Aklınızın Bir Kenarında Kalması Gereken İlginç Bilgiler

0
173
kulagakacan

Sizler için bazı bilinmeyenleri derledik. Bu bilgiler, hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi, girdiğiniz ortamlarda da havalı görünmenizi sağlayacak 😉 Mesela arkadaşlarınıza alyans kelimesinin aslında hangi dilden geldiğini ya da neden alyansın sol elimizin dördüncü parmağına takıldığını anlatabilirsiniz. Ya da zayıflamak isteyen bir arkadaşınıza her sabah limonlu su içmesini tavsiye ederek onun için büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Bu ve bunlar gibi birçok bilgi yazımızın devamında, buyrun.

Alyans Ne Demektir?

alyans kelimesinin anlamı

Evliliği simgeleyen ‘alyans’ kelimesi, İngilizce ‘alliance’den dilimize aktarılmış ve alyans olarak türkçeleştirilmiş. Bu kelime ana dili olan İngilizce’de, ortaklık yapmak, müttefik olmak anlamına geliyor. Tıpkı evlilik gibi 🙂


Alyans Neden Sol Elin Dördüncü Parmağına Takılır?

Alyans neden dördüncü parmağa takılır

Çok eski zamanlarda, Fransa’da, sol elin dördüncü parmağından geçen bir damarın, direkt kalbe gittiği düşünülüyormuş. Bu nedenle alyans bu parmağa takılıyormuş ve zamanla bunun neden yapıldığı unutulup, genellenmiş ve sol elin dördüncü parmağı yüzük parmağı olarak kabul edilmiş.


Kulağakaçan Gerçekten Kulağa Kaçar mı?

kulagakacan

Adı ‘kulağakaçan’ olan böceğin, uzaktan yakından kulakla alakası olmadığı gibi, aşırı da klostrofobik bir böcekmiş. Es kaza kulağa ya da benzeri dar bir alana girdiğinde, vakit kaybetmeden oradan çıkmak için elinden geleni ardına koymazmış. Yani tamamen kuru iftira 🙂


Piercing Modern Yaşam Sonrasında mı Kullanılmaya Başlandı?

Piercing

Postmodern kültürün bir parçası gibi görünen ‘piercing’in aslında mayalara kadar uzanan kadim bir gelenektir ve kötü ruhları vücuttan uzak tutmak ve tanrılarla konuşmak için kullanılmıştır. Şamanizm’de de etkileri görülen piercing sözcüğünün kelime anlamı ise, “delerek, delik açarak takılan”dır.


Çamaşır Suyu ile İdrar Öldürücü Olabilir

kloroform

Çamaşır suyu, idrar ile karıştığında sizi öldürebilir. Çünkü bu iki maddenin karışımından, bir tür biyolojik silah olan ve ölüme neden olabilen, öldürmese bile astım olmanıza neden olarak süründüren, ‘klor gazı’ ortaya çıkar. Bu nedenle siz siz olun, tuvaletinize çamaşır suyu dökmeden önce sifonu çektiğinizden emin olun.


Tıkanan Lavabolara Doğal Çözüm

dogal-lavabo-acici-nasil-yapilir

Eğer lavabonuz yeni inşaat nedeniyle moloz parçaları ile tıkanmadı ise, mevcut tıkanıklığı daha fazla birikip açılamaz hale gelmeden önce kolayca açabilirsiniz. Karbonat-sirke ikilisi süper güçlü bir lavabo açıcıdır. Lavabonuzun deliğine bir paket karbonatı boşaltın ve üzerine bir şişe beyaz sirke dökün. Sirke karbonatla etkileşime girerek giderden aşağı giderken, tüm pisliği de adeta kaynarcasına yüzeye çıkaracak. Lavabonuzdan çıkanları gördüğünüzde şok olacaksınız.


Kanserden Korunmak ve Zayıflamak İçin Limonlu Su

limonlu su içmek

Zayıflamak için yapılan sporlar, çıkılan yürüyüşler, diyetler çoğu zaman sonuç vermez. Bunun esas nedeni ise metabolizmanızın yeterince hızlı çalışmamasıdır. Sabah aç karnına içilen bir bardak limonlu su, sizi kanserden koruduğu gibi ve metabolizmanızı da hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur. Tabii ki sadece limonlu su içerek zayıflamayı bekleyemeyiz, düzenli ve yeterli beslenme ve kardiyo egzersizleri ile de desteklemeniz gerekir.


Dişlerinizi Doğal Yollarla Beyazlatın

Elma sirkesi ve karbonat-diş beyazlatıcı

Çay, kahve ve sigaradan sararan dişlerinizi doğal maddeler kullanarak beyazlatabilirsiniz. Her gece dişlerinizi fırçaladıktan sonra, dişlerinizi bir kez de yarım çay bardağı elma sirkesine bir tatlı kaşığı karbonat eklediğiniz karışımla fırçalarsanız, dişlerinizin bembeyaz olduğunu göreceksiniz. Bu karışım aynı zamanda tartar denilen diş taşlarının da sökülmesini sağlar. Bakterilerin en fazla diş taşları üzerinde çoğaldığını düşünürseniz, bu diş taşlarından kurtularak daha hijyenik bir ağıza da sahip olabilirsiniz.


Negatif Enerjiden Arınmak İçin Yer Döşemelerinizi Sirkeli Su ile Temizleyin

Sirkeli su ile temizlik

Evlerinizin yer döşemelerini silerken, temizlik kovanıza yarım çay bardağı da beyaz sirke eklerseniz, hem hijyen sağlamış olursunuz hem de negatif enerjiyi evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Beyaz sirke kullanılmasındaki neden, beyaz sirkenin çok daha hafif kokulu olmasıdır. Böylece sirke kokusuna da katlanmak zorunda kalmazsınız.


Yeşil Çay ile Detoks Yapın

yeşil çay ile detoks

Gün boyunca vücudunuzda biriken toksinler, bir süre sonra sağlığınızın bozulmasına yol açar. Her gün yapacağınız küçük detokslarla bu toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Günde iki fincan içilen yeşil çay, tüm gün biriken toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve uzun yıllar sağlıkla yaşamanızı sağlar.


Saçlarınıza Kefir ile Bakım Yapın

Kefir ile saç bakımı

Kefirin faydaları saymakla henüz bitirilemedi, her gün yeni bir faydasını öğrendiğimiz kefiri, güzellik ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Saçlarınıza kefir içeceğiyle yapacağınız maske, matlaşmış saçlarınıza ayna parlaklığı kazandıracak ve saçlarınızın daha dolgun görünmesini sağlayacak.


Batıklara Kabak Çekirdeği Yağı ile Çözüm

agda ve batık sorunu

Siz de batıklardan şikayetçi iseniz, kabak çekirdeği yağını mutlaka denemelisiniz. Ağda sonrası, kabak çekirdeği yağı ile epilasyon yapılan bölgelere masaj yaparsanız, batık sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz.


Antibiyotikler Gribal Enfeksiyonları İyileştirmez

Antibiyotik grip

Antibiyotikler adından da anlaşılacağı üzere, bakterilere karşı savaşır. Grip ise viral bir hastalıktır, yani gribe virüsler sebep olur. Virüsleri, bakterileri öldürmesi için üretilen antibiyotiklerle öldüremezsiniz. Yani, her grip olduğunuzda aldığınız antibiyotiklerin, aslında gribi iyileştirmek gibi bir fonksiyonu yoktur ve hatta sürekli antibiyotik kullanımı, kişide antibiyotik direnci gelişmesine ve bunun sonucu olarak, ciddi de olabilecek bakteriyel enfeksiyonlarda bile antibiyotiklerin etkisiz kalmalarına neden olabilir.


Lavanta Kolonyası ile Sivrisinekleri Uzak Tutun

Lavanta kolonyası

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için birçok kimsayal madde kullanılır. Oysa lavanta kolonyası, sivrisineklerin inanılmaz nefret ettiği bir kokuya sahiptir ve hiçbir sivrisinek lavanta kolonyası kokusuna dayanamaz. Süper etkili ve doğal bir sivrisinek kovucu olan lavanta kolonyası aynı zamanda cildinizde tonik etkisi yaparak, gözeneklerinizin açılmasına ve cildinizin nefes almasına yardımcı olur. Böylece hem sivrisineklerden korunmuş hem de güzelleşmiş olursunuz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%