.

Başarılı oyunculukları ve muhteşem kurgusu ile sinema teknikleri bakımından da sektörde önemli bir yere sahip olan yapımın, en iyi filmler listesinde de yeri bihayli yüksek.

Biraz da yerli aşk filmleri kategorisindeki efsanelerden bahsedelim.

Türk Sinemasında çekilen filmlerin, özellikle Yeşilçam dönemindeki eserlerin çok büyük bir çoğunluğunu aşk filmleri kategorisine koyarsak, hata etmiş olmayız. Dünya standartlarındaki oyunculukların, kısıtlı teknik imkanlarla değerli eserlere dönüştüğü Yeşilçam döneminde, en az Amerikalı örnekleri kadar başarılı yapımlara elbette imza atılmıştır. Tabii ilerleyen dönemde sektörün ticari beklentileri gereği kalite seviyesi azalsa da, özellikle son yıllarda bu kalifikasyonlar hızla yükselişe geçti ve çok değerli eserler ortaya çıkmaya başladı.

2Vesikalı Yarim

1968 yapımı unutulmaz Aşk filmi Vesikalı Yarim, İzzet Günay ve Türkan Şoray’ın başrollerini üstlendiği, aşk filmleri denildiğinde belki de akla ilk gelen Türk aşk filmidir.

Siyah beyaz olarak çekilen film, Ömer Lütfi Akad’ın başarılı yönetimi ile tam bir klasik ve sinema tarihinde silinmez bir iz bıraktı. Türk sinemasının kısıtlı imkanlarına rağmen, dönemin oyuncularının başarılı temsili ve film ekibinin özverili çalışmaları sayesinde günümüzde dahi göz yaşları ile izlediğimiz bu aşk filmi beyaz perdenin sultanları arasında yerini aldı.

Yakın tarihte, gelişen sine sektörümüzün kıymetli yönetmenlerinden Çağan Irmak’ın unutulmaz filmi ise, unuttuğumuz bir şarkıyı bile hatırlamamıza yol açtı. Tabii ki Issız Adam filminden bahsediyoruz.

1Issız Adam

Issız adam, beklenmedik bir başarıyı hak ederek kazanmış kaliteli aşk filmleri arasında daima kalacak sağlam bir yere sahip. Filmi herkesin aklına kazıyan Anlamazdın isimli şarkı ise, unutulmuşken arşivlerden çıkıp, adeta filmle özdeşleşti. Modern sinema teknikleri ile çekilen film, ödüllü görüntü yönetmenlerinden Gökhan Tiryaki’nin görüntü yönetmenliği imzasını taşıyor.

Lüks restoranlarda çalışan, üst düzey bir aşçı olan Alper ile, Giysi tasarımcısı Ada’nın aşkını anlatan film, yıllar sonra sinema salonunda mendillerin ortaya çıkmasını sağlayan önemli bir mihenk taşı olarak değerlendirilebilir. Aşk filmleri içinde son yıllara damgasını vuran ıssız adam, kuşkusuz senaryosu ve oyunculuklarıyla da, öne çıkan eserlerdendir.

Aşk filmleri kategorisinin klasikleri arasında en çok izlenen filmler listemizin sonuna geldik. Listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa, duymaktan memnuniyet duyarız. Herkese iyi seyirler.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%