Anneler Günü Geldi Hoşgeldi; Sizi Çok Seviyoruz

0
142

Anneler Günü, tüm dünyada kabul gördüğü şekliyle her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır. Bir çoğumuz neden kesin bir tarihte değil de ikinci pazar günü kutlandığını merak etmemişizdir. Bunun yine bir anne ile bağlantılı olduğunu hepiniz az çok tahmin etmişsinizdir zaten. Bakın bu tarih nereden geliyormuş.

1Neden Mayıs Ayının İkinci Pazarı Anneler Günü

Anneler Günü ezelden beri kutlanmıyordu elbette ve bu günün Anneler Günü olarak kabulü, annesini kaybeden bir evlat sayesinde mümkün oldu. Amerikalı bir kadın annesini 1908 yılının Mayıs ayının ikinci pazar günü annesini kaybeder. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, Anna Jarvis adlı bu kadın annesini kaybetmiş olmasının verdiği acıyı unutamaz. Her yıl annesinin ölüm yıldönümünde dayanılmaz acılar yaşar. Yaşadığı içinden çıkılamaz duruma çevresindeki herkes de şahittir.

Anna Jarvis 1914 yılında tanıdığı ve ulaşabildiği herkese bir teklifte bulunur. Annesinin vefat ettiği Mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını çok istediğini söyler. Onlardan kendisine bu konuda destek olmalarını ister. Teklifte bulunduğu tüm insanlardan olumlu karşılık alan kadın, bu isteğini parlementoya taşır ve aynı yıl kongrenin onayıyla Mayıs ayının ikinci pazar günü tüm Amerika’da Anneler Günü olarak kutlanmaya başlanır.

İlk olarak Amerika’dan başlayan bu akım, zamanla tüm dünyaya yayılır ve genel kabul görür. Birçok insan Mayıs ayının ikinci pazar gününde Anneler Günü kutlanmasının nedenini bilmese de, genelgeçer bu akıma ayak uydurur ve annelerine hediyeler alarak bu günü özel kılmaya çalışırlar.

1914 yılında Amerika’da kutlanmaya başlayan Anneler Günü, 1955 yılında da Türkiye’de ilk defa kutlanmaya başlanır ve Nene Hatun 1955 yılında Yılın Annesi seçilir.

2Nene Hatun Kimdir?

93 Harbi’nde Rus işgaline karşı eşiyle birlikte cepheye giderek savunmaya katılmış kahraman kadınlardan biridir. Erzurum Aziziye’nin Rus askerleri tarafından işgali surasında sadece 20 yaşındadır ve 3 aylık olan oğlunu bırakarak cephede savaşmıştır.

1952 yılında kendisine Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 3.Ordunun Nenesi ünvanı verilmiştir. Erzurum’da elinde silahı sırtında bebeğiyle Nene Hatun’u tasvir eden bir heykel de bulunur.

3Zübeyde Hanım: Mustafa Kemal Atatürk’ün Başarısının Arkasındaki Kadın

Zübeyde Hanım okul okumamıştı, herhangi bir eğitimi yoktu ancak zamanının diğer kadınları ile kıyaslandığında, oldukça ileri görüşlü, kültürlü, güzel bir geleceğin ancak bilgili ve kültürlü nesiller yetiştirerek sağlanabileceğine inanan, eğitime çok fazla önem veren, dinin kişilerin iç dünyasında yaşanması gerektiğini düşünen, gösteriş için ibadetin her daim karşısında olmuş ve tüm bu düşüncelerini çocuklarına da en iyi şekilde aktarmayı başarmış mükemmel bir kadındır. Kocasının vefatinden sonra, Atatürk’ün eğitimi ile daha yakından ilgilenmiş, iyi bir eğitim alabilmesi için elinden gelen her şeyi yapmış ve onun Türkiye ve tüm dünya için çok önemli bir lider olmasında gerekli tüm adımları büyük bir kararlılıkla atmıştır.

Mustafa Kemal’in, yakın arkadaşları ile birlikte Kurtuluş Savaşı örgütlenmesini başlattığı yıllarda, oğlu Mustafa’nın ülkeyi bir çıkmaza sürükleyen padişaha karşı büyük bir örgütlenmeye giriştiğini anlamış, bunun oğlunun hayatına mal olabileceğinden korkmuş ancak yine de ülkenin geleceği için, Mustafa Kemal’e her zaman destek olmuş, saklanması gereken belgeleri ve eşyaları kendi isteğiyle saklamıştır. Tüm bunları yaparken oğlu Mustafa Kemal’den tek bir isteği olmuş ve bunu da şu şekilde dile getirmiştir:

…evlâdım bir gün bu işler olduktan sonra seni namus ve haysiyet sahibi olanlarla görmezsem işte o zaman meyus olurum. Ben senin kadar okumadım, senin kadar bilmem, seni gördüğün, anladığın şeyleri yapmaktan menetmiye kalkışmam, yalnız dikkat et, esas muvaffak olmaktır, muvaffak olmaya çalış.

Oğlu Mustafa Kemal’in girdiği yol ne kadar korkutucu görünse de, sonunda evlat acısı yaşaması ihtimali olsa da, Zübeyde Hanım her zaman oğluna destek olmuş ve onun Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasında en büyük destekçisi olmuştur.

4Anne Olmak Stratejik Düşünme Becerisi Gerektirir

Bir anneyseniz eğer, evlatlarınızın her halini bilir, en ufak bir değişikliğinden neler yaşadığını, ne sorunu olduğunu, neler hissettiğini anlarsınız. Anlarsınız anlamasına da, evladınız genellikle sorunlarını, sıkıntılarını sizden başarıyla sakladığını, çaktırmamayı başardığını düşünür. Bunu aslında sizi üzmemek için yaparlar. Ama ne mümkün, onu siz doğurduğunuz, sizden kopan bir parçayı hissetmemeniz mümkün mü? Değil tabii!

Ama annelik bu ya, evladınız sizden sıkıntılarını saklamaya çalışıyorsa, siz de anlamamış gibi yapmaya çalışırsınız. Onu üzmemek, utandırmamak için hiçbir şey bilmiyor ayağına yatarsınız. Ama yine annelik bu ya, ona yardım etmeye hem de bunu ona çaktırmadan yapmaya çalışırsınız. İşte stratejik düşünme yetinizin keskinliği bundan sonraki başarınızı oldukça fazla etkiler.

Düşünürsünüz, taşınırsınız, ne yapsanız da evladınıza yardım etseniz de, o hem yardım ettiğinizi anlamasa hem de sorunlarını anladığınızı anlamasa :). Yetenekli annelerimiz olarak, genellikle çok tatlı çözümler bulursunuz. Bu bazen aslında görmediğiniz bir rüya olur, bazen başka biri yaşamış da siz de bunu evladınıza anlatıyormuşsunuz tadında bir kıssadan hisse olur, bazen hiç yeteneğiniz olmadığı halde acayip doğru tespitlerle baktığınız bir kahve falı olur.

Ne olduğunun hiçbir önemi yok. Sorunu çözemeseniz bile, evladınızı bu kadar düşünüp, kılı kırk yarıp, bin dereden getirdiğiniz sular yüzünden ağrıyan öpülesi ellerinizle sizler her zaman özel, güzel, mükemmel süper kahramanlarsınız.

5Anneler Günü Hediyeleri: Anneler Çocuklarının ve Torunlarının Fotoğraflarına Bayılırlar

Annenize ne hediye alacağınıza halen karar verediyseniz, size yardımcı olacak birkaç öneride bulunalım. Tüm anneler çocuklarının ve torunlarının fotoğraflarına bakmaktan büyük zevk duyarlar. Hele ki uzaktalarsa, istedikleri zaman göremiyorlarsa, o fotoğraflarla konuşur, onları sever, onlarla güler onlarla ağlarlar. İçimizi acıtan bir durum olsa da, gerçek bu, fotoğraflar onlarla uzaklardaki çocukları arasında bir köprü, bir bağ. Bu nedenle annenize, içinde bolca fotoğrafınızın bulunduğu bir albüm, bir fotoğraf panosu ya da onu ne kadar çok sevidiğinizi anlatan fotoğraflı bir kitap hediye edebilirsiniz.

İşte sizler için birkaç örnek;

Başlığa tıklayarak erişebileceğiniz bu fotoblog, annenizle güzel anlarınızın bulunduğu fotoğraflarınızla hazırlayabileceğiniz harika bir hediye. Hediyefabrikası tarafından istek üzerine kişiye özel olarak 4 adet fotoğraf kullanılarak, farklı ebatlarda hazırlanabiliyor. Ayrıntılı bilgiye ürün sayfasından ulaşabilirsiniz.

52 adet kartın birleştirilerek bir kitap, aslında bir defter haline getirildiği bu güzel tasarıma, annenizi neden sevdiğinizi anlatan 52 adet yazı yazabilirsiniz. Annenizin okurken inanılmaz anlar yaşayacağı bu hediyenin, hediyefabrikası.com’da bulunan ürün sayfasına da yine başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf seven güzel annelerinize hediye edebileceğiniz, isterseniz fotoğraflarınızla süsleyerek, isterseniz kendisinin dilediği gibi doldurması için boş olarak verebileceğiniz harika bir hediye. Bu güzel hediyeye de yine hediyefabrikası aracılığıyla sahip olabilirsiniz. Ürünü daha ayrıntılı incelemek için başlığa tıklayın.

Annenize hediye alamadıysanız da üzülmeyin zira onlar sizden aslında hediye değil sadece sevginizi bekliyorlar. Ona onu ne kadar çok sevdiğinizi hissettirin yeter.

Tüm annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Hepiniz bizim canlarımızsınız, kutsal ellerinizden öpüyoruz…

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%