Anne Sütünü Artıran Yiyecekler: Denenmiş Tavsiyeler

Anne sütünü artıran yiyecekleri, tüm faydalarını ve tariflerini yazımızda bulabilirsiniz.

0
264

Anne sütünü artıran yiyecekler, yeni doğum yapan, bebeği biraz büyüdüğü için sütü bebeğine yetmiyormuş gibi hisseden ya da daha sonrası için anne sütünü saklamak için süt arttırmak isteyen her annenin en hummalı araştırma konusu olmuştur. “Sütüm bebeğime yetmiyor” diye endişelenen anneler genellikle soluğu Google’da alıyor ve anne sütünü neler artırır araştırmasına girişiyor. İnternette bu konuda bi’dünya yazı olsa da, birçoğu birbirinin klonu ve genellikle de kulaktan dolma bilgiler. Biz sizler için, anne sütünü artıran yiyecekler arasından, denenmiş ve kesin sonuç alınmış olan yiyecekleri paylaşacağız. Ayrıca yazımızda bu yiyecekler hakkında açıklamaları, nasıl hazırlanacaklarını ya da nereden temin edebileceğinizi de bulabilirsiniz. Dilerseniz önce biraz anne sütünün neden bu kadar önemli olduğundan bahsedelim.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünü artıran yiyecekler

Anne sütünün önemi sanıyoruz ki artık neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bilgilerini tazelemek ya da bu konuda eksiği olup olmadığını test etmek isteyenler için, anne sütünün neden bu kadar önemli olduğuna bir bakalım.

 • 6. aya kadar sadece anne sütü, bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan bebeğinizi birçok hastalığa karşı korur. Bunun nedeni, sizin her gün binlercesiyle karşılaştığınız mikroplar ve birçoğuna karşı geliştirdiğiniz güçlü antikorların sütünüz aracılığıyla bebeğinize geçmesidir. Yani sütünüz bebeğiniz için doğal aşıdır.
 • Anne sütü, büyümesi için ihtiyaç duyacağı en ideal besin değerlerini bebeğinize sağlar. Çünkü her bebeğin sütü kendi ihtiyaçlarına göre üretilir. Erken doğan bir bebeğin annesinden emdiği süt ile zamanında doğan bir bebeğin annesinden emdiği süt aynı değerleri taşımaz. Erken doğan bebeğin sütü daha kolay sindirilebilir ve daha yüksek besin değerlerine sahip olarak üretilir.
 • Bebek büyüdükçe, aldığı anne sütü de bebeğin değişen ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Yani bebeğiniz için en uygun beslenme şeklidir. Tabii ki sizin yediklerinize dikkat etmeniz de önemlidir.
 • Anne sütü gerekli tüm probiyotik bileşenleri içerdiğinden, anne sütü alan bebeklerde reflü ve hayati tehdit oluşturan ishal vakaları çok daha az görülür.
 • Annenin hastalık yapıcı virüslere, bakterilere ve diğer etmenlere karşı geliştirdiği antikorların sütünüz aracılığıyla bebeğinize geçişi sayesinde bebeğinizin bağışıklık sistemi daha çabuk güçlenir.
 • Anne sütünün neredeyse tamamı sindirilir.
 • Anne sütü 6 aya kadar bebeğin su ihtiyacının da tamamını karşılar. Ek olarak su içirmeniz gerekmez hatta içirilmemelidir çünkü içirdiğiniz su, bebeğinizin zaten çok küçük olan midesinde gereksiz yer kaplar ve daha az anne sütü almasına neden olur. 6. aya kadar sadece anne sütü yeterlidir.
 • Anne sütü bebeklerde inatçı pişik oluşma ihtimali azalır. Yani anne sütü candır.
 • Ayrıca anne açısından da anne sütü gayet ideal bir besleme şeklidir. Ekonomiktir, anne sütü için tonlarca para ödemeniz gerekmez. Pratiktir, gecenin bir vakti gözlerinizden uyku akarken mama hazırlama derdini ortadan kaldırır.

NOT: Her ne kadar gelişen teknoloji sayesinde anne sütüne çok yakın formül mamalar üretiliyor olsa da, her annenin mümkün olduğunca ilk tercihi anne sütüdür, anne sütü olmalıdır. Bu nedenle sütünün bebeğine yetmediğini düşünen anneler, anne sütünü artıran yiyecekler araştırır durur.

Anne sütünün önemini bir kez daha vurguladıktan ve neden önemli olduğunu maddeledikten sonra, sıradaki başlığımız denenmiş ve faydası görülmüş anne sütünü artıran yiyecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler: Mekke Hurması

Anne sütünü artıran yiyecekler

Evet tam da tahmin ettiğiniz şey. Ramazan’da iftarda orucunuzu açmak için yenen hurmadan bahsediyoruz. Ramazan hurması olarak da bilinir. Her gün büyükçe bir bardak su ile birlikte tüketilen 3-5 tane hurmanın sütünüzde yarattığı mucizevi etkiyi görünce şaşıracaksınız. Sütünüz inanılmaz artacak ve hurmada bulunan zengin vitamin, mineral ve lif içeriği sayesinde sütünüzün kalitesi ve besleyiciliği de artacak.

Hurmanın diğer faydaları şöyle;

● Zengin demir içeriği sayesinde kansızlığı önler

● Zengin lif içeriği bağırsak florasına olumlu katkıda bulunur ve kabızlığı önler

● Fosfat, mağnezyum, potasyum, kalsiyum içeriği ile kas ve kemikleri korur

● Yaşlanma etkilerini geciktirir

●Saf gerçek hurma ezilerek cilde sürüldüğünde gebelik lekelerini ve güneş lekelerini yok eder

● B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğerinizi korur

● İçerdiği fenolik bileşikler doğal antioksidanlardır ve kalp damar sağlığınızı korur[/su_box]

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler: Bol Sütlü ve Tarçınlı Sütlaç

Anne sütünü artıran yiyecekler

Anne sütünü artıran yiyecekler arasında bulunan sütlaç, sütü az olduğunda anne sütünde bariz bir artış sağlamasa da, sütü bol olacak şekilde yapıldığında sütünüzü hatırı sayılır derecede arttırır. Burada önemli olan ve dikkat etmeniz gereken nokta sütlaca kattığınız sütün miktarını, normalde yaptığınız sütlacın süt miktarının yaklaşık olarak 1.5 katı olacak şekilde ayarlamanız ve sütlacınızı yerken üzerine tarçın ekmenizdir. Normalde 1 lt süt ile yapıyorsanız, 1.5 lt süt ile ve pirinç miktarını aynı tutarak yapmalısınız ve üzerine de bolca tarçın ekmelisiniz. Tarçınlı sütlaç ile tarçınsız sütlacın arttırdığı süt miktarını siz de deneyerek görebilirsiniz.

Süt yapan sütlaç tarifi

●1.5 çay bardağı pirinç

●1 lt su

●1.5 litre süt

●2.5 yemek kaşığı pirinç unu

●1 su bardağı sütlaç (kilo alma korkunuz yoksa 1.5 ya da 2 bardak da koyabilirsiniz)

Önce pirinçleri iyice yıkayın ve suyu üzerine ekleyip iyice suyunu çekene kadar haşlayın. Daha sonra sütü ekleyin ve kaynayana kadar ara ara karıştırın. Pirinç ununu bir çaybardağı kadar suda eritin ve süt kaynadıktan sonra pirinç ununa birkaç kaşık ekleyip karıştırın ve ılıyan pirinç ununu tencereye boşaltın. 10-12 dakika daha pişirin ve altını söndürüp kaselere bölün. Soğuyunca buzdolabına koyun. Birkaç saat sonra sütlacınız yemeye hazır. Sütlacın kıvamı alışık olduğunuz kıvama pek benzemeyecektir ama önemli olan sütünüzü arttırması değil mi? Tarçını unutmayın, afiyet bal şeker, bebişe bol bol süt olsun.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler: Sütlü Bulgur Pilavı

Anne sütünü artıran yiyecekler

Evet yanlış okumuyorsunuz, sütlü bulgur pilavı da anne sütünü artıran yiyecekler arasında. Büyüklerimizden de duyduğumuz, bulgur ye süt yapar tavsiyesi kesinlikle doğru ancak bir de bulguru sütle pişirip yemeyi deneyin, göreceksiniz ki süt yapımı gözle görülür ölçüde artıyor. Deneyen anneler tarafından onay verilmiş anne sütünü artıran yiyecekler arasında ayrıca çok da faydalı ve doyurucu olan sütlü bulgur pilavını mutlaka deneyin. Hatta 6.aydan sonra bebeklerinize de (çölyak hastalığı gibi bir sorunu yoksa) yedirebilirsiniz.

Neden bu kadar faydalı peki bulgur;

 • Bulgur pişirildikten sonra kurutulduğu için küflenmeye, kurtlanmaya ve bozulmaya karşı doğal olarak dayanıklıdır ve koruyucu katkı ilavesi gerektirmez, bu nedenle saftır.
 • Yine küf oluşmadığı için sağlığa ciddi anlamda zararlı olan alfatoksinleri içermez.
 • İçeriğindeki doymamış yağlar sayesinde kalp dostudur.
 • Hazırlaması kolaydır ve ekonomiktir.
 • ve en önemlisi bulgurda yüksek oranda folik asit bulunur. Folik asit bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için çok önemlidir.

NOT: Amerikalı doktorlar, hem yeni hamile olan anne adaylarına hem de bebeğini emziren annelere folik asit tabletleri yerine bulgur pilavı yemelerini tavsiye ediyorlar.

Bulgurun bu mükemmel özellikleri bir de sütün kalsiyumu ile birleştiğinde, hem anne sütünü oldukça artırıyor hem de bu sütü emen bebeğinizin beyin, göz ve kemik gelişimine de katkı sağlıyor.

Sütlü bulgur pilavı nasıl yapılır

● 1 su bardağı bulgur

● 2 su bardağı süt

● Yarım çay bardağını dolduracak kadar tereyağı

● Zevkinize göre şeker veya tuz Tereyağını tencereye alın ve kavurun. Ardından bulguru içerisine atın ve birkaç dakika karıştırarak kızartın. Sonra sütünü ve zevkinize göre tuzunu ya da şekerini atarak kısık ateşte sütünü çekinceye kadar pişirin. Hepsi bu. Afiyet olsun, bol bol süt olsun.

Yalnız söz konusu bulgur olunca büyüklerin aklına genellikle soğan gelir. Bu konuda uyarmak istiyoruz, büyükleriniz ya da arkadaşlarınız “bunu bir de soğanla ye, bak o zaman nasıl süt oluyor” derse denemeyi bile düşünmeyin. Evet süt oluyor ancak bulgur zaten az da olsa gaz yapıyor ve soğan da aşırı gaz yapan bir sebze olduğundan, sizde de bebeğinizde de inanılmaz gaz sancıları olabiliyor. Gaz sancısı yüzünden ağlayan bir bebeğin karşısındaki çaresizlik ise çok üzücü (birçok gaz damlası tavsiyesi olsa da maalesef halen kesin çözüm bulunamadı).

NOT: Bebeğinizin yediklerinizden dolayı gaz olmasını önlemek için yemeklerinizi bol kimyonlu yemeyi deneyebilirsiniz. Herkeste işe yaramasa da genellikle gazı azalttığı biliniyor. Kimyon zararlı bir baharat değil sonuçta, denemekten zarar gelmez.

Bonus Bilgi: Lohusa Şerbeti (Kaynar) ile sütünüz oluk oluk aksın

Anne sütünü artıran yiyecekler

Lohusa şerbeti ya da kaynar bildiğiniz üzere, yeni doğum yapan kadınlara içirilen ve ziyarete gelen misafirlere ikram edilen, çok eski zamanlardan gelen bir gelenek. Daha önceleri sadece bir ritüel sanılsa da, bilimin ve tıbbın gelişmesi ile görülmüştür ki lohusa şerbeti, bir lohusa için olmazsa olmaz bir içecek. İçinde bulunan türlü türlü baharatların faydası saymakla bitmez. Lohusa şerbeti deyip geçmemek lazım. Tarifini de paylaşacağımız lohusa şerbetini yapmak için gerekli baharatları aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Hatta bazı aktarlar lohusa şerbeti karışımını sizin için hazırlayabiliyor. Size de sadece kaynatmak, süzmek ve içmek kalıyor.

Lohusa Şerbeti nasıl yapılır

Malzemeleri:

● Kibrit kutusu büyüklüğünde lohusa şekeri

● 4 adet kabuk tarçın

● 1 kök zencefil

● 1 kök zerdeçal

● 1 adet muskat

● 10 tane karanfil

Yapılışı:

5 lt suya lohusa şerbetini koyarak eritin. Ardından diğer malzemeleri temiz bir tülbentin içine koyup ağzını bağlayın ve suyun içine atın ve kaynatın. Şerbet yaklaşık bir parmak (1.5 cm civarı) eksilinceye kadar kaynatmaya devam edin. Ardından tülbenti içinden çıkarın ve soğumaya bırakın. Ilındıktan sonra buzdolabına alabilirsiniz. Tadı ve kokusu çok yoğun gelirse su katarak için. Karanfil tadını acılaştıracağından, ocaktan indirmeye yakın da katabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bonus Bilgi 2: Galactago Süt Artırıcı Damla

Anne sütünü artıran yiyecekler

Galactago süt artırıcı damlanın içeriğinde bulunan ve yüzyıllardır süt artırıcı yani galaktogog etkisi bilinen bitki ekstreleri, anne sütünün artırılmasına yardımcı olur.

Ayrıntılı bilgiye ve anne yorumlarına Anne Sütünü Artıran Galaktago Damla linkinden ulaşabilirsiniz.

UYARI! Galaktago damla, birçok bitkinin damıtılması ile elde edilen ekstrelerin karışımı olduğundan çok yoğundur. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Bonus Bilgi 3: Humana Still Tea (Emzirme Çayı)

Anne sütünü artıran yiyecekler

Birçok markanın emzirme çayı bulunsa da, denenip faydası görülmüş olan Humana Still Tea’yi kesinlikle denemenizi öneririz. Biraz maliyetli bir çözüm olsa da, sütünüz yetmediğinde ek olarak mama vermeniz gerektiğini düşündüğünüzde pek de fark olmuyor diyebiliriz. Hem her şey bebişlerimiz için, değil mi 🙂

 

Tüm annelerimize ve bebeklerimize bol sütlü günler dileyerek, Anne sütünü artıran yiyecekler yazımızı noktalıyoruz.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%