Amerikan Film Endüstrisinde Bilim Kurgu

0
179

1900’lerin başından beri insanoğlunun haşır neşir olduğu sanayi ve teknoloji, gelişen bilim ortamı sayesinde, geniş kitlelerin bilimsel tahminlerde bulunmasına ve hayaller kurmasına yol açmakta. Peki sinema bilimsel hayalleri film yapamaz mı? Elbette yapar. Hatta sinema tarihinin yüksek izleyici oranlarına sahip eserlerinin çoğu bilim kurgu klasmanındadır. Zira sinemanın ruhu ile, bilimin vizyonu hemen hemen aynı çizgide ilerler. Bilim, bilimsel veriler ışığında hayaller kurulan ve tezler geliştirilip, deneyler yapılan bir iş iken, sinemanın tek farkı deney yapmaması ve hayali sahnelemesidir.

Bilime İlham Kaynağı

Hafızamızı biraz kurcalarsak, günümüzde kullanmakta olduğumuz bazı teknolojilerin bilim-kurgu filmlerinde yıllar önce kullanıldığı da görebiliriz. Belki de sinemacının yaratıcı tarafı bilim adamlarına ilham veriyordur kim bilir. Örneğin 60’larda çekilmiş Star Trek filminde herkesin elinde dokunmatik tabletleri görebilirsiniz. Oysa o tarihlerde mobil teknoloji hayal bile değildi. Oldukça eski bir tarihe sahip olan UFO ve uzaydan gelen mesaj konulu filmler de yine bilim ile bilim kurgunun bağlandığı noktalarda.

Dünyanın Geleceği: Bilim-Sanayi-Teknoloji Çemberi

Amerika, Bilim-Sanayi-Teknoloji üçlüsünü dünyada en iyi biçimde organize eden ülkedir şüphesiz. Zaten bu sayede Sinema endüstrisinin en kapsamlı enstrümanları da hep Amerikan Sinemasının elinde bulunmuştur ve hala da öyledir. Hatta pek çok sinema ile ilgili teknolojiyi de Amerikan firmaları geliştirmiştir. Her ne kadar filmlerin çekiminde kullanılan ekipmanlarda Japon ve Kore markalarını görüyor olsak da, bu markaların ağırlıklı hisselerinin Amerikan yatırımcılarının elinde olduğunu biliriz.

Amerika sahip olduğu teknolojik gücü sinemada her zaman en iyi biçimde kullanmıştır. Bugün 3 film saymasını isteyeceğiniz birisinin, size 1 tane Avrupa yapımı film sayma ihtimali, ciddi bir sinema hakimiyetleri yoksa ihtimal oldukça zayıftır. Hele ki, bir bilim kurgu yapımının Amerikan film endüstrisi dışında yapılması, pek rastlanmış durum değildir. Esasında bilim kurgu bir Amerikan devlet politikasıdır. Bilim kurgu üreten sinemacılar devlet tarafından desteklenir. Zira Amerika baştan beri bilim dünyasının bilim kurgu ile domine edilebileceği fikrine sahiptir. Bilim eğilimi olanlara ve bilim adamlarına yen ufuklar açıp, hayal güçlerini biçimlendirmek için oldukça iyi bir yöntem olan bilim kurgunun özellikle çocukların gelecekte, hayal eden ve bilim üreten bireyler olması yönünde oldukça faydalı unsurlar olduğu tartışılmazdır.
Tabii kötü üretilen bilim kurgu komik olmanın ötesine geçmeyecektir. Amerikan sinemasının sahip olduğu teknoloji, en kapsamlı görsel ve işitsel efektlerin geliştirilmesini sağlamakta ve sonuç olarak ciddi bir izleyici kitlesini ablukaya alabilen yapımlar ortaya çıkmakta.

Bilim ve Kurgu Birbirinden Bağımsız Varolamaz

Bilim mi kurgudan ilham almakta yoksa kurgu bilimsel verilere mi dayanıyor bilinmez ancak bildiğimiz bir şey var ki bağımsız olarak ne bilim ne de kurgu beklenen başarıyı sağlayamacaktır.

Peki sizce bilim mi bilim kurgu sinemasından ilham alıyor yoksa bilim kurgu mu bilimi beyaz perdeye yansıtıyor?

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%