Alkol İnsan Vücuduna Neden Zararlıdır?

0
144

Alkol zararlıdır, bunu hepimiz biliriz. Fakat neden ve nasıl zarar verdiğini birçoğumuz bilmez ve belki de bu yüzden alkolün potansiyel zararlarını gözardı ederiz. Hergün bir duble içkinin kimseye bir zararı olmaz düşüncesiyle alınan alkolün vücuda verdiği zarar ise yadsınamaz ölçüde ciddidir. Dilerseniz şimdi her birlikte alkolün neden zararlı olduğunu anlamaya çalışalım.

Alkol neden zararlıdır?” sorusuna cevap verebilmemiz için vücudumuzun metabolik faaliyetlerinin ne şekilde sürdürüldüğünü ve alkol ile şeker arasındaki bağı bilmemiz gerekir. Şimdi ilk olarak yaşayabilmemiz için gereken enerjinin nasıl sağlandığını görelim.

Yaşamak İçin Gerekli Enerji Nasıl Sağlanır?

Vücudumuz faaliyetlerini sürdürmek için bazı temel yapıtaşlarına ihtiyaç duyar.

Bunlar,
• Proteinler
• Vitaminler
• Mineraller
• Aminoasitler
• Yağlar

şeklindedir. Gerek enerji ihtiyacının sağlanması, gerekse hücre yenilemesi ve vücut gelişimi için bu 5 temel gereksinimin karşılanması yeterlidir. Bunlar dışında alınacak her bileşik ekstra unsurdur ve olumlu herhangi bir sonucu olmayacağı gibi, vücuda zarar verme ihtimalleri de mevcuttur.

Karbonhidratlar İhtiyaç Listesinden Çıkıyor

Örneğin son yıllarda tıp dünyasının en çok meşgul olduğu konuların başında, karbonhidratların gerekliliği gelmektedir. Yukarıdaki 5 başlık içerisinde karbonhidratlar bulunmamaktadır. Bilimsel yargıya göre karbon bazlı hiçbir maddenin vücuda sağladığı herhangi bir fayda bulunmamaktadır. Bilakis karbonhidratların başta diyabet olmak üzere pek çok metabolik hastalığa sebep olduğu tespit edilmiş durumdadır. Karbon hidratlar ise, şekerin moleküler bağlarından kurulan Sakkarit türevleridir, yani şekerdir.

Şeker Yakın Zamanda Tehlikeli Madde Sınıfına Girecek

Yapılan son araştırmalar, şekerin vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi, pek çok hastalığın ve metabolik bozukluğun kaynağında yattığını net bir biçimde ortaya koymaktadır. Pankreas ve karaciğer fonksiyon bozukluklarından başlayarak pek çok kanser türüne sebep olduğu tespit edilen şekerin, yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütünce tehlikeli madde sınıfına alınması söz konusudur.

Peki bütün bunların alkolle ilişkisi nedir?

Şekerin kimyasal formülü, C6H12OO6 şeklindedir. Alkol ise CnH2n+1OH şeklindedir. Kimya bilmeyenler için konu özetlenecek olursa, Alkol aslında konsantre şekerdir. Şeker hastalarının baklava yedikten sonra yaşadıkları sarhoşluk halini, şeker hastası olmayanlar alkol aldıklarında hissederler. Yani vücudu o derece yorar ki, ileri derecede şeker hastasıymışız gibi semptomlar sergileriz, çoğumuza göre gülünç olan bu durum aslında, yapay bir koma halidir.

Alkol Kısa Vadede Nasıl Zarar Verir

Alkolün akut zararı hakkında söylenecekler malumdur. Davranışsal problemleri saymazsak alkolün anlık etkileri, alkol koması, tetiklenen diyabet atakları, dolaşım sistemi problemleri ve kardiyovasküler problemler olarak sıralanabilir. Ki gördüğünüz gibi etkilerin hemen hepsi hayati risk barındırmaktadır. Uzun vadeli etkileri ise çok daha çeşitli ve ağır hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin, düzenli alkol kullanan bir bireyin şeker hastası olma riski, diğerlerine göre 10 kat fazladır. Pankreas kanseri başta olmak üzere, karaciğer ve kolon kanseri riskleri de aynı oranda yükselmektedir. Tabii madde bağımlılığı nedeniyle ileri yaşlarda, nörolojik bozukluklar ortaya çıkma riski artarken, Alkolün Alzheimer hastalığını tetiklediği yönünde tezler de yayınlanmıştır.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%